Polski Bon Turystyczny

Jak otrzymać polski bon turystyczny?

Opublikowano: 29 lipca 2020

Jak wygląda? Komu przysługuje? Jak dostać bon turystyczny? Jak długo będzie ważny? Do kiedy będzie można z niego skorzystać? Jak zarejestrować firmę do udziału w programie Polski Bon Turystyczny? Gdzie można uzyskać informacje na temat bonu i programu?

Jak wygląda bon turystyczny? Komu przysługuje?

Bon turystyczny to 16 cyfrowy kod, który przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia, czyli uczestnikom programu 500 +. Każdy posiadacz aktywowanego bonu, w postaci aktywowanego elektronicznego kodu, otrzymuje  500 zł na każde dziecko w rodzinie do 18 roku życia i 1000 zł na dziecko niepełnosprawne, do wykorzystania na wakacje. Kodem można zapłacić lub zadatkować rezerwację pobytu w obiekcie turystycznym, który bierze udział w programie Polski Bon Turystyczny – informuje Polska Organizacja Turystyczna (POT). Warto podkreślić, że bon turystyczny nie jest w formie gotówki.

Jak dostać bon turystyczny?

Bon turystyczny będzie można aktywować od 1 sierpnia 2020 r. W tym celu należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Realizacja płatności bonem będzie polegać na okazaniu go podczas rezerwacji, pobytu lub podczas zakwaterowania w obiekcie turystycznym biorącym udział w programie. Ci, którzy planują wykorzystać go jeszcze podczas tegorocznych wakacji będą musieli się spieszyć. Natomiast te rodziny, które planują wykorzystać go w następnych 2 latach, będą mogły odebrać go do końca trwania programu, czyli do 31 marca 2022 r. Trzeba jednak pamiętać, że do tego czasu bon trzeba wykorzystać. Można nim wpłacić zaliczkę na poczet przyszłych wakacji, ale płatność musi być zrealizowana najpóźniej 31 marca 2022 r. Oznacza to w praktyce, że z bonu turystycznego będzie można skorzystać jeszcze podczas wakacji 2022, pod warunkiem, że wcześniej, do końca marca 2022 r. zapłacimy nim, albo wpłacimy zaliczkę.

Bon turystyczny będzie szybko aktywowany. Po rejestracji będzie wysyłany elektronicznie na podany numer telefonu lub adres mailowy. Może to potrwać maksymalnie  parę minut – informuje dla Magazynu VIP Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Jak zarejestrować firmę do programu Polski Bon Turystyczny?

Do programu Polski Bon Turystyczny mogą przystąpić przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które realizują usługi hotelarskie lub organizują imprezy turystyczne w Polsce. Żeby dołączyć do programu, przedsiębiorca musi zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Następnie musi złożyć oświadczenie jako przedsiębiorstwo turystyczne lub organizacja pożytku publicznego. Oświadczenie trzeba podpisać: profilem PUE, podpisem kwalifikowanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem zaufanym. Jest ono składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Rejestracja przedsiębiorstw, w których będzie można zrealizować bony turystyczne już rozpoczęła się tj. trwa od 25 lipca br. Zainteresowanie programem Polski Bon Turystyczny jest bardzo duże. Już ponad 3 tys. przedsiębiorstw z branży turystycznej zarejestrowało się do niego. Często jeden podmiot posiada kilka lub więcej obiektów turystycznych co oznacza, że miejsc, w których już wiadomo, że będzie można zrealizować bon turystyczny i spędzić wakacje z rządowym wsparciem, jest o wiele więcej – informuje dla Magazynu VIP Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy POT.

Rejestracja firm turystycznych, które chcą wziąć udział w programie jest ciągła. Będzie trwać aż do zakończenia programu. Lista miejsc turystycznych, gdzie można zrealizować bon turystyczny będzie ciągle aktualizowana.

Do programu mogą przystąpić jedynie legalne firmy. Dzięki Polskiemu Bonowi Turystycznemu pośrednio zmniejszy się szara strefa w branży turystycznej. POT opublikuje listę przedsiębiorców, którzy dołączyli do programu na stronie bonturystyczny.gov.pl dnia 1 sierpnia. Od tego dnia platforma będzie aktywna także dla beneficjentów bonu – mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. 

Polski Bon Turystyczny

Bon turystyczny wsparciem dla rodzin i branży

Bon turystyczny ma zachęcić Polaków do podróżowania po kraju. Ma także pomóc branży turystycznej odrodzić się w trudnym czasie pandemii.

Polski Bon Turystyczny to nie tylko wsparcie dla rodzin z dziećmi, które chcą udać się na wakacje. To również wzmocnienie polskiej gospodarki, poprzez wspieranie branży turystycznej. To taka forma solidarności w trudnym okresie. Dzięki temu wsparciu dzieci poznają uroki naszego kraju, a organizatorzy wypoczynku odzyskają turystów – podsumowuje Marlena Maląg, szefowa MRPiPS.

Gdzie można uzyskać informacje na temat bonu turystycznego?

Uruchomiliśmy specjalną całodobową infolinię. Informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego można uzyskać pod numerem telefonu 22 11 22 111 – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodaje, że na podany numer mogą dzwonić zarówno beneficjenci programu, jak i przedsiębiorcy. Konsultanci infolinii udzielają informacji zarówno osobom, które chcą skorzystać z bonu turystycznego jak i podmiotom turystycznym, które chcą przystąpić do programu. Konsultanci wyjaśniają wątpliwości dotyczące między innymi prawa do bonu, a także tego, kto może przyjmować płatności bonem.

Pytania dotyczące bonu można też przesyłać mailem na adres bon@zus.pl.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
W ostatnich miesiącach firmy działające w Polsce sta...
Odszkodowanie za wypadek 
W przypadku wypadków zrozumienie ram prawnych odszkodowań je...
Rafał Wiśniewski
Rejsy biznesowe stały się jednym z najbardziej innowacyjnych...
Pokoje w Bukowinie Tatrzańskiej
Bukowina Tatrzańska to bardzo popularna miejscowość turystyc...
Kronplatz
Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków narciarskich...