Infekcje intymne

Infekcje intymne latem – co je wywołuje, jak z nimi walczyć?

Opublikowano: 22 czerwca 2021

Infekcje intymne u kobiety mogą pojawić się o każdej porze roku. Szczególnie często jednak zdarzają się latem, gdy temperatura jest wysoka, kurorty wakacyjne przyciągają ciekawymi ofertami i nie zawsze jest czas na to, aby odpowiednio zadbać o wrażliwe miejsca intymne. A jednak warto to robić, ponieważ grzybice i zakażenia bakteryjne pochwy to nic przyjemnego. Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia pochwy latem i jak można je skutecznie wyleczyć?

Infekcja pochwy – objawy

Najpowszechniejsze objawy infekcji pochwy to:

  • świąd i pieczenie okolic intymnych;
  • upławy;
  • ból przy oddawaniu moczu;
  • ból w trakcie stosunku;
  • czasem bóle w nadbrzuszu;
  • sporadycznie: gorączka.

W zależności od rodzaju zakażenia pochwy, objawy infekcji mogą się różnić. W przypadku grzybicy wyraźne są świąd i pieczenie, podczas gdy zakażenie bakteriami może przez długi czas nie dawać objawów.

Infekcje pochwy latem – skąd się biorą?

Lato to pora roku, która jest szczególnie korzystna dla rozwoju bakterii i grzybów. Powodem tego jest nie tylko wysoka temperatura, choć ma to również duże znaczenie. Znacznie częściej jednak infekcję złapać można na basenie, jacuzzi, a nawet podczas siedzenia na zwykłym osiedlowym murku w zbyt krótkich spodenkach. Nawet kobiety, które systematycznie i dokładnie dbają o higienę intymną, mogą paść ofiarą infekcji podczas kąpieli w basenach i innych akwenach wodnych, gdzie często przyplątują się niechciane drobnoustroje. Zobaczmy, co możemy robić, aby uniknąć infekcji intymnej latem.

Profilaktyka infekcji intymnych latem

  • Ostrożność na basenie

Jak dbać o higienę intymną latem, jednocześnie chcąc w pełni korzystać z publicznych kąpielisk? Trzeba zachować szczególną ostrożność: nie siadać na ławkach i innych basenowych siedziskach, na których siadają także inne osoby, gdy jesteśmy w stroju kąpielowym. Uważać warto także na saunach. Nie oznacza to, że mamy przebywać wciąż w jednym miejscu i nie korzystać z różnych atrakcji, wystarczy, że podłożymy pod pupę osobny ręcznik (inny niż ten, który służy do wycierania).

Po zakończonej kąpieli pamiętajmy o tym, aby wytrzeć się do sucha czystym ręcznikiem i założyć suche ubranie, najlepiej bawełnianą bieliznę. Przesiadywanie przez długi czas w mokrym kostiumie może przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju drobnoustrojów w miejscach intymnych.

  • Bezpieczny seks latem

Lato to czas urlopów i szaleństwa do tego stopnia, że niektóre osoby zapominają o bezpieczeństwie podczas seksu. Nie chodzi tylko o antykoncepcję, ale również o profilaktykę miejsc intymnych. Stosowanie prezerwatyw zapobiega przenoszeniu chorób zakaźnych o różnym podłożu. Należy także pamiętać o odpowiednim nawilżeniu i w razie potrzeby stosować lubrykanty.

  • Miesiączka latem a infekcje intymne

Miesiączka sama w sobie wywołuje środowisko idealne do rozwoju bakterii i grzybów w pochwie. To właśnie dlatego należy zawsze pamiętać o częstym wymienianiu podpasek i tamponów. Jest to ważne szczególnie latem, gdy wysoka temperatura sprzyja zakażeniom.

  • Pamiętaj o dobrej diecie

Dieta bogata w probiotyki i składniki odżywcze wzmocni odporność organizmu oraz funkcjonowanie mikroflory bakteryjnej w miejscach intymnych.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
fryzury ślubne
Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, a fryzura pann...
żakiety damskie
Krótkie żakiety damskie to jeden z najbardziej uniwersalnych...
W dzisiejszym świecie, gdzie wygląd ma ogromne znaczenie, ka...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...