kredyt hipoteczny

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego? Czy da się usunąć WiBOR z umowy kredytowej?

Opublikowano: 4 czerwca 2023

Najprostszym sposobem na obniżenie raty kredytu hipotecznego jest wydłużenie okresu kredytowania lub zmiana rat malejących na stałe. Istnieje jednak inna metoda, która pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych – jest nią unieważnienie wskaźnika WiBOR.

Jak unieważnienie WiBOR wpływa na obniżenie raty kredytu?

Jak wiadomo, kredyt hipoteczny składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Spłata kapitału zmniejsza pozostałe saldo hipoteki. Wysokość odsetek determinowana jest wieloma czynnikami, w tym bieżącą wartością wskaźnika referencyjnego WiBOR (zwykle aktualizowanego co trzy miesiące), a także decyzjami Komitetu Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Wraz z ich wzrostem rośnie wysokość WIBOR-u.

Na oprocentowanie kredytu, a więc odsetki, składa się jednak nie tylko wskaźnik referencyjny, ale także marża banku, której wysokość ustalana jest indywidualnie przez daną instytucję (wynosi ona od 1,5 do 2,84%). Unieważnienie WiBOR-u zauważalnie wpływa na obniżenie raty kredytu. W konsekwencji kredytobiorcy mogą spłacać odsetki uwzględniające wyłącznie marżę banku. To sposób na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego nawet o kilkaset tysięcy złotych w całym okresie kredytowania.

Jak usunąć WiBOR?

Wskaźnik WiBOR powstał przede wszystkim po to, aby chronić interes oraz ryzyko ekonomiczne banków. W związku z tym usunięcie go z umowy kredytowej nie jest łatwe, ale możliwe. Instytucja bankowa będzie robiła wszystko, aby zachować w mocy postanowienia umowy, dlatego jeśli chcesz unieważnić WiBOR, powinieneś skontaktować się z doświadczoną kancelarią adwokacką. Radca prawny przeanalizuje obowiązującą umowę kredytową, przedstawi przysługujące Ci roszczenia oraz zajmie się całą sprawą.

Unieważnienie WiBOR-u wiąże się z obniżeniem raty kredytu – w konsekwencji zapłacisz tylko odsetki równe wysokości marży. Możesz również starać się o zwrot nadwyżki dotychczas uiszczonych rat. Po uprawomocnieniu wyroku, instytucja bankowa nie będzie mogła wystąpić o sądowy nakaz zapłaty odsetek.

Redukcja oprocentowania kredytu z EUROLEGE

Jeśli spłacasz właśnie kredyt hipoteczny i chcesz zmniejszyć miesięczne raty o kilkaset złotych, skontaktuj się z kancelaria EUROLEGE. To grupa ekspertów finansowych i radców prawnych, którzy pomagają osobom zadłużonym i z sądowym nakazem zapłaty wynegocjować wygodne warunki uregulowania należności. Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytowej i dowiedz się, czy możesz unieważnić WiBOR.

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
targowani
Jeśli uwielbiasz odpoczynek po sezonie i nie lubisz tłumów n...
Bitcoin
Każdy, kto miał kiedyś styczność z Bitcoinem ma zapewne świa...
Konto bankowe dla dziecka
Ekonomiści ubolewają nad brakiem przedsiębiorczości...
technologia Bitcoin
W następstwie globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku poj...
rejestracja czasu pracy
Elektroniczna rejestracja czasu pracy niesłusznie bywa sprow...
Nowe artykuły
Samochody Kia od lat uważane są za synonim wysokiej jakości....
Jeśli uwielbiasz odpoczynek po sezonie i nie lubisz tłumów n...
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...