Bitcoin pozostaje najpopularniejszą kryptowalutą świata. Nic dziwnego, że jest to najpopularniejsza waluta cyfrowa wśród handlowców na rynku kryptowalut. Bitcoin już od początków swojego istnienia, w 2009 roku, rozpoczął podróż pełną spektakularnych zwrotów akcji, wciąż jednak odnotowując stały wzrost. Jest to jeden z najchętniej sprzedawanych aktywów i posiada spory potencjał dla wszystkich doświadczonych inwestorów.
Inwestowanie w kryptowaluty wciąż jednak jest bardzo ryzykowne, dlatego do handlu Bitcoinem należy podchodzić bardzo ostrożnie i odpowiednio się do niego przygotować. Zdecentralizowany rynek Bitcoina charakteryzuje się wysoką podatnością na spekulacje. Co to oznacza? W przeciwieństwie do walut krajowych, na których wartość wpływają na przykład decyzje rządzących lub sytuacja gospodarcza, to, ile kosztuje Bitcoin zależy między innymi od popytu i podaży na tę walutę cyfrową. Oznacza to, że ceny Bitcoina mogą zmieniać się szybko i gwałtownie, a odpowiednie zarządzanie ryzykiem staje się kluczowym czynnikiem w tworzeniu efektywnego planu strategii inwestycyjnej.
W Internecie znajduje się wiele poradników i wskazówek, które docelowo mają pomóc początkującym inwestorom w efektywnym handlu Bitcoinem. Warto jednak pamiętać, że żadne wskazówki dostępne w sieci nie są sprawdzonymi strategiami, które w 100 procentach chronią od ryzyka. Nie powinno się ich także traktować, jako profesjonalnej porady inwestycyjnej, której zwykli udzielać doświadczeni eksperci lub brokerzy.
Oto niektóre z najpopularniejszych wskazówek, które cechuje niewielkie ryzyko – mogą być dobrym punktem zaczepienia dla nowicjuszy w świecie Bitcoin.
Wkraczając w świat kryptowalut należy zachować szczególną ostrożność. Brak doświadczenia i wiedzy oraz brak zrozumienia ryzyka może przynieść niedoświadczonemu handlowcowi spore kłopoty. Aby uniknąć dużych strat na początku swojej drogi handlowca, warto rozpocząć inwestowanie od stosunkowo niewielkiej kwoty.
Nie jest łatwo handlować Bitcoinami, dlatego nie warto już na początku wkładać w tę inwestycję wszystkich swoich środków. Znacznie lepszym pomysłem jest przeprowadzanie transakcji za małe kwoty i poznawanie rynku przy minimalnym ryzyku.
Zakupione Bitcoiny należy przechowywać w bezpiecznym miejscu tak, aby zminimalizować ryzyko ich kradzieży. Do wyboru jest kilka opcji, jednak początkujący handlowcy mogą wybierać platformy do handlu Bitcoin, w tym Pattern Trader, które łączą zainteresowanych handlem tą kryptowalutą z brokerami.
Można także zakupić swój własny portfel (zimny lub gorący) i trzymać na nim kryptowalutę. Te pierwsze to inaczej portfele offline, które nie mają połączenia z Internetem i są odporne na ataki cyberprzestępców. Portfele gorące to portfele, które są połączone z Internetem.
Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywanie obu rozwiązań i posiadanie pewnej ilości Bitcoinów łatwo dostępnych (online), a reszty ulokowanych na portfelach offline.
Handlowanie kryptowalutą Bitcoin bez zrozumienia tego, jak wygląda rynek walut cyfrowych, to jak błądzenie po omacku. Jednym ze sposobów na odniesienie sukcesu w handlu kryptowalutą jest dobre poznanie środowiska, w którym obraca się Bitcoin. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ rynek ten w dużej mierze opiera się na spekulacjach, gorących newsach i popycie na Bitcoin.
W nauce i poznawaniu rynku warto jest korzystać z porad doświadczonych ekspertów oraz przyswojenie sobie elementów analizy technicznej – czyli identyfikowania wzorców na podstawie analizy danych. Nie jest to łatwe zadanie, jednak jest to pierwszy krok to kształtowania własnych strategii handlowych.
Internetowi guru, popularni traderzy lub influencerzy z branży krypto chętnie dzielą się swoimi wskazówkami na temat handlowania Bitcoinem i innymi walutami cyfrowymi. O ile wielu z nich z pewnością nie ma złych zamiarów, to nie brakuje osób, które czerpią korzyści z niewiedzy początkujących. Twierdzenie, że w danym momencie jest najlepszy czas na zakup lub sprzedaż Bitcoinów jest ryzykowne, gdyż żaden inwestor nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja nawet w niedalekiej przyszłości na tak niestabilnym rynku, jakim są kryptowaluty.
Zasada ograniczonego zaufania odnosi się nie tylko do porad inwestycyjnych, ale także do fałszywych wiadomości e-mail, stron internetowych i portfeli. Oszustwa phishingowe, które kierują odbiorcę wiadomości do nieuczciwych witryn internetowych, które wyłudzają dane i Bitcoiny pojawiają się dość regularnie. Innym zagrożeniem są złośliwe programy i wirusy, które są w stanie opróżnić portfel kryptowalutowy i uniemożliwić odzyskanie swoich zasobów.
Nie brakuje także struktur bazujących na piramidzie finansowej, które oferują pewne zyski inwestorom, w zamian za rekrutowanie innych handlowców. Podobnie, jak w przypadku innych piramid finansowych, takich instytucji należy unikać. Złośliwe oprogramowanie to oczywiście kolejna kwestia i bez odpowiednich środków bezpieczeństwa wokół portfela bitcoin narażasz się na groźbę opróżnienia konta. To oczywiście tylko niektóre z oszustw, na które należy uważać.
materiał partnera
Dodaj komentarz