Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i znaleźć wiarygodnego najemcę?
Wiele pisze się o tym, jak znaleźć idealne mieszkanie, na co zwracać uwagę podczas jego oględzin i gdzie szukać najatrakcyjniejszych ofert. Nieco mniej uwagi poświęca się właścicielom mieszkań na wynajem, którzy obawiają się nieuczciwości ze strony najemców, w tym braku ustalonych opłat albo zniszczeń nieruchomości. Jak sprawdzić najemcę i zabezpieczyć się odpowiednio przygotowaną umową? Czy mieszkanie potrzebuje przygotowania przed wynajmem?
Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?
Czy mieszkanie na wynajem potrzebuje jakiegoś rodzaju przygotowania? Z całą pewnością odświeżenia, co tyczy się szczególnie mieszkań o jakiegoś czasu niezamieszkanych, których wygląd nie przyciąga uwagi. Lekka inwestycja w mieszkanie pozwoli na zdobycie większego zainteresowania ofertą wynajmu, a także ustalenie wyższego czynszu. Mieszkanie warto dokładnie posprzątać, jeśli to konieczne – przemalować, a nawet nieco udekorować elementami takimi jak lampka do salonu albo dywanik do przedpokoju.
Zdjęcia mieszkania to absolutnie konieczny element ogłoszenia – przed ogłoszeniami, które ich nie zawierają, często nawet ostrzega się najemców. Fotografie powinny być wyraźne i trafnie przedstawiać rzeczywisty stan mieszkania. Zaleca się ich wykonywanie w świetle dziennym, aby były dobrze oświetlone. Do ogłoszenia dodaje się rzeczowy opis mieszkania, w którym warto podkreślić jego atuty, jednak unikać banalnych określeń jak „najlepsze mieszkanie”. Istotne są konkrety jak odległość od przystanków albo sklepów, widok z okna, czy kompletne wyposażenie.
Czy istnieje sposób na sprawdzenie przyszłego najemcy?
Wielu wynajmujących nie sprawdza swoich najemców i bazuje na zaufaniu, jednak nie jest to obowiązek – najemcę można sprawdzić, co nawet zalecane w przypadku wartościowych mieszkań. Zacząć warto już od social mediów – na popularnych portalach znaleźć można nie tylko prywatne profile, ale także grupy zrzeszające osoby wynajmujące mieszkania w okolicy, które dzielą się ważnymi informacjami o najemcach.
Chociaż zakłada się, że oględziny mieszkania i pierwszy kontakt to głównie okazja dla najemcy na pytanie o wszystkie ważne dla niego kwestie, wynajmujący także nie powinni obawiać się zadawania pytań. Niektórzy decydują się na krótką ankietę telefoniczną jeszcze przed umówieniem spotkania albo nawet przygotowanie ankiety w wersji papierowej. Od najemcy warto zebrać podstawowe informacje jak jego imię, nazwisko, adres zameldowania, oraz numer PESEL, a także powód, dla którego się przeprowadza.
Wynajmujący mieszkanie ma prawo poznać źródło i wysokość dochodów najemcy, żeby móc ocenić jego wiarygodność. Numer PESEL najemcy można szybko sprawdzić przez Internet w bazie Krajowego Rejestru Długów, aby upewnić się, że nie figuruje on jako osoba zadłużona. Ważny jest także kontakt do osoby, która wcześniej wynajmowała mieszkanie potencjalnemu najemcy.
Formalności i konstrukcja umowy najmu
Co powinno się znaleźć w umowie najmu? Przede wszystkim wysokość ustalonej kaucji oraz czynszu, obowiązek rozliczenia i zapłaty rachunków, termin i sposób płatności, zasady ewentualnych napraw czy wprowadzanych do mieszkania zmian oraz odpowiedzialność za szkody. Uniwersalne druki umowy najmu mieszkania znaleźć można w Internecie, jednak ich treść nie zawsze pasuje do indywidualnych sytuacji. To dlatego zawsze lepiej jest skonstruować umowę samodzielnie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się ze specjalistą.
Poza umową przy wynajęciu mieszkania często przygotowuje się protokół zdawczo-odbiorczy. To dokument, w którym szczegółowo opisuje się stan przekazywanego mieszkania. Do protokołu zdawczo-odbiorczego zaleca się zamieścić dokumentację zdjęciową, która nie pozostawi żadnych niejasności. Jest to zabezpieczenie dla wynajmującego, który chce uniknąć wszelkiego rodzaju szkód, a z drugiej strony i dla najemcy, który nie chce zostać posądzony o zniszczenia widoczne już w momencie wprowadzenia się do mieszkania.
Dodaj komentarz