Inwestycja w nieruchomości

Inwestycja w nieruchomości – praktyki i potencjał

Opublikowano: 11 sierpnia 2019

Inwestycja w nieruchomości posiada duży sens, ponieważ przede wszystkim chroni pośrednio przed inflacją. Pieniądze zagospodarowane w dobry lokal zwracają się z nawiązką, a własność można wykorzystać w różny sposób, czy do prowadzenia działalności komercyjnej, czy pod wynajem. Niestety inwestycja w nieruchomości wiąże się też z pewnym ryzykiem.

Popyt na nieruchomości rozkłada się w Polsce zgodnie z preferencjami społecznymi. Ponad połowa rynku zgłasza zainteresowanie na mieszkania, następnie na domy jednorodzinne i ostatecznie na działki i budynki o przeznaczeniu komercyjnym. Nie można również zainwestować w mieszkanie mniejsze niż 25 m2 zgodnie z wytycznymi Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Wysoka kapitałochłonność i najczęściej potrzeba wykazania pozytywnej zdolności kredytowej do podpisania umowy kredytu hipotecznego to najważniejsza blokada przed podjęciem decyzji o inwestycji w nieruchomości.

Na nieruchomości można zarabiać w dwojaki sposób. Albo przez wynajem, albo przez sprzedaż z większym zyskiem po wcześniejszym odnowieniu. Dochodzą do tego opcje komercjalizacji, ale wymagające znajomości konkretnego biznesu. Sytuacja demograficzna oraz prawna wymusza zmiany w planowaniu wynajmu długoterminowego. Prawo preferuje w dużym stopniu nieuczciwych najemców. Ryzykownego lokatora trudno się pozbyć z własnego mieszkania. Przez to właściciele nieruchomości wykorzystują potencjał najmu okazjonalnego, wymagają dodatkowych ubezpieczeń, czy nawet pełnej oceny zdolności ekonomicznej do spłaty zobowiązań. Demografia natomiast mówi jasno o starzeniu się społeczeństwa. Problem wyrównuje w pewnym stopniu imigracja z Ukrainy i coraz częściej krajów azjatyckich, pomimo wyraźnego sprzeciwu społecznego.

Flipping mieszkań to jedna z najpopularniejszych strategii inwestycyjnych wykorzystywana w kraju. Flipping nieruchomości polega na zakupie nieco zaniedbanego lokalu w celu dalszego odnowienia i odsprzedaży. Niektóre banki obsługują kredyty hipoteczne dedykowane inwestorom i pobierają przy tym prowizję od wcześniejszej spłaty zobowiązania. Flipping opłaca się najbardziej w masowej skali, kiedy odnawia się jednorazowo kilka nieruchomości. Inwestorzy w ramach remontów najczęściej zmieniają układ pomieszczeń, aby wygospodarować więcej przestrzeni na sprzedaż/wynajem.

Czy warto?

Kredyt hipoteczny zamienia tak naprawdę wirtualne pieniądze w realną wartość, czyli nieruchomość, a ta przy odpowiednim zarządzaniu przetrwa wiele kryzysów i ochroni inwestora przed inflacją. Zmiany prawne, demograficzne i ekonomiczne wymuszają na inwestorach poszukiwanie coraz efektywniejszych opcji wykorzystania lokali.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Lokal usługowy w centrum Warszawy
Lokal usługowy w warszawskim centrum to nie tylko przestrzeń...
Gorlice
Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne c...
Bitcoin
Popularnym pytaniem wśród zwolenników kryptowalut i inwestor...
kryptowaluty
Inwestor ma pojęcie, czego się spodziewać podczas handlu akc...
Kupno nieruchomości
Zastanawiasz się, czy podczas zakupu mieszkania od deweloper...