wniosek o pracę

Jak napisać CV do wniosku o pracę?

Opublikowano: 10 listopada 2022

W niektórych ogłoszeniach spotkać można informacje, że poza CV czy listem motywacyjnym, pracodawca pisze, że zależy mu na otrzymaniu także wniosku o pracę. Co to za dokument i jak go przygotować? I w jaki sposób napisać dobre CV?

Czym jest wniosek o pracę?

Wniosek o pracę jest jednym z dokumentów, które mogą być potrzebne aby aplikować na wybrane przez siebie stanowisko. Jakie informacje zawiera? Dokument ten wygląda jak klasyczne podanie, konieczne jest zatem określenie miejscowości i daty jego napisania, danych osobowych kandydata, w tym numeru telefonu lub adresu e-mail. W podaniu umieszczane są także dane odbiorcy, czyli firmy, w której ubiegamy się o stanowisko. Jeśli jest to duży podmiot podanie najlepiej zaadresować do działu HR. Następnie należy przejść do części właściwej, czyli treści wniosku, opisując rodzaj stanowiska, kompetencje oraz motywację kandydata. Nie można oczywiście zapomnieć o podpisie oraz odpowiedniej klauzuli, w której kandydat wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z prowadzoną rekrutacją.

Takie podanie często pisze się wtedy, gdy chcielibyśmy pracować w konkretnej firmie na określonym stanowisku, ale w danym momencie nie jest prowadzone postępowanie rekrutacyjne. Oznacza to, że konieczne jest stworzenie dobrego dokumentu, który może zainteresować potencjalnego pracodawcę.

Czy CV jest potrzebne?

Przygotowując wniosek o pracę wiele osób zastanawia się czy konieczne jest wykonanie również CV? Teoretycznie – nie, jednak warto postarać się i przygotować również curriculum vitae. Korzystając z dostępnych w Internecie CV wzór można łatwo i wygodnie opracować przejrzysty dokument.

Odpowiadając na konkretne ogłoszenie znacznie łatwiej jest przygotować dobre CV. Dlaczego? Ponieważ znane są oczekiwania pracodawcy co do umiejętności i kompetencji potencjalnego pracownika. W przypadku CV dołączonego do wniosku o pracę jest nieco trudniej, ale da się to zrobić. Warto jednak dobrze poznać firmę, do której chcemy aplikować, przeanalizować wcześniejsze ogłoszenia lub te, które są obecnie dostępne, aby ustalić ogólne wymagania. Dużą dawkę wiedzy pozyskać można też z ogłoszeń firm konkurencyjnych. W ten sposób określić można ogólny kierunek budowania skutecznego CV.

Czytelne CV, w którym pracodawca otrzymuje “na tacy” najważniejsze informacje, tworzące profil potencjalnego kandydata.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Freelancing
To jeden z najważniejszych aspektów związanych ze zdalną for...
Polak w pracy
Narzekanie najczęstszym ze wszystkich uciążliwych za...
rejestracja czasu pracy
Elektroniczna rejestracja czasu pracy niesłusznie bywa sprow...
opiekunka osób starszych w Niemczech
Opiekowanie się osobami starszymi jest ważnym i satysfakcjon...
szkolenia BHP po angielsku
W dzisiejszym globalnym środowisku pracy coraz więcej firm z...