infekcje intymne

Jak leczyć infekcje intymne?

Opublikowano: 18 września 2019

Infekcje intymne to problem wszystkich kobiet. Na tę dolegliwość zapada każda z nas w swoim życiu. Są panie, które zachorują 2-3 razy w życiu, ale i takie, które cierpią co miesiąc. Jak leczyć infekcje ginekologiczne?

Infekcje intymne są najczęstszą przyczyną wizyt u ginekologa. To słuszna decyzja, ponieważ infekcje te wymagają konsultacji lekarskiej. Jednak większość Polek podejmuje próbę samodzielnego ich wyleczenia. Ponad 66% badanych Polek uważa, że infekcje te można leczyć samemu. Tylko 27% ankietowanych zdaje sobie sprawę, że przy takich dolegliwościach zawsze należy zgłosić się do lekarza – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w ramach programu „Zdrowa ONA”. Każde opóźnianie wizyty u lekarza wiąże się z przeciąganiem choroby w czasie i często z nasileniem się objawów.

Infekcje to najczęstsza przyczyna wizyt u ginekologa. W ciągu życia taka przypadłość przytrafi się każdej kobiecie. Oczywiście są takie panie, które zachorują 2-3 razy w życiu, a będą i takie, które będą cierpieć co miesiącmówi dr Grzegorz Południewski, specjalista ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Skąd Polki czerpią wiedzę o leczeniu infekcji?

Polki czerpią wiedzę na temat infekcji intymnych głównie z trzech źródeł. Po pierwsze, udają się do aptek skonsultować objawy z farmaceutką lub farmaceutą. Dotyczy to 49% ankietowanych. Najczęściej z porad farmaceutów korzystają mieszkanki województw: warmińsko-mazurskiego i lubuskiego. Najrzadziej z województwa zachodnio-pomorskiego. Warto jeszcze dodać, że często w pierwszym etapie choroby kobiety sięgają po suplementy diety.

Drugim źródłem informacji na temat zwalczania infekcji ginekologicznych jest wiedza i doświadczenie: mam, babć, lub koleżanek.

Infekcje intymne – domowe leczenie

Powszechność infekcji ginekologicznych sprawiła, że powstało wiele sposobów na domowe ich leczenie. Są one od pokoleń przekazywane przez rodzinę czy koleżanki. Takie postępowanie często prowadzi do ociągania się z wizytą u lekarza. To zaś skutkuje przewlekłym cyklem choroby.

– Wiele zależy także od rodzaju infekcji. Na przykład intymne infekcje grzybiczne nie znikną same i nie da się ich wyleczyć domowymi sposobami. Samodzielne leczenie nie tylko nie przyniesie rezultatów, ale może pogorszyć stan pacjentki i wydłużyć proces terapii – zauważa dr Grzegorz Południewski.

Niektóre infekcje intymne nie mają charakterystycznych i intensywnych objawów. Prowokuje to próby „przeczekania” choroby. To właśnie ta grupa chorych najczęściej szuka domowych sposobów, porad koleżanek, czy informacji w internecie.

Infekcje ginekologiczne i „doktor Google”

Kolejnym źródłem informacji o sposobie leczenia jest internet. Z najnowszych badań wynika, że prawie 50% kobiet, które mają infekcje ginekologiczne korzysta ze stron internetowych w celu ich wyleczenia. Na fora zagląda 13%, a 5% sama udziela innym informacji.

Jak leczyć infekcje intymne?

Kobiety powinny zasięgać informacji medycznej z pewnych i fachowych źródeł. Podkreślają to ginekolodzy, a w tym dr. G. Południewski. Za takie można uznać porady farmaceutów, portale zdrowotne, szczególnie te, które są sygnowane przez lekarzy. Jednak najważniejszym czynnikiem weryfikującym postępowanie jest skuteczność. Tę ostatnią można w największym stopniu uzyskać po prawidłowej diagnozie lekarskiej. Zastosowanie leczenia doraźnego parafarmaceutykami, gdy nie ustąpią objawy, powinno zawsze skłaniać do konsultacji z lekarzem.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:  • Martyna pisze:

    Gdybym miała infekcje to w pierwszej kolejności bym się zgłosiła do lekarza. Oni się w końcu na tym lepiej znają niż ja. Jak na razie żadnej infekcji nie miałam, dbam o sobie najlepiej jak potrafię noszę wygodną bieliznę, podmywam się za pomocą biobidetu, zmieniam często ręcznik. Nie siadam na desce w publicznej toalecie itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Marihuana lecznicza to temat, który budzi w...
Alergie
Porządki sezonowe to idealna okazja, aby nie tylko odświeżyć...
Siwienie włosów
Siwienie włosów to naturalny proces, podczas którego nasze w...
brak snu
W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest coraz...
Dieta śródziemnomorska
Pewnie słyszałeś o diecie śródziemnomorskiej, która kładzie...