Jak kupić używane auto

Jak kupić używane auto?

Opublikowano: 25 listopada 2021

W jaki sposób można nabyć używane auto? Pytanie to wydaje się dość oczywiste, jednak zaczyna się komplikować w chwili zbadania samego rynku samochodów z drugiej ręki. Okazuje się wtedy, że o ile ceny mogą być naprawdę korzystne, tak sam sprzedawca nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Warto więc dowiedzieć się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nabywców aut używanych oraz gdzie najlepiej je zakupić.

Jak nabyć używane auto tak, aby nie paść ofiarą oszustwa?

Nie każdy dealer samochodowy musi być oszustem. Warto jednak wiedzieć, przed czym się chronić, aby nie zostać oszukanym. Sprzedawcy próbują często stworzyć z danego samochodu pojazd wręcz idealny – nieposiadający wad. Zapewniają o jego doskonałym stanie, choć często obietnice te mijają się z prawdą. Samo cofanie licznika w pojeździe nie wydaje się aż tak dużym problemem, jak to, że sprzedawca nie chce zwykle ujawnić przed kupującym numeru VIN, a także jego prawdziwego stanu technicznego.

Numer VIN i faktyczny stan pojazdu

Wspomniany numer, jest swojego rodzaju identyfikatorem od producenta, który zawiera dokładne dane fabryczne pojazdu. Nie można za jego pomocą odkryć wszystkich danych poszczególnych właścicieli samochodu, ale można wykazać, chociażby na diagnostyce, czy przypadkiem części zawarte w pojeździe są nieoryginalne, albo co gorsza, „zapożyczone” od innych pojazdów. Umieszczony jest on w różnych miejscach auta. W niektórych modelach znajduje się pod szybą naprzeciwko miejsca kierowcy, a w innych na nadwoziu. Jeśli sprzedawca próbuje wymigać się od odpowiedzi na pytania kupującego na temat dokładnego stanu pojazdu, jak i unika podania numeru VIN, należy zachować ostrożność, aby nie kupić felernego egzemplarza.

Opinie na temat sprzedawcy

Jeśli znajdziemy interesujący nas model w komisie, warto sprawdzić opinie na temat tego miejsca w internecie. Wcześniejsi klienci chętnie dzielą się swoim zdaniem na temat zakupów, dzięki temu możemy już na etapie poszukiwań, zminimalizować prawdopodobieństwo bycia oszukanym. Jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność do uczciwości sprzedawców, lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług autoryzowanych dealerów lub sprzedawców, którzy oferują samochody używane z gwarancją. Zyskujemy wówczas pewność, że w razie niepełnej sprawności auta, możemy go zwrócić bez żadnych problemów i ponoszenia kosztów dodatkowych.

Cena samochodu

Dużą ostrożność, należy przede wszystkim zachować w momencie zobaczenia oferty pojazdu, z podejrzanie niską ceną. Może to oznaczać pewien problem z danym samochodem, którego sprzedawca celowo nie chce ujawnić. Może to być, chociażby przekręcony licznik, ukryte uszkodzenia nadwozia lub podejrzany import. Niższa cena dotyczy również kradzionych aut lub takich, które zostały przerobione np. z taksówki liczącej kilka lat. W tym przypadku pojazd będzie wysłużony, a usterki będą pojawiać się w nim bardzo często. Warto więc wystrzegać się wątpliwych ofert, aby uniknąć zarówno problemów z prawem, jak i nabycia bardzo złej jakości pojazdu.

W jaki sposób można znaleźć zaufanego dealera?

Wiele producentów, takich jak Toyota czy Lexus posiada swoje autoryzowane salony, w których można nabyć używane samochody. Nie ma możliwości padnięcia ofiarą oszustwa, jeśli dany salon posiada stosowny certyfikat danej marki. Fakt, istnieje szansa, że ceny takich samochodów mogą być nieco wyższe, niż w innych miejscach. Skąd ona wynika?

Samochody używane z gwarancją

Wyższa cena wynika, chociażby z zabezpieczenia w postaci gwarancji. Samochody używane z gwarancją to najlepszy sposób na zapewnienie sobie oraz swoim bliskim pewnego bezpieczeństwa na drodze. Bardzo często wadliwej opinii dealerzy nie oferują takiego zabezpieczenia swoim klientom. Grupy posiadające stosowne certyfikaty oraz wspomniane zabezpieczenie, są jak najbardziej godne zaufania potencjalnego klienta.

W przypadku samochodów marki Toyota powstał specjalny program Toyota Plus, który ma za zadanie włączenie używanych aut z powrotem na rynek, o ile spełnią one określone warunki. Chodzi dokładnie o zbadanie stanu technicznego auta – sprawdzanie jego komponentów, takich jak podwozie, czy komora silnika. Po tej czynności pojazd nabywa gwarancję, najczęściej na okres 12 miesięcy, a także możliwe jest uzyskanie na taki samochód ubezpieczenia – całodobowego assistance. Klient natomiast, oprócz samego pojazdu, zdobywa też pełną historię serwisowania, a wspomniany numer VIN bardzo często widnieje już na stronie samej oferty. Oznacza to, że taki dealer nie ma absolutnie niczego do ukrycia w sprawie oferowanych samochodów, a wszystko jest w pełni legalne.

Należy pamiętać, że dzisiaj każde wadliwej jakości auto może wyglądać tak, jakby dopiero wyjechało z salonu. Dlatego warto unikać niepewnych źródeł, a skupić się na tych, którym zaufało wiele osób, a nawet większe firmy. Dobrym posunięciem jest więc dopłacenie wartości gwarancji do samochodu, za cenę pewnego bezpieczeństwa i komfortu samej jazdy.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
Kia
Blog Kiawiarnia to miejsce, gdzie pasja do motoryzacji łączy...