uraz zębów u dziecka

Jak poradzić sobie z urazami zębów u dziecka?

Opublikowano: 30 maja 2022

Dziecięcy świat jest beztroski. Dzieci nie kierują się strachem, próbują wszystkiego i wszędzie chcą wejść, zobaczyć. Przy takim zachowaniu niestety łatwo o wypadki i urazy. Najbardziej narażone na są nie tylko nogi i ręce, ale także ząbki naszych milusińskich. Dziecko, przewracając się, może wybić, ukruszyć czy naruszyć zęba. Co robić w takiej sytuacji? Jak ratować ruszający się, uszkodzony ząbek?

Urazy zębów u dziecka

Przy każdym urazie ząbków naszych dzieci powinniśmy zasięgnąć porady u stomatologa dziecięcego. Szybka wizyta w gabinecie stomatologicznym może uratować uszkodzony mechanicznie ząbek.

Działanie ratujące ząbek jest inne w przypadku zębów mlecznych i stałych. W przypadku ruszającego się po uderzeniu zęba mlecznego najczęściej nie podejmuje się żadnych drastycznych działań. Wszystko to dzieje się ze względu na ich strukturę, jak możemy przeczytać na https://www.acidolac.pl/zdrowe-zeby/zeby-mleczne-i-zeby-stale-u-dziecka-i-niemowlaka mleczaki posiadają mniej utwierdzone i mniejsze korzenie oraz cieńszą warstwę. Właśnie dlatego te ząbki i tak przeznaczone są do wypadnięcia – na ich miejscu wyrosną zęby stałe.

Bardziej stresujące i wymagające szybszej reakcji są wypadki przy zębach stałych. Przyjrzyjmy się zatem najczęstszym urazom w obrębie jamy ustnej u dzieci.

Najczęstsze urazy zębów u dzieci

Co najczęściej przytrafia się maluchom i jakie jest postępowanie w konkretnych przypadkach?

Wybicie zęba

Gdy dziecko wybije ząb, jest szansa na jego uratowanie. Ząb obumiera w przeciągu 30 min. Jeżeli uda nam się go odpowiednio zabezpieczyć i trafić do gabinetu dentystycznego na czas, jest szansa na odratowanie utraconego zęba. Wybity ząb należy umieścić w woreczku wypełnionym sola fizjologiczną lub mlekiem, ząb przenosimy tylko i wyłącznie łapiąc za koronę, nie dotykajmy korzeni. Zabieg ponownego umiejscowienia zęba w zębodole powinien odbyć się w przeciągu dwóch godzin, istnieje wtedy duża szansa, że ukorzeni się na nowo.

Pękniecie lub złamanie zęba

Ułamaną końcówkę zęba możemy zabezpieczyć tak jak w przypadku wybitego zęba. Jeśli jej nie znajdziemy, lekarz stomatolog i tak będzie w stanie odbudować zniszczony ząbek. Gdy doszło do złamania zęba mlecznego, lekarz powinien wykonać prześwietlenie i określić, czy nie zostały uszkodzone żywe tkanki. Gdy ząbek został nadłamany nad linią dziąseł, najczęściej nie usuwa się takiej resztki zęba, zostanie ona usunięta w momencie wyrastania zębów stałych.

Ruchomy ząb po uderzeniu

Ruszający się ząb po uderzeniu należy prześwietlić, aby wykluczyć złamanie lub jego pękniecie. Ruszający się ząb mleczny po uderzeniu najczęściej nie potrzebuje interwencji stomatologicznej, ponieważ i tak zostanie naturalnie wypchnięty przez zęby stałe. Podobny uraz na zębie stałym wymaga konsultacji dentystycznej i specjalnego toku leczenia.

Stan zapalny na skutek infekcji lub próchnicy

Bolący ząb – gdy dziecko skarży się na bolący ząbek, należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa, być może rozwinęła się próchnica lub stan zapalny. Warto podać dziecku środek przeciwbólowy i udać się na wizytę lekarską.

Dbajmy o zęby dziecka

O zęby powinniśmy dbać już od najmłodszych lat. Odpowiednia higiena, zbilansowana i zdrowa codzienna dieta oraz, w razie potrzeby, suplementy pomogą w zachowaniu zdrowego i mocnego uzębienia.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Medyczna marihuana, znana również jako konopie indyjskie, je...
zabawki dla dzieci
Dobór odpowiednich zabawek dla dzieci jest niezwykle istotny...
smoczek do butelki
Smoczek do butelki to nieodłączny element w...
Problemy z potencją
Problemy z potencją najczęściej dotyczą mężczyzn w s...
nowe okulary
Wybierając salon optyczny warto wybrać miejsce, w którym nie...