Letni Festiwal Jerzego Waldorffa to niezwykłe coroczne wydarzenie. Jego celem jest prezentacja artystów z różnych pokoleń, twórców z Polski i z zagranicy, a także promocja młodych muzyków. Repertuar jest bardzo szeroki. Obejmuje dzieła takich mistrzów, jak m.in. Jan Sebastian Bach, którego cztery koncerty fortepianowe wypełnią jeden z wieczorów, Gioacchio Rossini, Ludwig van Beethoven oraz Felix Mendelssohn.
Ważną część tegorocznego repertuaru będą stanowić kompozycje polskich artystów. Po raz pierwszy zabrzmią „II koncert fortepianowy” Raula Koczalskiego i „II koncert skrzypcowy” Feliksa Janiewicza. Pojawią się utwory operowe Stanisława Moniuszki, „II koncert skrzypcowy” Henryka Wieniawskiego, „Koncert fortepianowy a-moll” Ignacego Paderewskiego. W Noc Świętojańską zabrzmi „Pieśń świętojańską o Sobótce”. Strofy Jana Kochanowskiego usłyszymy w wykonaniu gwiazd teatru: Grażyny Barszczewskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Sławomiry Łozińskiej i Ewy Wiśniewskiej.
Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia, która będzie gościć na festiwalu, przedstawi wystawę fotografii światowej sławy artystów, związanych z warszawską orkiestrą, m.in. Yehudi Menuhina i Krzysztofa Pendereckiego. Będzie można też podziwiać prace Józefa Wilkonia, które nawiązują do tematów muzycznych, i rzeźby w drewnie, w których artysta nawiązuje przede wszystkim do zwierząt.
Pałac w Radziejowicach gościł wiele znakomitych osobistości polskich i zagranicznych dworów. Bywali tu Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan III Sobieski. Gościli też literaci i artyści, m.in. Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, a w pobliskiej Kuklówce tworzył Józef Chełmoński.
Przez ponad dziesięć lat w Pałacu w Radziejowicach odbywały się Spotkania ze Sztuką, zapoczątkowane przez Jerzego Waldorffa. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pasji dyrektora Bogumiła Mrówczyńskiego, który od wielu lat sprawuje pieczę nad Radziejowicami, w tym roku też możemy podziwiać wielu znakomitych artystów, którzy wezmą udział w IX Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa.
Najwyższy poziom i znakomici artyści – to stanowi o sile przedsięwzięcia, które co roku gromadzi coraz więcej publiczności. „Z muzyką powinno być tak jak z życiem: i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie” – mawiał Jerzy Waldorff, podkreślając przy tym, że powinna ona bezpośrednio dotykać serca.
Anna Arwaniti
Fot. archiwum organizatora
Dodaj komentarz