indeks prędkości

Indeks prędkości i nośności opony – dlaczego powinieneś go znać

Opublikowano: 2 kwietnia 2021

Wielu kierowców zna powyższe określenia, jednak niewielu tak naprawdę wie z czym się wiążą. Są to ważniejsze parametry niż się początkowo wydają. W tym poradniku dowiesz się, czym jest indeks prędkości i nośności opony, dlaczego powinieneś je znać i gdzie możesz je sprawdzić!

Czym jest indeks prędkości i nośności opony?

Zazwyczaj przy wyborze opon zwracamy uwagę głównie na ich przeznaczenie według pory roku i rozmiar. Indeksy prędkości i nośności, często ignorowane przez kierowców, są bardzo ważne przy wyborze ogumienia do Twojego samochodu. Warto najpierw wiedzieć, co kryje się pod tymi dwoma pojęciami.

  • Indeks prędkości (speed index) oznaczony jest najczęściej za pomocą litery lub dwóch liter. Każda litera ma przypisaną wartość wyrażoną w kilometrach na godzinę. Jego zadaniem jest informowanie o maksymalnej prędkości, z jaką możesz bezpiecznie się poruszać, użytkując dany model opony.
  • Indeks nośności (load index) wyrażony jest liczbami, które odpowiadają wartościom w kilogramach. Informuje o tym, jakie jest maksymalne obciążenie jednej opony, zachowując prędkość dopuszczoną przez producenta pojazdu oraz indeks prędkości.

Wymienione wartości są więc ze sobą powiązane. Jeśli chcesz mieć pewność, że dobrałeś właściwe ogumienie do swojego pojazdu, musisz wziąć pod uwagę wytyczne producenta i stosować się do obu indeksów.

Dlaczego powinieneś znać te parametry

Znajomość indeksów opony jest ważna przede wszystkim w kwestii bezpieczeństwa na drodze. Co w takim razie może się stać, gdy dobierzemy zbyt mały indeks prędkości lub nośności?

  • Zawsze warto przestrzegać przepisowych prędkości dopuszczalnych na danej drodze. Jeśli jednak mowa o większych prędkościach, przekroczenie wartości dopuszczalnej przez indeks prędkości ogumienia grozi nagłym uszkodzeniem opony!
  • Jazda z obciążeniem wyższym niż wartości dopuszczalne przez indeks nośności opony także może nieść ze sobą szereg przykrych konsekwencji. Należy do nich: utrata stabilności jazdy, szybsze zużycie ogumienia i ryzyko spowodowania zagrożenia na drodze.

Warto jeszcze powiedzieć, że użytkując opony z właściwie dobranym indeksem prędkości i nośności, dbasz także o stan swojego portfela. Polskie prawo zakazuje poruszania się pojazdem, w których indeksy opon są niższe niż zaleca producent.

Jeżdżąc ze źle dobranym indeksem prędkości i nośności ryzykujesz mandatem w przypadku kontroli drogowej lub utratą odszkodowania po wypadku czy kolizji. Warto o tym pamiętać!

Gdzie możesz sprawdzić indeks prędkości i nośności danej opony

Oznaczenia wskazujące indeks nośności i prędkości znajdują się na bocznej ściance opony. Znajdziesz tu szereg oznaczeń, dość dokładnie opisujących Twoje ogumienie. Spójrzmy na przykład:

285/35 R 22 106 V

Trzy pierwsze liczby zazwyczaj mówią o rozmiarze opony. Oznaczają kolejno szerokość, profil i średnicę danego modelu. Wartości na końcu interesują nas najbardziej.

Indeks nośności przykładowej opony powyżej wynosi 106, co oznacza, że maksymalne obciążenie jednej opony będzie wynosiło 950 kilogramów. Indeks prędkości ma natomiast przypisaną literę V. Oznacza to, że maksymalna prędkość, z którą możesz się poruszać wynosi 240 km/h.

Opony o różnych indeksach nośności i prędkości znajdziesz w ofercie sklepu 24opony. Znajdziesz tu także tabele z wartościami odpowiadającymi oznaczeniom indeksów, co pomoże Ci dobrać właściwe ogumienie do Twojego auta.

Więcej o oznaczeniach opony dowiesz klikając w poniższe zdjęcie.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
Kia
Blog Kiawiarnia to miejsce, gdzie pasja do motoryzacji łączy...