Kredyt konsolidacyjny to sprytne rozwiązanie, które pozwoli ci obniżyć wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych i znacząco odciążyć domowy budżet. Na czym polega w praktyce? Kto może go dostać i dlaczego warto po niego sięgnąć? Podpowiadamy.
W maju br. Rada Polityki Pieniężnej po raz ósmy podniosła stopy procentowe. Efektem takich decyzji jest wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym, a co za tym idzie — pogorszenie sytuacji finansowej wielu polskich rodzin. Jeśli ty także boleśnie odczułeś podwyżki rat, a ich regularna spłata jest dla ciebie coraz większym obciążeniem, rozważ sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek. Jeśli sięgniesz po konsolidację, bank spłaci twoje aktualne zobowiązania. W ten sposób kilka miesięcznych rat zastąpisz jedną, niższą. Konsolidacja zobowiązań jest więc doskonałym sposobem na odciążenie domowego budżetu i wyeliminowanie ryzyka towarzyszącemu nieterminowym spłatom rat. A te mogą być wyjątkowo dotkliwe, nie tylko dla portfela. Jeśli nie będziesz spłacał kredytu w terminie, bank będzie miał prawo rozpocząć stresującą i mało przyjemną procedurę windykacyjną oraz naliczyć odsetki za opóźnienie. To jednak nie wszystko. Kredytodawca przekaże także informację o zaległościach do Biura Informacji Kredytowej. Te znacząco wpłyną na twoją wiarygodność płatniczą, stając na przeszkodzie do otrzymania kredytu czy leasingu w perspektywie nawet kilku lat. Sięgnięcie po konsolidację jest więc świetnym sposobem, aby zareagować w porę, eliminując stres i dodatkowe koszty.
To, jakie produkty będziesz mógł skonsolidować, zależy przede wszystkim od konkretnej instytucji finansowej.
Przykład. Jeśli sięgniesz po kredyt konsolidacyjny w Santander Consumer Banku, będziesz mógł skonsolidować pożyczkę gotówką, kredyt gotówkowy, kredyt konsumencki na zakup towarów i usług, pożyczkę konsolidacyjną, zadłużenie na karcie kredytowej i debetowej, kartę kredytową, kredyt samochodowy, pożyczkę hipoteczną, a nawet kredyt hipoteczny.
Wymagania stawiane wnioskującym o kredyt konsolidacyjny zależą od konkretnej instytucji finansowej. Jako niepisany standard może uznać jednak, że dodatkowe środki może otrzymać osoba:
Niezbędnym warunkiem konsolidacji jest także dostarczenie kredytodawcy dokumentów potwierdzających saldo aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek. Instytucja finansowa przelewa bowiem środki z kredytu konsolidacyjnego nie na twoje konto, lecz bezpośrednio do innych banków — na rachunki techniczne służące do spłaty kredytów.
Kredyty konsolidacyjne to popularne produkty dostępne w ofertach większości banków. Jak znaleźć ten, który okaże się najlepszym wyborem i precyzyjnie odpowie na twoje potrzeby? Najlepszym sposobem na realizację takiego planu jest porównanie dostępnych na rynku ofert na podstawie kilku najważniejszych parametrów. Jakich?
Kredyt konsolidacyjny pomoże ci zmniejszyć stres towarzyszący napiętemu budżetowi i zminimalizować ryzyko konsekwencji nieterminowych płatności rat. Wybrany w przemyślany sposób okaże się realnym wsparciem i pozwoli odzyskać finansową płynność.
Dodaj komentarz