Menu
Bitcoin

Jak nie paść ofiarą oszustwa podczas handlu Bitcoinem?

Bitcoin jest z reguły przedstawiany jako kryptowaluta całkowicie bezpieczna, choć historia zna przypadki różnego rodzaju oszustw z udziałem tego aktywu. Nie da się ukryć – choć operacje przy udziale BTC są chronione na wiele sposobów, wciąż można stać się ofiarą jednego z niecnych ataków osób czyhających tylko na naszą nieuwagę. Na szczęście istnieją proste, i co najważniejsze, skuteczne metody ochrony przed kryptooszustami.

Temat bezpiecznego handlu Bitcoinem może w najbliższym czasie powracać do nas jak bumerang. Cena BTC osiągnęła w ostatnim czasie naprawdę wysoki poziom i wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych tygodni notowania te wzrosną. To zaś kusi niedoświadczonych traderów do poczynania niebezpiecznych i pochopnych decyzji inwestycyjnych. Historia udowadnia, że wystarczy chwila nieuwagi, by nie tylko źle ulokować własny kapitał, ale też paść ofiarą oszustwa. Te, wbrew pozorom, niestety wciąż się zdarzają. O jakich zasadach bezpieczeństwa warto zatem pamiętać?

Zaufana platforma inwestycyjna

Jeśli nie chcemy paść ofiarą oszustwa, należy w pierwszej kolejności omijać mało znane i niesprawdzone platformy inwestycyjne. O wiele bezpieczniej jest korzystać z narzędzi renomowanych i uznanych. Takie znaleźć można wertując chociażby fora internetowe poświęcone inwestycjom z udziałem BTC. Przykładem sprawdzonej platformy jest Plus500, która umożliwia handel Bitcoinem, ale też oferuje dostęp do szeregu danych niezbędnych traderowi do podjęcia właściwych decyzji inwestycyjnych.

Jak rozpoznać, czy dana platforma jest godna zaufania? Zwróć uwagę na kilka detali – sam layout strony internetowej platformy może wiele zdradzić o jej charakterze. Sprawdź też, czy posiada ona certyfikat bezpieczeństwa SSL. Poszukaj również opinii o danej platformie w sieci. Im więcej poleceń od doświadczonych traderów, tym większa szansa, że trafisz na narzędzie bezpieczne oraz godne zaufania. Nie daj się jednocześnie zwieść pochlebnym recenzjom, które opisują wybraną platformę jako tę zapewniającą szybki i wysoki zysk. Nie ma bowiem możliwości, by samo narzędzie do handlu odpowiadało za udaną inwestycję. Sukces gwarantują wiedza, intuicja i doświadczenie tradera.

Tylko zaufane kryptowaluty

Ważną kwestią jest też wybór kryptowaluty, w którą chce się zainwestować. Nie musi nią bowiem być Bitcoin. Istnieje kilka alternatywnych walut wirtualnych, np. Ripple, Ethereum czy Peercoin. Nie są one tak popularne jak BTC, co nie oznacza, że nie warto się nimi zainteresować. Niestety, ogromny sukces Bitcoina sprawił, że pojawiło się też mnóstwo pomniejszych kryptowalut o bardzo wątpliwej renomie. Tych powinniśmy unikać jak ognia.

Początkujący traderzy lubią inwestować w nowe i mało znane kryptowaluty, licząc, że te powtórzą sukces BTC. Nie bez znaczenia są także niskie ceny tych aktywów. To już niestety prosta droga do tego, by paść ofiarą oszustwa i stracić mnóstwo pieniędzy. Bezpieczniej i łatwiej jest zdecydować się na kryptowaluty sprawdzone, znane i odpowiednio ustabilizowane na rynku. Jeśli wybraliśmy odpowiednią platformę inwestycyjną, to prawdopodobnie nie będziemy mieć możliwości inwestycji w podejrzane waluty wirtualne.

Uwaga na malware

Jeśli myślisz, że wirusy komputerowe są melodią przeszłości, to niestety jesteś w dużym błędzie. Tego rodzaju złośliwe oprogramowania cały czas powstają. Co więcej, są wirusy, przez które można stracić wszystkie swoje Bitcoiny. Szybki wzrost popularności kryptowalut pozwolił zresztą mocno rozwinąć się osobom tworzącym takie programy. Na horyzoncie pojawił się dla nich nowy cel ataków. I choć przez lata sposoby zabezpieczeń zostały mocno dopracowane, to wciąż można w naprawdę łatwy sposób wpaść w sidła oprogramowania, które dosłownie ogołoci nasz portfel inwestycyjny z każdego BTC. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim zainstalować i zaktualizować na swoim komputerze wysokiej jakości program antywirusowy. Ważne jest też to, co zostało opisane wcześniej – wybór bezpiecznej platformy inwestycyjnej, odpornej na różnego rodzaju ataki i chroniącej interes inwestorów, którzy z niej korzystają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021