Menu
wypożyczenie samochodu

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Wypożyczalni samochodowych na terenie całego kraju jest coraz więcej. Każdemu zdarzyć może się sytuacja, że będzie musiał wypożyczyć samochód, na krótszy bądź dłuższy okres czasu – czy to ze względu na przyjazd zza granicy, czy inne losowe zdarzenie. Jednak to nie wszystko, coraz więcej osób decyduje się na wynajem auta na konkretną okazję jak np. ślub, czy inna ważna uroczystość. Ile właściwie kosztuje wypożyczenie samochodu i czy opcja ta jest opłacalna? Sprawdźmy!

Wypożyczalnia samochodów – ile to kosztuje

Aktualnie praktycznie każdy ma możliwość wynajmu samochodu. Do tego celu nie potrzeba zbyt wielu formalności. W wielu przypadkach może wystarczyć dowód osobisty i prawo jazdy. To ogromne uproszczenie ze strony wypożyczalni samochodów. Warto jednak wiedzieć, na jakie koszty się przygotować.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że cena wynajmu auta będzie uwarunkowana od kilku kwestii. Poniżej możesz sprawdzić każdą z nich:

 • Klasa pojazdu – niewątpliwie jest to jeden z tych czynników, które najbardziej wpływają na cenę wynajmu. Jak wiemy, istnieje kilka klas samochodów, od miejskich, po luksusowe, czy sportowe. Co za tym idzie, pojazdy miejsce, typu np. Opel Corsa, będą kosztowały znacznie mniej, aniżeli np. duży SUV, typu BMW X5.
 • Czas trwania wynajmu – to kolejna kwestia, równie ważna, co sama klasa pojazdu. Warto wiedzieć, że na im dłuższy wynajem się decydujemy, tym cena za dzień wynajmu auta, będzie niższa. Mówiąc wprost, lepiej opłaca się wynajmować auta na dłuższy okres, bo wychodzi po prostu taniej. Do wyboru standardowo mamy wynajem krótkoterminowy, jak również długoterminowy wynajem samochodów. Ten pierwszy charakteryzuje się okresem od jednego dnia do maksimum miesiąca wynajmu. Wynajem długoterminowy samochodów, natomiast trwa minimum miesiąc.
 • Wyjazd wynajętym autem za granicę – od tego również uwarunkowana będzie cena. Aby jednak móc wybrać się wypożyczonym samochodem za granicę, należy ówcześnie otrzymać na to zgodę. Taką może wydać wypożyczalnia aut. Usługa ta, jest dodatkowo płatna.
 • Okres wynajmu – okazuje się, że wypożyczenie pojazdu w tzw. wysokim sezonie, czyli np. w wakacje, będzie droższe.
 • Opcje dodatkowe – głównie chodzi tutaj o podstawienie pojazdu pod wskazany adres, jak również odbiór pojazdu ze wskazanego adresu. Ponadto wypożyczalnie kuszą możliwością dokupienia dodatkowego wyposażenia. Oczywiście, wszystko będzie dodatkowo płatne.

Jeżeli chodzi o zakup dodatków, można wyróżnić np.:

 • GPS,
 • fotelik dla dziecka,
 • bagażnik dachowy,

czy chociażby nosidełko dla malucha. Ceny za opcje dodatkowe uzależnione są głównie od wypożyczalni.

wynajem samochodu sportowego

Wynajem samochodów – co jeszcze warto wiedzieć

Mówi się, że każda wypożyczalnia posiada swoją politykę cenową wobec paliwa. Coś w tym jest. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Najczęstszym przypadkiem, jaki można zaobserwować w tej kwestii, jest warunek, że oddajemy auto z taką samą ilością paliwa, z jaką go zabraliśmy. Zatem, jeżeli wypożyczamy samochód zatankowany do pełna, również z pełnym bakiem musimy go zwrócić. W innym wypadku możemy spodziewać się dopłat podczas zdania pojazdu.

Istnieje również możliwość dopłaty za przekroczony limit kilometrów. Otóż istnieją wypożyczalnie, które w umowie zawarty mają limit kilometrów, którego autem nie można przekroczyć. Jeżeli tak się stanie, poniesiemy dodatkowe opłaty, często naliczane za każdy dodatkowy przejechany kilometr. Dlatego warto dokładnie czytać umowy!

