Express Eliksir

Jak działają przelewy bankowe Express Eliksir? Ile kosztują?

Opublikowano: 11 lutego 2021

Na pewno przynajmniej raz zdarzyło Wam się wysłać przelew za późno i trzymać kciuki, że dojdzie na czas. W przypadku tradycyjnych przelewów może to być niepewna sytuacja. W takich wypadkach z pomocą przychodzą sesje bankowe Express ELIXIR.

Czym są podstawowe sesje ELIXIR?

ELIXIR (System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej) to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych liczony w złotych. Dzięki niemu możliwe są szybkie realizacje przelewów pomiędzy bankami. W dni robocze odbywają się trzy sesje rozliczeniowe w ciągu dnia, co pozwala na przekazywanie środków między rachunkami w ciągu zaledwie kilku godzin. System jest utrzymywany w Polsce od 1994 roku przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Banki wymieniają się między sobą informacjami o zleceniach przelewów oraz płatnościach na rzecz urzędów skarbowych. Rozliczenia polegają one na wyznaczeniu pozycji netto poszczególnych uczestników systemu. Na podstawie indywidualnych zleceń klientów, wybiera się zatem zbiorcze pozycje wzajemnych rozliczeń pomiędzy bankami. Wyliczana pozycja netto, to kwota którą bank powinien przekazać (jeżeli suma wychodzących płatności jest wyższa niż przychodzących) lub otrzymać od innych banków (jeśli sytuacja jest odwrotna). Po ustaleniu kwoty, banki korzystając z rachunków NPB dokonują rozrachunków.

Express Elixir – czym różni się od podstawowego?

Choć sesje ELIXIR umożliwiają szybkie przelewy, ponieważ odbywają się trzy razy na dobę, to nie zawsze są wystarczające. W momencie, gdy potrzebujemy przelać pieniądze dokładnie w tym momencie i liczymy na bardzo szybką realizację, warto skorzystać z przelewu ekspresowego. Zlecenie to omija przewidziane przez KIR sesje rozliczeniowe, dodatkowo można je wykonać przez 7 dni w tygodniu. Tak zrealizowany przelew dociera na rachunek odbiorcy w maksymalnie kilkanaście minut. Ma on jednak pewną wadę – przelew Express Elixir możemy wysłać jedynie do banku, który również jest uczestnikiem systemu. Tego typu płatności nie muszą przechodzić standardowej procedury, dzięki czemu realizowane są znacznie szybciej, a rozliczenia dokonuje się później między KIR a bankiem. (źródło: https://zaradnyfinansowo.pl/przelewy-natychmiastowe/)

Natychmiastowe przelewy Elixir pojawiły się na Polskim rynku 12 czerwca 2012 roku. Obecnie z tego systemu w naszych kraju korzysta 19 banków, a ich popularność wciąż rośnie.

Kiedy spodziewać się przelewu?

Rozliczenia odbywają się w czasie trwania trzech sesji w ciągu dnia od poniedziałku do piątku, wyłączając z tego dni ustawowo wolne od pracy. Krajowa Izba Rozliczeniowa przygotowała harmonogram, w którym przedstawiła czas na składanie zleceń oraz przewidywaną datę realizacji. Według tej rozpiski, jeśli zlecimy przelew np. do godziny 9.30, to powinien on znaleźć się u naszego odbiorcy o 13.30 tego samego dnia. Warto jednak przeanalizować sesje poszczególnych banków, ponieważ nie wszystkie trzymają się ściśle określonego harmonogramu. Wiele z nich pozwala na zlecenie przelewu do nieco wcześniejszych godzin niż wypisane przez KIR. Mimo to, dzięki zastosowaniu trzech sesji w ciągu dnia, nasz przelew powinien dotrzeć w ciągu kilku najbliższych godzin do adresata.

Jeśli jednak myślimy o przelewie ekspresowym, tu sprawa jest prosta. Przesyłając pieniądze do banku, który również korzysta z tego systemu (to warunek konieczny), pieniądze na koncie odbiorcy pojawią się w kilka lub kilkanaście minut. Nie ma również znaczenia godzina, o której zlecimy przelew – Express Elixir działa przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Płatność za ekspresowy przelew nie jest narzucana z góry przez system – to bank decyduje, czy i ile prowizji zapłacimy za zlecenie go. Nie są to zwykle jednak gigantyczne kwoty. Większość banków w Polsce wymaga opłaty poniżej 5zł, a zdarzają się także instytucje, które takich opłat nie pobierają wcale (np. Santander Bank Polska). Niektóre z nich oferują niższe ceny, gdy zlecamy przelew w oddziale, a nie przez Internet. Najwyższe opłaty znajdują się w banku City Handlowy – za przelew ekspresowy zapłacimy tu aż 10 złotych.

Express Elixir – czy ma wady?

Zdecydowanie kuszącym rozwiązaniem tego typu płatności jest ich szybkość. Pieniądze na rachunku odbiorcy w zaledwie kilka minut, możliwość zlecania ich przez cały tydzień to bardzo pozytywna wizja. Nie ma jednak rzeczy bez wad. Niektóre z banków nie oferują pełnych możliwości ekspresowych przelewów – nie realizują płatności w weekendy oraz określają konkretne godziny korzystania. Posiadają także limity pojedynczych transakcji, które w zależności od instytucji, mogą wahać się między 3 tys. zł a 10 tys. zł.

Jeśli zatem chcemy dokonać płatności chwilę przed wymaganym terminem, musimy upewnić się, czy bank do którego chcemy zlecić przelew natychmiastowy go obsługuje oraz czy mieścimy się w podanych przez nasz bank kryteriach. Szybkie płatności to duże udogodnienie, jednak i one czasem mogą zawieść.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...
e-commerce
A gdyby tak roboty wyręczały nas w codziennych czynnościa...