Jak napisać CV

Jak napisać CV, które zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie?

Opublikowano: 6 lutego 2023

Podczas poszukiwania pracy istotnym dokumentem jest CV (Curriculum Vitae). Jest ono przesyłane przez kandydata w odpowiedzi na interesujące go ogłoszenie o pracę. Curriculum Vitae jest dla rekrutera wizytówką kandydata, na podstawie której podejmowana jest decyzja o zaproszeniu do dalszego etapu rekrutacji. Dlatego tak ważne jest stworzenie dobrego CV!

Prosty sposób w tworzeniu CV

Nie wiesz, jak napisać CV i jakie dane wpisać po kolei? Pomocne w tym przypadku są wzory CV, które znajdziesz w wyszukiwarce. Wpisując frazę np. Curriculum Vitae szablon, otrzymasz dostęp do wielu plików, które możesz pobrać na swój komputer i po kolei wypełnić poszczególne sekcje dokumentu.

Sekcje w CV

Curriculum Vitae składa się z kilku sekcji, w których należy wpisać podstawowe informacje o sobie – dane kontaktowe, przebieg doświadczenia zawodowego, wykształcenie i kwalifikacje. Co konkretnie trzeba wpisać?

Dane kontaktowe

Jako pierwsze wpisz swoje dane kontaktowe – imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Dodatkowo możesz dopisać miejscowość, w której mieszkasz. Data urodzenia czy stan cywilny to dane niepotrzebne w procesie rekrutacji. Jeśli chcesz, możesz dołączyć swoje zdjęcie, ale tylko takie, które jest profesjonalne.

Doświadczenie zawodowe

Zacznij od aktualnego zatrudnienia, a następnie dopisz kolejne miejsca pracy (w kolejności od bieżącego do najwcześniejszego). Uzupełnij daty zatrudnienia, nazwę firmy i stanowisko. Wpisz główne obowiązki, jakie wykonywałeś w każdym miejscu pracy.

Wykształcenie

Wpisz tu ostatnio ukończoną placówkę – termin jej ukończenia, nazwę szkoły, a także kierunek i uzyskany tytuł. Jeśli jednak chcesz dodać więcej szkół – wypisz je w kolejności odwróconej chronologii (jak w doświadczeniu zawodowym).

Uprawnienia, kwalifikacje

W tej części pochwal się wszystkimi certyfikatami i uprawnieniami, jakie masz. Możesz podać również termin ich nabycia (choć nie jest to konieczne).

Języki obce

Umiejętność komunikacji w obcym języku to wymóg na wielu stanowiskach. Wypisz języki, które znasz i określ poziom ich znajomości. Zastosuj skalę A, B, C lub określenie podstawowy, średniozaawansowany i zaawansowany.

Umiejętności, mocne strony

Przy uzupełnianiu tej części CV sprawdź w ogłoszeniu, jakie są wymagania pracodawcy wobec kandydata i wpisz te umiejętności, które posiadasz. Jeśli np. biegle obsługujesz programy komputerowe i są one wymagane w nowym miejscu pracy – dopisz taką informację. W tej sekcji można dopisać również umiejętności miękkie (na przykład sumienność, umiejętność pracy w grupie, dokładność).

Zainteresowania

Wpisane zainteresowania nie mają wpływu na decyzję o zatrudnieniu, ale mogą być świetnym punktem wyjścia do rozpoczęcia rozmowy o pracę. Pozwolą Ci także zaprezentować się z innej, mniej formalnej strony.

Zgoda RODO

Zgodnie z wymogiem ustawowym rekruter może rozpatrywać tylko te CV, które zawierają wyrażoną zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji. Oprócz tej klauzuli warto wpisać również zgodę na przyszłe rekrutacje.

Podsumowanie

Napisanie CV nie jest trudną czynnością, ale wymaga od Ciebie poświęcenia czasu na przygotowanie profesjonalnego dokumentu. W razie potrzeby posłuż się szablonem CV, z którym stworzenie Curriculum Vitae będzie dużo prostsze!

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
premia uznaniowa
W polskim prawie pracy funkc...
mierzenie czasu pracy
Model pracy hybrydowej stawia przed firmami nowe wyzwania –...
kurtki z nadrukiem
Zakup odpowiedniej kurtki z nadrukiem, szczególnie przeznacz...
kwalifikacje na stanowisko kierowcy
Praca jako kierowca zawodowy w Polsce przyciąga wielu kandyd...
ergonomia pracy
W dzisiejszych czasach ergonomia w miejscu pracy jest kluczo...