IHAR – jesteśmy krok przed konkurencją

Opublikowano: 17 marca 2016

Za kluczowe dla rozwoju polskiego nasiennictwa uznałbym prace badawcze dotyczące zdrowotności, wartości biologicznej, technologicznej i przechowalniczej materiału siewnego, w szczególności zbóż i ziemniaka – mówi prof. dr Edward Arseniuk, dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego

Na czym opiera się działalność kierowanego przez pana instytutu?

Edward Arseniuk

prof. dr Edward Arseniuk

– IHAR-PIB jest wiodącym w kraju instytutem w zakresie tworzenia i wdrażania do praktyki rolniczej postępu biologicznego. Instytut, realizując programy badawcze, rozwojowe i wdrażanie innowacji do hodowli i nasiennictwa, wnosi liczący się wkład naukowy i hodowlany w utrzymanie narodowego charakteru rodzimej, konkurencyjnej hodowli roślin uprawnych, opartej o narodowe tradycje i umiejętności.

W okresie powojennym IHAR-PIB jest najdłużej i nieprzerwanie działającą jednostką naukową w branży hodowlano-nasiennej. Dysponujemy wykształconą i doświadczoną kadrą badawczo-hodowlaną, która wykonuje złożone prace na rzecz hodowli i nasiennictwa. Rola i zadania instytutu są także takie, aby nie tylko tworzyć i rozwijać, lecz także zabezpieczać gospodarkę narodową przed ponoszeniem kosztów z powodu wprowadzania niesprawdzonych pomysłów.

 

IHAR-PIB, prowadząc badania wyprzedzające, „maszeruje krok przed szeregiem”, co pozwala odświeżać starą i tworzyć nową wiedzę.

Które z prowadzonych przez państwa badań uznałby pan za kluczowe dla rozwoju polskiego nasiennictwa?

Prace badawcze na rzecz nasiennictwa roślin rolniczych prowadzone są obecnie w trzech kierunkach. Prowadzimy badania w zakresie podnoszenia wartości biologicznej, technologicznej i przechowalniczej produktów roślinnych, materiału siewnego i sadzeniaków. Za kluczowe dla rozwoju polskiego nasiennictwa uznałbym prace badawcze dotyczące zdrowotności, wartości biologicznej, technologicznej materiału siewnego.

Od 2015 r. realizują państwo program „Tworzenie naukowych podstaw postępu biologicznego i ochrona roślinnych zasobów genowych źródłem innowacji i wsparcia zrównoważonego rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywnościowego kraju”. Jakie są jego główne założenia?

Istotą nowego programu wieloletniego jest łagodzenie i zapobieganie niekorzystnym efektom zewnętrznym dynamicznego rozwoju rolnictwa. Program zaplanowany został na sześć lat i obejmuje pięć kluczowych obszarów badawczych.

Zadaniem programu jest realizacja prac badawczo-wdrożeniowych opartych o wykorzystanie naturalnych, występujących w przyrodzie procesów. Celem programu jest nie tylko wypracowywanie nowych rozwiązań, lecz także ich wdrażanie do praktyki rolniczej i hodowlanej oraz upowszechnianie w społeczeństwie.

Rozmawiał Igor Korczyński

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
[caption id="attachment_7975" align="alignleft" width="300"]...
Władysław Poślednik
Niewiele jest prof...
Polska Izba Nasienna jest jedyną w kraju organizacją...
Rocznica 20-lecia Polskiej Izby Nasiennej (PIN)...