kredyt konsolidacyjny

Jak działa kredyt konsolidacyjny i kto może go dostać?

Opublikowano: 3 lipca 2022

Kredyt konsolidacyjny to sprytne rozwiązanie, które pozwoli ci obniżyć wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych i znacząco odciążyć domowy budżet. Na czym polega w praktyce? Kto może go dostać i dlaczego warto po niego sięgnąć? Podpowiadamy.

W maju br. Rada Polityki Pieniężnej po raz ósmy podniosła stopy procentowe. Efektem takich decyzji jest wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym, a co za tym idzie — pogorszenie sytuacji finansowej wielu polskich rodzin. Jeśli ty także boleśnie odczułeś podwyżki rat, a ich regularna spłata jest dla ciebie coraz większym obciążeniem, rozważ sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek. Jeśli sięgniesz po konsolidację, bank spłaci twoje aktualne zobowiązania. W ten sposób kilka miesięcznych rat zastąpisz jedną, niższą. Konsolidacja zobowiązań jest więc doskonałym sposobem na odciążenie domowego budżetu i wyeliminowanie ryzyka towarzyszącemu nieterminowym spłatom rat. A te mogą być wyjątkowo dotkliwe, nie tylko dla portfela. Jeśli nie będziesz spłacał kredytu w terminie, bank będzie miał prawo rozpocząć stresującą i mało przyjemną procedurę windykacyjną oraz naliczyć odsetki za opóźnienie. To jednak nie wszystko. Kredytodawca przekaże także informację o zaległościach do Biura Informacji Kredytowej. Te znacząco wpłyną na twoją wiarygodność płatniczą, stając na przeszkodzie do otrzymania kredytu czy leasingu w perspektywie nawet kilku lat. Sięgnięcie po konsolidację jest więc świetnym sposobem, aby zareagować w porę, eliminując stres i dodatkowe koszty.

Jakie produkty mogą być przedmiotem konsolidacji?

To, jakie produkty będziesz mógł skonsolidować, zależy przede wszystkim od konkretnej instytucji finansowej.

Przykład. Jeśli sięgniesz po kredyt konsolidacyjny w Santander Consumer Banku, będziesz mógł skonsolidować pożyczkę gotówką, kredyt gotówkowy, kredyt konsumencki na zakup towarów i usług, pożyczkę konsolidacyjną, zadłużenie na karcie kredytowej i debetowej, kartę kredytową, kredyt samochodowy, pożyczkę hipoteczną, a nawet kredyt hipoteczny.

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny?

Wymagania stawiane wnioskującym o kredyt konsolidacyjny zależą od konkretnej instytucji finansowej. Jako niepisany standard może uznać jednak, że dodatkowe środki może otrzymać osoba:

  • pełnoletnia z pełną zdolnością do czynności prawnych;
  • posiadająca dokument tożsamości i numer PESEL;
  • posiadająca wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty kredytu we wskazanych w umowie terminach.

Niezbędnym warunkiem konsolidacji jest także dostarczenie kredytodawcy dokumentów potwierdzających saldo aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek. Instytucja finansowa przelewa bowiem środki z kredytu konsolidacyjnego nie na twoje konto, lecz bezpośrednio do innych banków — na rachunki techniczne służące do spłaty kredytów.

Jak znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne to popularne produkty dostępne w ofertach większości banków. Jak znaleźć ten, który okaże się najlepszym wyborem i precyzyjnie odpowie na twoje potrzeby? Najlepszym sposobem na realizację takiego planu jest porównanie dostępnych na rynku ofert na podstawie kilku najważniejszych parametrów. Jakich?

  • Maksymalna kwota finansowania. Jeśli chcesz skonsolidować kilka zobowiązań, których łączna suma wynosi kilkaset tysięcy złotych, w pierwszej kolejności wyselekcjonuj kredytodawców, którzy pożyczą tyle, ile potrzebujesz.
  • Dobry kredyt konsolidacyjny nie powinien być drogi. Aby dowiedzieć się, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, zwróć uwagę nie na oprocentowanie, lecz na wartość RRSO — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie dodatkowe koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy.
  • Możliwość pożyczenia dodatkowych środków finansowych. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na dowolny cel, wybierz banki, które przy okazji konsolidacji umożliwiają także pożyczenie dodatkowej kwoty.

Kredyt konsolidacyjny pomoże ci zmniejszyć stres towarzyszący napiętemu budżetowi i zminimalizować ryzyko konsekwencji nieterminowych płatności rat. Wybrany w przemyślany sposób okaże się realnym wsparciem i pozwoli odzyskać finansową płynność.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...
e-commerce
A gdyby tak roboty wyręczały nas w codziennych czynnościa...
USDT
W ostatnich latach kryptowaluty zyskały na popularności jako...
Jak sprzedać firmę
Decyzja o sprzedaży firmy to ważny krok – wymagający...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...