Jacek Jankowski,

Jacek Jankowski – Dostosować działalność do sytuacji rynkowej

Opublikowano: 30 sierpnia 2022

Czas wszelkich światowych kryzysów gospodarczych stanowi zagrożenie, ale również szansę gospodarczą dla wielu przedsiębiorstw. W przypadku agresji Rosji na Ukrainę można uznać, że słuszna polityka wzrostu nakładów na branżę zbrojeniową będzie stanowić szansę na rozwój polskich przedsiębiorstw skupionych w GK PGZ – mówi Jacek Jankowski, prezes WSK „PZL-KALISZ” S.A.

WSK PZL-KALISZ ma bogate tradycje związane z produkcją lotniczą. Jak te doświadczenia mają się do współczesnych potrzeb i obecnego profilu działalności firmy?

Jacek Jankowski − 70-letnia tradycja w zakresie produkcji lotniczej pozwala Spółce trwale występować w roli podwykonawcy części i wyrobów dla światowych firm lotniczych, tj. Goodrich, AVIO, Pratt&Whitney czy też Thales i Ratier Figeac. Park maszynowy, którym dysponujemy, pozwala na wykonywanie wyrobów o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Jednak majątek rzeczowy firmy to nie wszystko, najważniejszym czynnikiem sprawnego funkcjonowania na rynku jest potencjał ludzki. Spółka zatrudnia doskonałych fachowców, którzy potrafią wdrożyć do produkcji najbardziej skomplikowane części.

O tym, że stanowimy doskonałe zaplecze technologiczne i wykonawcze, dedykowane do produkcji lotniczej, świadczy również fakt wdrożenia i stosowania Systemu Jakości, który uzupełniają certyfikaty z zakresu stosowanych technologii oraz świadczonych usług cieplno-chemicznych: ISO9001:2015, AQAP2110, PART-21, PART-145, AS9100:2016, NADCAP z zakresu obróbki cieplnej, procesów chemicznych, badań nieniszczących oraz certyfikat Wewnętrznego Systemu Kontroli. Spółka należy do grupy przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym oraz posiada koncesję MSWiA na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz obrotu technologią.

Produkcja na potrzeby krajowego rynku jest dla firmy wystarczająca, czy warunkiem sukcesu jest dziś eksport?

Jacek Jankowski − Udział rynku krajowego w strukturze sprzedaży wynosi ok. 35 proc., eksport jest głównym źródłem przychodów spółki. Jak wspomniałem, spółka kooperuje z wieloma światowymi koncernami branży lotniczej. WSK „PZL-KALISZ” SA od 2014 roku jest spółką Grupy Kapitałowej Polska Grupa Zbrojeniowa, w związku z czym rozwijamy działalność na rynku branży zbrojeniowej. Uznajemy ten obszar działalności jako nową szansę rynkową, ponieważ dotychczasowa produkcja miała czysto cywilny charakter.

Jakie założenia pozwalają przetrwać w czasach kryzysu i wyznaczać ambitne cele na przyszłość?

Jacek Jankowski − Czas wszelkich światowych kryzysów gospodarczych stanowi zagrożenie, ale również szansę gospodarczą dla wielu przedsiębiorstw. W przypadku agresji Rosji na Ukrainę można uznać, że słuszna polityka wzrostu nakładów na branżę zbrojeniową będzie stanowić szansę na rozwój polskich przedsiębiorstw skupionych w GK PGZ. WSK „PZL-KALISZ” SA nie jest tu wyjątkiem. Pandemię pozwoliła spółce przerwać niezakłócona produkcja wyrobu finalnego, czyli silnika Asz62IR, który znajduje zastosowanie w lotnictwie cywilnym, agrolotnictwie, i pożarnictwie.

Odpowiadając na pytanie, ambitne cele należy wytyczać i je realizować, natomiast o prawdziwym sukcesie decyduje elastyczność i umiejętność dostosowania profilu działalności przedsiębiorstwa do aktualnej sytuacji rynkowej.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
MSPO
Pojawienie się azjatyckiego partnera w roli Kraju Wi...
Akademia Wojsk Lądowych
Dynamicznie zmieniające się warunki prowadzenia dzia...
Nowe technologie dla wojska
Pojęcie wojny z roku na rok się zmienia, a stale roz...
Polski przemysł zbrojeniowy
Od lat mówi się o coraz gorszej kondycji polskiej zbrojeniów...
DEFENDER
Jednym z elementów tegorocznej 30. edycji Międzynaro...