Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i znaleźć wiarygodnego najemcę?

Opublikowano: 8 marca 2022

Wiele pisze się o tym, jak znaleźć idealne mieszkanie, na co zwracać uwagę podczas jego oględzin i gdzie szukać najatrakcyjniejszych ofert. Nieco mniej uwagi poświęca się właścicielom mieszkań na wynajem, którzy obawiają się nieuczciwości ze strony najemców, w tym braku ustalonych opłat albo zniszczeń nieruchomości. Jak sprawdzić najemcę i zabezpieczyć się odpowiednio przygotowaną umową? Czy mieszkanie potrzebuje przygotowania przed wynajmem?

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Czy mieszkanie na wynajem potrzebuje jakiegoś rodzaju przygotowania? Z całą pewnością odświeżenia, co tyczy się szczególnie mieszkań o jakiegoś czasu niezamieszkanych, których wygląd nie przyciąga uwagi. Lekka inwestycja w mieszkanie pozwoli na zdobycie większego zainteresowania ofertą wynajmu, a także ustalenie wyższego czynszu. Mieszkanie warto dokładnie posprzątać, jeśli to konieczne – przemalować, a nawet nieco udekorować elementami takimi jak lampka do salonu albo dywanik do przedpokoju.

Zdjęcia mieszkania to absolutnie konieczny element ogłoszenia – przed ogłoszeniami, które ich nie zawierają, często nawet ostrzega się najemców. Fotografie powinny być wyraźne i trafnie przedstawiać rzeczywisty stan mieszkania. Zaleca się ich wykonywanie w świetle dziennym, aby były dobrze oświetlone. Do ogłoszenia dodaje się rzeczowy opis mieszkania, w którym warto podkreślić jego atuty, jednak unikać banalnych określeń jak „najlepsze mieszkanie”. Istotne są konkrety jak odległość od przystanków albo sklepów, widok z okna, czy kompletne wyposażenie.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Czy istnieje sposób na sprawdzenie przyszłego najemcy?

Wielu wynajmujących nie sprawdza swoich najemców i bazuje na zaufaniu, jednak nie jest to obowiązek – najemcę można sprawdzić, co nawet zalecane w przypadku wartościowych mieszkań. Zacząć warto już od social mediów – na popularnych portalach znaleźć można nie tylko prywatne profile, ale także grupy zrzeszające osoby wynajmujące mieszkania w okolicy, które dzielą się ważnymi informacjami o najemcach.

Chociaż zakłada się, że oględziny mieszkania i pierwszy kontakt to głównie okazja dla najemcy na pytanie o wszystkie ważne dla niego kwestie, wynajmujący także nie powinni obawiać się zadawania pytań. Niektórzy decydują się na krótką ankietę telefoniczną jeszcze przed umówieniem spotkania albo nawet przygotowanie ankiety w wersji papierowej. Od najemcy warto zebrać podstawowe informacje jak jego imię, nazwisko, adres zameldowania, oraz numer PESEL, a także powód, dla którego się przeprowadza.

Wynajmujący mieszkanie ma prawo poznać źródło i wysokość dochodów najemcy, żeby móc ocenić jego wiarygodność. Numer PESEL najemcy można szybko sprawdzić przez Internet w bazie Krajowego Rejestru Długów, aby upewnić się, że nie figuruje on jako osoba zadłużona. Ważny jest także kontakt do osoby, która wcześniej wynajmowała mieszkanie potencjalnemu najemcy.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Formalności i konstrukcja umowy najmu

Co powinno się znaleźć w umowie najmu? Przede wszystkim wysokość ustalonej kaucji oraz czynszu, obowiązek rozliczenia i zapłaty rachunków, termin i sposób płatności, zasady ewentualnych napraw czy wprowadzanych do mieszkania zmian oraz odpowiedzialność za szkody. Uniwersalne druki umowy najmu mieszkania znaleźć można w Internecie, jednak ich treść nie zawsze pasuje do indywidualnych sytuacji. To dlatego zawsze lepiej jest skonstruować umowę samodzielnie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się ze specjalistą.

Poza umową przy wynajęciu mieszkania często przygotowuje się protokół zdawczo-odbiorczy. To dokument, w którym szczegółowo opisuje się stan przekazywanego mieszkania. Do protokołu zdawczo-odbiorczego zaleca się zamieścić dokumentację zdjęciową, która nie pozostawi żadnych niejasności. Jest to zabezpieczenie dla wynajmującego, który chce uniknąć wszelkiego rodzaju szkód, a z drugiej strony i dla najemcy, który nie chce zostać posądzony o zniszczenia widoczne już w momencie wprowadzenia się do mieszkania.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...
wynajem samochodów w Warszawie
Warszawa, stolica Polski, znana jest ze swojego wielokulturo...
artykuły spożywcze do firmy
Zaopatrzenie firmy w artykuły spożywcze ma istotny wpływ na...