opony zimowe

Jak dobrać opony zimowe

Opublikowano: 27 października 2018

Wybranie odpowiednich opon do samochodu na zimę to bardzo odpowiedzialne zadanie. Zimą warunki na drogach potrafią być naprawdę wymagające, a bezpieczeństwo podczas jazdy w dużej mierze zależy od odpowiednio dobranego ogumienia. W końcu koła są jedynymi elementami samochodu, które stykają się z nawierzchnią. Jak wybrać opony pasujące do danego samochodu i modele, którego producenta sprawdzą się najlepiej?

Rozmiar

Podstawową kwestią przed wyborem konkretnego modelu jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy model samochodu posiada ściśle określone przez producenta pasujące rozmiary opon. Dokładne przestrzeganie tych zaleceń jest konieczne do zapewniania bezpieczeństwa i nie można sobie w tej kwestii pozwolić na dowolność. Skąd dowiedzieć się jaki rozmiar jest odpowiedni? Informacje te znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu, zazwyczaj również można je znaleźć na naklejce we wnętrzu auta. Najczęstszymi miejscami umieszczania tej naklejki jest wnętrze drzwi od strony kierowcy, wnęka klapki wlewu paliwa lub bagażnik. W przypadku ich braku informacje te można znaleźć również na stronie internetowej producenta samochodu. Przykładowy rozmiar opony to: 185/60 R15. 185 to szerokość przekroju w milimetrach, 60 to wysokość profilu w procentach, R to typ budowy w tym wypadku radialny, a 15 to średnica felgi w calach.

Producent

Po wyborze odpowiedniego rozmiaru przychodzi pora na wybór producenta. Rynek opon jest bardzo konkurencyjny, oprócz kilku wielkich światowych koncernów można znaleźć na nim mniejszych producentów, którzy również walczą o udziały. Poniżej charakterystyki czterech różnych producentów, które pokrótce charakteryzują sprzedawane przez nich ogumienie.

Continental

Ta pochodząca z Niemiec firma jest jednym z największych producentów opon i zatrudnia na całym świecie ponad 200 000 osób. Specjalizuje się w produkcji opon premium. Dlatego modele sygnowane logo tej firmy są z reguły droższe niż innych producentów, ale za tą ceną idzie odpowiednia jakość. W przypadku produktów Continental można mówić o stereotypowej niemieckiej jakości, ponieważ jest ona potwierdzana w wielu niezależnych testach, w których zajmują czołowe miejsca. Z tego powodu będą one dobrym wyborem szczególnie dla kierowców samochodów z mocniejszymi silnikami szukających jakości bez kompromisów.

Dębica

Dębica to polska firma należąca obecnie do amerykańskiego koncernu Goodyear. Jej opony zimowe są jednymi z popularniejszych w Polsce. Głównym powodem tej popularności jest to, że jej produkty posiadają bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Są to przede wszystkim tanie opony budżetowe, jednak cieszą się one dobrymi opiniami, jeśli chodzi o produkty w swojej klasie. Dlatego sprawdzą się głównie w małych i średnich samochodach przeznaczonych do jazdy po stosunkowo niewymagających trasach, na przykład do pracy lub na zakupy.

Nokian

Nokian jest stosunkowo małym, ale dobrze rozpoznawalnym na świecie producentem opon pochodzącym z Finlandii. Biorąc pod uwagę kraj pochodzenia, nie może być zaskoczeniem, że specjalizuje się właśnie w oponach zimowych. Są to produkty klasy premium często charakteryzujące się innowacyjnymi rozwiązaniami. Nokian stawia sobie za cel wyznaczanie światowych trendów w produkcji opon zimowych. Testowane w surowych warunkach północnej Europy doskonale sprawdzają się w każdych okolicznościach. Są przeznaczone przede wszystkim dla wymagających kierowców i do jazdy w trudnych zimowych warunkach z dużą ilością śniegu.

Hankook

Hankook jest południowo-koreańską firmą ze średniej półki cenowej. W ostatnich latach odważnie weszła ona na europejski rynek, inwestując 500 milionów euro w budowę fabryki na Węgrzech. Celem było rozwijanie eksportu firmy poza Azję i nawiązanie rywalizacji z europejskimi, japońskimi i amerykańskimi konkurentami. Jej produkty zdobyły uznanie europejskich klientów, cechując się uniwersalnością i dobrą jakości. Dzięki dobrym wynikom sprzedaży Hankook stał się 7 producentem opon na świecie. To dobre uniwersalne opony dla małych i średnich samochodów.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
Kia
Blog Kiawiarnia to miejsce, gdzie pasja do motoryzacji łączy...
Beijing 5
Inżynierowie i designerzy marki BAIC wiedzą jak to robić. To...