higienistka stomatologiczna

Ile zarabia higienistka stomatologiczna w Niemczech i innych krajach UE?

Opublikowano: 2 lipca 2021

Higienistka stomatologiczna w Niemczech, Hiszpanii oraz Norwegii to bardzo opłacalny zawód. Osoby z wysokimi kwalifikacjami mogą otrzymywać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Sprawdź w naszym artykule, jakie są zarobki higienistki stomatologicznej za granicą.

Zarobki higienistki stomatologicznej za granicą a w Polsce

Zarobki higienistki stomatologicznej w Polsce zależą od różnych czynników. Są nimi staż, doświadczenie zawodowe, miejsce i miasto pracy. Średnia pensja osoby na tym stanowisku wynosi około 3,4 tys. złotych brutto, czyli 2,5 tys. złotych na rękę. Na zarobki powyżej 4 tys. złotych mogą liczyć najlepiej wynagradzane higienistki, czyli przede wszystkim te, które pracują w prywatnych przychodniach oraz klinikach dentystycznych o najwyższej jakości świadczonych usług. W mniejszych miastach i gabinetach ich pensja wynosi co najmniej minimalną krajową, czyli 2,8 tys. złotych brutto.

Wynagrodzenia higienistek stomatologicznych za granicą są o wiele wyższe, niż w kraju. Na zachodzie, południu i północy Europy, są one w stanie zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Z tego powodu absolwentki kierunku higienistka stomatologiczna w szkole w Białymstoku często decydują się na rozwijanie swojej kariery zawodowej poza Polską.

Higienistka stomatologiczna w Niemczech – zarobki

Niemcy są najczęstszym kierunkiem emigracji zarobkowej wśród Polaków. Według niektórych źródeł średnie wynagrodzenie higienistek stomatologicznych w tym kraju wynosi 5,2 tys. euro, czyli 23,5 tys. złotych. Inne dane mówią, że około 90 proc. osób na tym stanowisku otrzymuje 4,3 tys. euro, co odpowiada 19,4 tys. złotych. Na to, ile zarabia higienistka stomatologiczna w Niemczech ma także wpływ jej doświadczenie. Przy krótkim stażu wynoszącym od roku do 3 lat, wynagrodzenie nie przekracza 2,5-3 tys. euro (11,3-13,5 tys. złotych). Higienistki pracujące w swoim fachu powyżej 8 lat, które posiadają wysokie kwalifikacje, mogą zarobić 6,4 tys. euro, czyli ponad 28 tys. złotych. Wysokie wynagrodzenia dotyczą zwłaszcza miast takich jak Berlin, Monachium czy Kolonia.

Ile zarabia higienistka stomatologiczna w Norwegii?

Kolejnym popularnym kierunkiem emigracji wśród higienistek stomatologicznych jest Norwegia. Kraj ten słynie z bardzo dobrych zarobków, ale jednocześnie zajmuje wysoką pozycję w rankingu najdroższych państw europejskich. Średnia pensja higienistki stomatologicznej w Norwegii wynosi około 52 tys. koron norweskich, czyli 23 tys. złotych. Osoby ze stażem od roku do trzech lat mogą liczyć na zarobki rzędu 36 tys. koron, co odpowiada około 16 tys. złotych. Zawodowe higienistki, które przepracowały więcej niż 8 lat, są w stanie zarabiać 64 tys. koron, czyli 28 tys. złotych. Najwyższe pensje wypłacane są w dużych norweskich miastach – Oslo, Bergen czy Trondheim.

Ile zarabia higienistka stomatologiczna w Hiszpanii?

Zarobki higienistki stomatologicznej w Hiszpanii nie są tak duże, jak w wyżej wymienionych krajach, ale plusem jest niższy koszt życia. Higienistka zatrudniona w hiszpańskiej klinice dentystycznej otrzymuje średnio 3 tys. euro, czyli 13,5 tys. złotych. Osoba początkująca na tym stanowisku ma szansę zarobić około 2 tys. euro, co odpowiada 9 tys. złotym. Higienistka ze stażem przekraczającym 8 lat jest w stanie otrzymywać nawet 3,5 tys. euro, czyli powyżej 15 tys. złotych. Wszystko zależy jednak od miejsca i miasta zatrudnienia, a także jej kwalifikacji.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Freelancing
To jeden z najważniejszych aspektów związanych ze zdalną for...
Polak w pracy
Narzekanie najczęstszym ze wszystkich uciążliwych za...
stomatologia
See on kuum teema paljude inimeste jaoks, kes seisavad ortod...
rejestracja czasu pracy
Elektroniczna rejestracja czasu pracy niesłusznie bywa sprow...
opiekunka osób starszych w Niemczech
Opiekowanie się osobami starszymi jest ważnym i satysfakcjon...