Wynajem samochodu, a ubezpieczenie

Jest to bardzo ważna kwestia, której warto poświęcić kilka zdań. W cenie podstawowej, jaką płacimy za wynajmowany pojazd, zawarte będzie ubezpieczenie OC. Jeżeli jednak dojdzie do kolizji, lub wypadku z naszej winy możemy narażeni zostać na duże koszty. Dlatego, warto podczas wynajmu dokupić dodatkowe ubezpieczenie, które gwarantuje spokój.

Podczas wynajmu warto również sprawdzić ogólny stan pojazdu, szczególnie wizualny. Głównie chodzi o to, aby uniknąć obciążenia nas za szkody, typu rysy itp. Po prostu mogły one na aucie być już wcześniej, a pracownik wypożyczalni mógł ich nie zauważyć. Są to rzadkie sytuacje, jednak czasami mają miejsce.

Jakie są ceny

Ceny uwarunkowane są od wypożyczalni i tak jak wspomniane zostało wcześniej, od klasy pojazdu. Oto kilka przykładów:

Samochód klasy A, np. Skoda Citigo, może kosztować około 120 zł za dobę. Wynajem auta klasy B, np. Opel Corsa, będzie kosztował podobnie. Jeżeli chodzi o większe auto, np. klasy C, lub D, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 200-300 zł za dobę.

Warto wiedzieć także, że niektóre wypożyczalnie pobierają kaucję podczas podpisywania umowy. Kaucja jest zwrotna i zostaje pobierana w celu zabezpieczenia. Jednak niektóre firmy już odchodzą od tego typu zabezpieczeń.

Wypożyczalnia samochodów sportowych

Mamy to szczęście, że istnieją również wypożyczalnie pojazdów sportowych. Dzięki temu, w stosunkowo tani i prosty sposób możemy spełnić swoje marzenia. Warto mieć na uwadze, że niektóre firmy, zajmujące się wypożyczaniem aut sportowych mogą życzyć sobie stażu w posiadaniu prawa jazdy itp. Wszystko jest zrozumiałe, gdyż pojazd sportowy może być niebezpieczniejszy, jak również trudniejszy w prowadzeniu, aniżeli klasyczne auto.

Wynajem samochodów sportowych ceny

W tej kwestii bywa naprawdę różnie. Otóż wynajem samochodów sportowych charakteryzuje się różnymi kosztami, jeżeli chodzi o ceny, można wyróżnić:

 • Porsche 911 Carrera 4 GTS – około 1200-1400 zł doba.
 • Audi RSQ8 – około 900-1000 zł doba.
 • BMW M5 – około 700-800 zł doba.

Jak widać, ceny są różne. Oczywiście można znaleźć dużo tańsze propozycje. Np. Ford Mustang za dobę będzie kosztował w granicach 300-400 zł. Jest to już cena zbliżona do wynajmu klasycznego pojazdu. Każda wypożyczalnia samochodów luksusowych, czy sportowych może charakteryzować się innymi cenami, warto mieć to na uwadze. Tak czy inaczej, wynajem samochodów sportowych lub luksusowych  zawsze będzie wiązał się z wyższymi opłatami, aniżeli klasyczne auta.

Protokół zwrotu odnośnie wynajmu samochodów

Jest to dokument, o którym warto wspomnieć. Klient otrzymuje go wraz z podpisaniem umowy. Dzięki dokumentom, o których mowa, pracownik wypożyczalni może zweryfikować stan sprzed i po zdaniu pojazdu. Poleca się zachowywać dany dokument, nawet po zakończonej umowie, gdyż w razie jakichkolwiek problemów może on zagwarantować ochronę.

Podsumowanie

Jak widać, ceny za wynajem aut mogą być różne. Przede wszystkim zwracajmy dokładnie uwagę na umowę, jaką podpisujemy i to, co w niej jest zawarte. Należy także wiedzieć, że wypożyczalnia samochodów sportowych, czy luksusowych może mieć nieco inne warunki, aniżeli taka z klasycznymi pojazdami.

Wynajem auta na dłuższy okres zawsze będzie wychodził taniej, zatem warto rozważyć taką decyzję. Jeżeli interesuje Cię np. wynajem aut sportowych, sprawdź oferty wypożyczalni w sieci. Z pewnością znajdziesz ciekawą propozycję dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023