Jak poradzić sobie z urazami zębów u dziecka?
Dziecięcy świat jest beztroski. Dzieci nie kierują się strachem, próbują wszystkiego i wszędzie chcą wejść, zobaczyć. Przy takim zachowaniu niestety łatwo o wypadki i urazy. Najbardziej narażone na są nie tylko nogi i ręce, ale także ząbki naszych milusińskich. Dziecko, przewracając się, może wybić, ukruszyć czy naruszyć zęba. Co robić w takiej sytuacji? Jak ratować ruszający się, uszkodzony ząbek?
Urazy zębów u dziecka
Przy każdym urazie ząbków naszych dzieci powinniśmy zasięgnąć porady u stomatologa dziecięcego. Szybka wizyta w gabinecie stomatologicznym może uratować uszkodzony mechanicznie ząbek.
Działanie ratujące ząbek jest inne w przypadku zębów mlecznych i stałych. W przypadku ruszającego się po uderzeniu zęba mlecznego najczęściej nie podejmuje się żadnych drastycznych działań. Wszystko to dzieje się ze względu na ich strukturę, jak możemy przeczytać na https://www.acidolac.pl/zdrowe-zeby/zeby-mleczne-i-zeby-stale-u-dziecka-i-niemowlaka mleczaki posiadają mniej utwierdzone i mniejsze korzenie oraz cieńszą warstwę. Właśnie dlatego te ząbki i tak przeznaczone są do wypadnięcia – na ich miejscu wyrosną zęby stałe.
Bardziej stresujące i wymagające szybszej reakcji są wypadki przy zębach stałych. Przyjrzyjmy się zatem najczęstszym urazom w obrębie jamy ustnej u dzieci.
Najczęstsze urazy zębów u dzieci
Co najczęściej przytrafia się maluchom i jakie jest postępowanie w konkretnych przypadkach?
Wybicie zęba
Gdy dziecko wybije ząb, jest szansa na jego uratowanie. Ząb obumiera w przeciągu 30 min. Jeżeli uda nam się go odpowiednio zabezpieczyć i trafić do gabinetu dentystycznego na czas, jest szansa na odratowanie utraconego zęba. Wybity ząb należy umieścić w woreczku wypełnionym sola fizjologiczną lub mlekiem, ząb przenosimy tylko i wyłącznie łapiąc za koronę, nie dotykajmy korzeni. Zabieg ponownego umiejscowienia zęba w zębodole powinien odbyć się w przeciągu dwóch godzin, istnieje wtedy duża szansa, że ukorzeni się na nowo.
Pękniecie lub złamanie zęba
Ułamaną końcówkę zęba możemy zabezpieczyć tak jak w przypadku wybitego zęba. Jeśli jej nie znajdziemy, lekarz stomatolog i tak będzie w stanie odbudować zniszczony ząbek. Gdy doszło do złamania zęba mlecznego, lekarz powinien wykonać prześwietlenie i określić, czy nie zostały uszkodzone żywe tkanki. Gdy ząbek został nadłamany nad linią dziąseł, najczęściej nie usuwa się takiej resztki zęba, zostanie ona usunięta w momencie wyrastania zębów stałych.
Ruchomy ząb po uderzeniu
Ruszający się ząb po uderzeniu należy prześwietlić, aby wykluczyć złamanie lub jego pękniecie. Ruszający się ząb mleczny po uderzeniu najczęściej nie potrzebuje interwencji stomatologicznej, ponieważ i tak zostanie naturalnie wypchnięty przez zęby stałe. Podobny uraz na zębie stałym wymaga konsultacji dentystycznej i specjalnego toku leczenia.
Stan zapalny na skutek infekcji lub próchnicy
Bolący ząb – gdy dziecko skarży się na bolący ząbek, należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa, być może rozwinęła się próchnica lub stan zapalny. Warto podać dziecku środek przeciwbólowy i udać się na wizytę lekarską.
Dbajmy o zęby dziecka
O zęby powinniśmy dbać już od najmłodszych lat. Odpowiednia higiena, zbilansowana i zdrowa codzienna dieta oraz, w razie potrzeby, suplementy pomogą w zachowaniu zdrowego i mocnego uzębienia.
Dodaj komentarz