Budowa myjni automatycznej

Inwestycja w myjnię bezdotykową ciekawym pomysłem na biznes

Opublikowano: 5 marca 2017

Myjnia bezdotykowa jest coraz częściej odwiedzana przez kierowców. Można za kilka złotych umyć na niej samochód, a nawet wywoskować go i nabłyszczyć. Całe mycie trwa tylko kilka minut, dlatego często, pod wpływem impulsu kierowcy zajeżdżają na myjnię bezdotykową po drodze wracając z pracy czy zakupów. Czy opłaca się budowa myjni bezdotykowej?

Nie trzeba się wcześniej umawiać, samochód myje się samodzielnie i przy okazji na stanowisku obok można także odkurzyć wnętrze. Myjnie bezdotykowe to hit, który powoli wypiera standardowe automyjnie. To całkiem niezły pomysł na biznes.

Budowa myjni automatycznej

Najważniejsza jest lokalizacja. Miejsce musi być ogólnodostępne dla samochodów, posiadać wjazd i wyjazd dostępny dla obu kierunków jazdy, a przede wszystkim działka, na której ma powstać myjnia musi być przestronna. Najlepsze miejsca na budowę myjni bezdotykowych to okolice dużych osiedli i supermarketów, gdzie ruch samochodowy jest dość duży. Można też postawić myjnię w pobliżu stacji benzynowych i ruchliwych, głównych ulic.

Kiedy znajdziemy idealną działkę, której nie jesteśmy właścicielami musimy podpisać umowę dzierżawy lub kupna z właścicielem. Przed podpisaniem umowy właściwej warto podpisać umowę wstępną, ponieważ nie wiadomo jeszcze, czy działka spełni wymagania budowlane. Zawsze można dogadać się z właścicielem, że umowa zacznie obowiązywać od czasu dostania pozwolenia na budowę myjni bezdotykowej. Umowę dzierżawy należy podpisać na jak najdłuższy okres – najlepiej minimum 10 lat. Dobrym rozwiązaniem będzie również podpisanie aneksu do umowy, który mówi o zakazie powstania nowej myjni przez okres minimum jednego roku na tym terenie, przy zerwaniu umowy przez właściciela. Ochroni nas to przed nieuczciwą konkurencją.

Potrzebne pozwolenia

Przed budową myjni automatycznej musimy zdobyć 3 pozwolenia:

 • 1) Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, które wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w zależności kto sprawuje władzę w miejscu lokalizacji działki. W tym celu należy udać się do urzędu do Wydziału Architektury i Urbanistyki
 • 2) Pozwolenie wodnoprawne – musimy uzyskać wniosek w celu uwarunkowania zagospodarowania ściekami. Najważniejsze przepisy prawa o pozwoleniu wodnoprawnym, które są istotne przy budowie myjni automatycznej to:
  • 122 ust. 1 ustawy Prawo wodne (Dz.U. z 2012 poz. 145, z póź. zm)
  • 122 ust. 2 ustawy Prawo wodne (Dz.U. z 2012 poz. 145)
  • Art. 140 ustawy Prawo wodne (Dz.U. z 2012 poz. 145
 • 3) Pozwolenie na budowę – to najważniejsze pozwolenie, bez którego nie możemy zacząć budowy myjni bezdotykowej. Wniosek dostępny jest w starostwie, ale można go też znaleźć w Internecie. We wniosku należy podać inwestora, rodzaj inwestycji, adres planowanej działalności oraz numer ewidencyjny działki. Aby złożyć wniosek musimy posiadać adaptację projektu, który musi zawierać plan zagospodarowania terenu, plan sieci wodnokanalizacyjnej, projekt przyłączy mediów, zgody sanepidu, PHP i P-Poż.

Koszty budowy myjni bezdotykowej

Koszty początkowe są dość wysokie. Przede wszystkim kupno działki, której cena może wahać się od kilkudziesięciu do kilkaset tysięcy złotych, w zależności od miasta i wielkości. Budowa 4 stanowisk na myjni bezdotykowej to koszt sięgający nawet 400 000 zł.

