Idealny garnitur

Idealny garnitur – 6 najważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę

Opublikowano: 13 czerwca 2018

Niezależnie od tego, czy twoja praca wymaga od ciebie biznesowego ubioru czy nie, zapewne kupiłeś już w swoim życiu kilka garniturów. Dziś podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, kupując garnitur – aby wyglądać w nim elegancko, modnie i po prostu dobrze.

Jeżeli kupujesz garnitur w sklepie stacjonarnym – tzw. RTW (ready to wear), dostajesz po prostu gotowy, standaryzowany produkt. Wybór, w porównaniu do garnituru szytego na miarę, jest niewielki, ponieważ masz możliwość dobrania najlepiej pasującego stroju spośród przygotowanej przez producenta rozmiarówki. Warto więc poświęcić trochę więcej czasu i poszukać idealnego modelu w różnych firmach lub zdecydować się na uszycie takiego stroju na miarę. Pamiętaj, że garnitur, który wisi w sklepie na wieszaku, został uszyty według rozmiarów jakiegoś modela. Stopniowanie również przygotowano według jego początkowego rozmiaru. I tu pojawia się problem, ponieważ każdy z nas ma inną budowę. Jeden ma szerszą klatkę piersiową, drugi większy brzuch, trzeci dłuższe ręce itd. Trafienie idealnie w swoje rozmiary graniczy z cudem. Dlatego wybierając garnitur, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które spowodują, że będzie on dobrze leżał, a nie „wisiał na nas ” albo wyglądał jak zbyt ciasny.

Szew, kołnierzyk, obwód i długość marynarki, rękawy, nogawki

  • Szew łączenia rękawa z ramieniem powinien swobodnie leżeć na ramieniu. Nie powinien ani wystawać, ani być za krótki. Zbyt krótki będzie optycznie sprawiał, że marynarka będzie wyglądała na za małą, a wystający poza bark spowoduje, że strój będzie wyglądał jak pożyczony od kogoś większego.
  • Kołnierzyk marynarki. Powinien swobodnie leżeć na karku i przylegać do kołnierzyka koszuli. Nie powinien odstawać nad karkiem. Nie powinien też, leżąc, ciągnąć marynarki do góry na szyi.
  • Obwód marynarki powinien być dopasowany. Po zapięciu guzików marynarka nie powinna sprawiać wrażenia za ciasnej, ale jeżeli wybierzesz zbyt szeroką, to będzie na tobie „wisieć” i przypominać niemodny styl z lat 80-tych. Pamiętaj również, że ostatniego guzika się nie zapina.
  • Długość rękawa marynarki powinna być tak dobrana, żeby mankiet koszuli lekko wysuwał się spod niego na długość około 1–2 centymetrów.
  • Marynarka przy swobodnie opuszczonej ręce powinna w postawie wyprostowanej kończyć się w połowie kciuka.
  • Nogawki spodni powinny swobodnie położyć się na bucie, lekko się zaginając. Zbyt długie zagną się na butach jak harmonijka i będą wyglądać groteskowo. Z kolei zbyt krótkie nogawki będą nieelegancko odsłaniać skarpety. Obecnie modne są również nogawki dość wąskie lub zwężające się ku dołowi  – na szersze warto zdecydować się tylko, jeśli musimy zamaskować cięższą budowę nóg.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Oczywiście na dodatki, takie jak dobrze dobrany krawat czy poszetka oraz obuwie. Należy również zadbać o dobranie koszuli z odpowiednim kołnierzykiem, dostosowanej do danej okazji. Ale o koszulach napiszemy następnym razem…

Garnitur - jak go dobrać

_________________________________

Tekst: Grzegorz Czepułkowski

Fot. Leszek Bosak

Garnitur Spicco, wnętrza Airport Hotel Okęcie

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
garnitur
Nie ma bardziej eleganckiego stroju dla mężczyzny niż dobrze...
marynarka męska
Marynarka to podstawa eleganckiego stroju współczesnego mężc...
płaszcz męski
Chłodne dni jeszcze nie odeszły, a zima rozgościła się na do...
męski styl
Chcesz zdefiniować swój styl? Pierwsze wrażenie jest ważn...
Garnitur
Wielu mężczyzn...