garnitur

Jak dobrać garnitur lub smoking na event?

Opublikowano: 27 lipca 2022

Nie ma bardziej eleganckiego stroju dla mężczyzny niż dobrze skrojony garnitur, smoking czy frak. No właśnie – czym one się właściwie różnią i na jakie okazje są przeznaczone? Podpowiadamy, jak dobrać strój wieczorowy na event, by prezentować się elegancko i z klasą.

Klasyczny garnitur a smoking męski – czym się różnią?

Na początek warto wyjaśnić, jakie są różnice pomiędzy klasycznym garniturem a smokingiem.

  • Garnitur – składa się z dwóch lub trzech części (spodnie, jedno- lub dwurzędowa marynarka, opcjonalnie kamizelka). Poszczególne części wykonane są z tego samego materiału, natomiast do wyrobu garniturów stosuje się najczęściej wełnę lub wełnę z domieszkami innych materiałów, ale także bawełnę czy len. Garnitury występują w różnych kolorach i wzorach (na przykład kratka, paski, jodełka). Można zatem wysnuć wniosek, że różne rodzaje garniturów przeznaczone są na różne okazje (te formalne i mniej zobowiązujące). Dodatki do garnituru to: skórzany pasek, eleganckie buty, krawat (rzadziej mucha). Bardzo ważna kwestia to odpowiednie dopasowanie do sylwetki. Sprawdzi się więc szycie garniturów na miarę.
  • Smoking – składa się z marynarki jednorzędowej lub dwurzędowej z charakterystycznymi wyłogami, wykonanymi z połyskującego materiału. Kolejny element to spodnie smokingowe (bez szlufek, ozdobione lampasami). Do tego połyskujący pas smokingowy oraz koszula z kryjącą guziki listwą. Biała koszula może być jednak dopełniona guziczkami jubilerskimi. Jeżeli zakładasz smoking, to koniecznie musisz się stosować do związanych z tym strojem zasad. Jest to bowiem najważniejszy element tak zwanego dress code black tie, czyli strojów na oficjalne okazje, wieczorowe przyjęcia i formalne uroczystości. Smoking występuje zawsze w czarnym lub granatowym kolorze (wyjątkiem jest smoking w stylu tropikalnym z jasną marynarką, zakładany na letnie przyjęcia). Eleganckie dodatki to: ciemna mucha, biała poszetka, spinki do mankietów oraz lakierowane buty typu oxford.

Jak zatem widać – mimo podobieństwa wizualnego pomiędzy garniturem a smokingiem, różnice są dosyć znaczące. O ile garnitur można założyć praktycznie na każdą okazję (w zależności od konkretnego modelu), o tyle smoking jest typowo eleganckim wieczorowym strojem.

Garnitur lub smoking – co wybrać?

Mając już wiedzę na temat kluczowych różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami strojów, zdecydowanie łatwiej dobrać odpowiedni do okazji. Przyjmuje się zasadę, która mówi, iż smoking zakłada się na przyjęcia po godzinie 18:00. Mogą to być wszelkiego rodzaju bale (na przykład charytatywne, eventy firmowe czy inne uroczystości), ale także przyjęcia sylwestrowe. Nasuwa się więc pytanie: czy na weselu nie wypada nosić smokingu? Również na wesele możesz założyć smoking, jednak pamiętaj, aby przebrać się w taki strój później (smoking nie wygląda dobrze w kościele czy urzędzie).

Jeśli nie masz pewności, czy na danym evencie smoking będzie się dobrze prezentował – wybierz czarny garnitur wieczorowy. W przypadku smokingu istnieją pewne określone zasady, które mówią o tym, w jakich okolicznościach mężczyzna może go nosić. Z kolei wieczorowy garnitur to dość uniwersalny strój wizytowy, który sprawdzi się na wiele okazji i z pewnością nie przysporzy kłopotu podczas tworzenia odpowiedniej stylizacji. Najlepszy będzie strój w stonowanym kolorze, z gładkiego materiału. Z drugiej jednak strony, kiedy wybierasz się na formalne przyjęcie czy oficjalny event, odbywający się wieczorem – wybierz smoking, ponieważ jest nad wyraz elegancki i zawsze dodaje szyku. Twoja partnerka powinna wówczas postawić na długą wieczorową suknię i eleganckie dodatki.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
baggy jeans
Damskie baggy jeans to spodnie jeansowe o luźnym, workowatym...
Torebki Crossbody
Wśród niezliczonej ilości dodatków, które stanowią nieodłącz...
bielizna na walentynki
Ulubione wino, kwiaty, romantyczny seans, sprawdzone gadżety...
Buty Ryłko
Buty to nie tylko podstawowy element garderoby, ale także sp...
Pako Lorente
Pako Lorente to popularna polska marka, która od lat zdobywa...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...