Do kosztów stałych zalicza się koszt dzierżawy terenu, jeśli nie jesteśmy jej właścicielami. Do tego trzeba doliczyć prace konserwatorskie, które wynoszą około 3 tysięcy złotych miesięcznie. Przyjmuje się, że każda minuta mycia samochodu kosztuje nas około 40 gr. Koszty więc są różne w zależności od ilości korzystającej z naszej myjni klientów.

Potem dochodzą koszty pracowników. Dodatkowo musimy dla takiego pracownika wybudować kontener, w którym mógłby przebywać, co generuje dodatkowe koszty. Małe myjnie nie potrzebują zatrudniania pracowników. Zamiast zatrudniania ludzi można wybudować rozmieniarkę do pieniędzy, której koszt wynosi około 4500 zł. Musimy zastanowić się też nad ochroną myjni bezdotykowej. Jeśli nie chcemy zatrudniać ochroniarza, należy zainstalować przy stanowiskach kamery. Nad ich nadzorem powinna czuwać wykwalifikowana firma ochroniarska, której koszty mogą wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Przychody

A teraz to co najważniejsze. Jakie przychody generuje myjnia bezdotykowa? Oczywiście ciężko określić konkretną liczbę, bo wszystko zależy od ilości przyjeżdżających samochodów. Średnia cena za minutę mycia na myjni to złotówka. Jak już pisaliśmy wcześniej, koszty mycia samochodu przez minutę sięgają 40 gr. Rachunek jest prosty – na jednej minucie mycia zarabiamy 60 gr.

Przy dobrej lokalizacji i myjni otwartej 24 godziny na dobę, przy 4 stanowiskach można umyć około 100 samochodów dziennie. Przyjmuje się, że średni czas mycia samochodu wynosi 10 minut. Dzięki temu możemy dziennie zyskać około 600 zł, co miesięcznie da nam 18000 zł. Od tej kwoty należy odjąć koszty dzierżawy, koszty konserwatorskie oraz zatrudnienie pracowników lub firmy ochroniarskiej.

Aby zwiększyć przychody na myjni można wybudować stanowiska do odkurzania wnętrza samochodu, które również przyciągają klientów. Jeśli teren jest duży, można wygospodarować na nim miejsce na małą stację benzynową lub samą LPG, mały sklepik, albo budkę z jedzeniem i ciepłymi napojami.


Jaki terminal płatniczy warto wybrać dla małego przedsiębiorstwa 

Udostępnij ten post: • Mateusz P. pisze:

  Dużo się zgadza z rzeczywistością. ja mam myjnię bezdotykową od lutego tego roku. Zamówiłem ją w firmie Aspera. jestem mega zadowolony, bo klienci doceniają jakosc mycia i polecaja mnie innym osobom. Poza tym myjnia jest praktycznie bezobsługowym i bezproblemowym pomysłem na biznes. Nic sie nie psuje. polecam

 • Marek pisze:

  Myjnie bezdotykowe to w sumie całkiem dobry pomysł na biznes. Odpadają koszta zatrudniania pracowników, nie ma opcji, że uszkodzą oni klientowi auto w trakcie mycia, więc nie ma powodów to obaw, że wylądujemy z pozwem czy czymś takim. Plus jest teraz tyle firm oferujących sprzedaż i montaż stanowisk, że można wybierać całkiem długo. Mnie osobiście kupiła oferta inwestujwmyjnie.pl polecam sprawdzić, tak samo jak inne opcje przed podjęciem decyzji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Rafał Matuszczyk
Formuła wymiany barterowej wywodzi się ze Szwajcarii...
Piotra Laube
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
Mercedes AMG GT 63 S E PERFORMANCE Coupé
Mercedes-Benz nie przestaje zadziwiać. Najnowsza perła w kor...
Nowy Nissan Juke
...
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...