farby plakatowe

Jak malować farbami plakatowymi?

Opublikowano: 10 lutego 2023

Jeśli masz w domu małego artystę, który pragnie malować – powinieneś zapewnić mu odpowiednie do tego materiały. Wybór pierwszych farb nie powinien być przypadkowy, a dopasowany do umiejętności oraz wieku malującego. Najlepszym wyborem więc są plakatówki. Jaka jest specyfika tych produktów? Czym się kierować przy ich wyborze? By dowiedzieć się więcej na ich temat – przeczytaj poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzują się farby plakatowe?

Na początku warto bliżej poznać materiał, z jakim będzie pracować Twoja pociecha lub Ty sam. Farby plakatowe powszechnie uznaje się za najbardziej uniwersalny typ materiałów do malowania. Swoją specyfiką przypominają gwasze, czyli farby z gumą arabską i kredą, której w plakatówkach brakuje. Dzięki prostszemu składowi są bezpieczne i łatwe w użytkowaniu dla najmłodszych malarzy.

Co jeszcze warto wiedzieć o tych farbach:

 • podobnie jak akwarele da się je rozcieńczyć w wodzie, dzięki czemu są bardziej ekonomiczne w użyciu,
 • są zmywalne, co w przypadku, gdy artystami są najmłodsi, znacznie ułatwia utrzymanie porządku na stanowisku pracy,
 • bardzo dobrze kryją podłoże i mają intensywne kolory, co wynika z zawartości kryjącej białej farby,
 • dzięki dużej gęstości łatwo nakłada się je pędzlem, palcami czy gąbką,
 • wysychają w ciągu kilkunastu minut,
 • są znacznie tańsze od artykułów olejnych i akrylowych,
 • można je wykorzystywać na różnych powierzchniach – na papierze, kartonie, ceramice.

Jakie zestawy farb plakatowych są w sprzedaży?

Wybierając farby plakatowe (nazywane także szkolnymi), warto zwrócić uwagę na fakt, że są one dostępne w zestawach. Zwykle liczą one od 4 do 12 kolorów, dzięki czemu młody malarz otrzymuje całą paletę, jaką może się bawić i dzięki której uczy się mieszać odcienie ze sobą. Komplet barw to również element wyprawki przedszkolnej i szkolnej na zajęcia plastyczne.

Plakatówki dostępne są najczęściej w plastikowych kubeczkach. To o tyle dobre rozwiązanie, że nie trzeba ich np. wyciskać z tubki, tylko wystarczy umieścić je otwarte na blacie ławki czy stolika i sięgać do nich pędzelkiem w momencie, gdy potrzebuje się danego koloru. Z drugiej strony artykuły dostępne w tubkach pozwalają zachować czystość materiałów i ułatwiają mieszanie barw. Są też dostępne pojedynczo, dzięki czemu łatwiej uzupełnić warsztat małego artysty o zużyte kolory.

Plakatówki występują również w innych wariantach niż standardowe. Atrakcyjnym rozwiązaniem są m.in. farby fluorescencyjne. Dzięki nim można tworzyć wyjątkowe obrazki i ozdoby służące do dekoracji np. pokoju dziecka.

Czego potrzeba do malowania farbami plakatowymi?

Posiadanie samych plakatówek to jednak nie wszystko. Niezbędne są odpowiednie akcesoria, pozwalające z nimi pracować. Potrzebne więc będą m.in. takie przedmioty, jak:

 • pędzelki – wykorzystuje się najróżniejsze modele o odmiennej grubości; do malowania nadają się zarówno warianty z miękkim, jak i szczeciniastym włosiem,
 • podkłady – od zwykłych kartek lepiej sprawdzają się grubsze brystole, gdyż dobrze znoszą wodę służącą do rozcieńczania farbek; w sklepach dostępne są nawet specjalne bloki do malowania nimi, ale równie dobrze można sięgnąć po specjalistyczne podobrazia,
 • kredki i ołówki – przy ich pomocy młody artysta przygotuje szkic pod swój przyszły malunek,
 • naczynie z wodą – absolutnie konieczne, by rozcieńczyć farbki i rozprowadzić je po podłożu.

Jak wspomnieliśmy wcześniej – plakatówki nakłada się nie tylko pędzelkami. Obok gąbek rewelacyjnie nadają się do tego szczoteczki i szmatki. Różne narzędzia sprawiają, że uzyskuje się zupełnie odmienne efekty i faktury, dzięki czemu mały malarz może eksperymentować, by uzyskać pożądany przez siebie rezultat.

Wybierz plakatówki renomowanej firmy

Warto wiedzieć, że farby te są przeznaczone nie tylko dla dzieci. To doskonałe materiały dla osób zaczynających przygodę z malarstwem. Pokazują pracę materiału, uczą mieszania kolorów i dają niesamowitą frajdę z tworzenia własnych obrazów. Warto sięgać po produkty sprawdzonych firm, takich jak Astra, które oferują szeroki wybór barw plakatówek, w tym także te w tubce. Sprawdź je już teraz!

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Melissa and Doug
Szukając zabawek, które nie tylko bawią, ale i uczą, warto z...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
Fotobudka 360
Poszukiwanie wyjątkowych form rozrywki dla różnych wydarzeń...
zabawki dla dzieci
Dobór odpowiednich zabawek dla dzieci jest niezwykle istotny...
Trampoliny na placu zabaw
...