Menu
Jak poradzić sobie ze zdradą

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to uczucie, które zawsze wywołuje dużo bólu, smutku i zawodu. Na szczęście nie oznacza końca świata. Wobec tego jak sobie z nią poradzić, jak sobie pomoc?

Zdrada to nierzadkie zjawisko

Niestety, zdrady w związkach zdarzają się dość często. Dotyczą kobiet jak i mężczyzn. Co więcej – zdrada może mieć różny charakter. Ten najcięższy i najczęstszy to stosunek seksualny. Na zdradę wskazuje również flirt, pocałunek czy potajemne spotykanie się z inną osobą. Ludzie zwykle reagują bardzo emocjonalnie na wszelkie sygnały świadczące o możliwej zdradzie partnera bądź partnerki. Mężczyźni jak i kobiety – bywają bardzo zazdrośni.

Jak rozpoznać zdradę?

  • Najbardziej oczywisty znak wskazujący na zdradę to oczywiście ślady szminki na koszuli, zapach innej kobiety bądź mężczyzny na ciele lub ubraniu partnera/partnerki.
  • Spędzanie przez partnerkę /partnera więcej czasu poza domem.
  • Późne powroty partnera /partnerki bez szczególnego wytłaczania.
  • Partner /partnerka skupia większą uwagę na swoim wyglądzie.
  • Sugestie rzucane przez rodzinę i przyjaciół mogą ‘’ otworzyć oczy ‘’. Zazwyczaj ludzie, ‘’ z boku ‘’ widzą więcej i lepiej.
  • Partner /partnerka nie rozstaje się z telefonem. Zakłada hasła i blokady.
  • Z konta bankowego znikają różne kwoty
  • Nagłe oferowanie pomocy, prawienie komplementów.  Za tak nagłą zmianą postawy może kryć się romans, a tym samym poczucie winy osoby zdradzającej.

Dlaczego dochodzi do zdrady?

Przyczyny zdrady mogą być różne. Najczęściej jest to chęć przeżycia czegoś nowego, zwykła ciekawość, chęć zemsty, rozkosz towarzysząca doznaniu, że robi się coś niedozwolonego. Przecież zakazany owoc smakuje najlepiej. Zdrady wynikają również z poczucia monotonii w związku lub poczucia zaniedbania przez drugą osobę. Często do zdrady dochodzi pod wpływem emocji, na skutek wypicia zbyt dużej ilości alkoholu lub kłótni z partnerem. Poznając kogoś nowego, kogoś kto zrobi ogromne wrażenie swoją osobą , pojawia się fascynacja, która może przerodzi się w zauroczenie. A od zauroczenia do flirtu to zaledwie jeden krok, który może przerodzić się w romans lub jednorazową zdradę.

Typy zdrady

Terapeuci wyróżnili 5 typów niewierności :

Zdrada fizyczna, akt seksualny, pocałunek, zasypianie obok innej osoby – kwestia indywidualna.

Fantazje seksualne o osobach, które są atrakcyjne. Marzenia o innej osobie zahaczają o zdradę, gdy zaczynają zagrażać związkowi – odbywają się kosztem czasu i uwagi, które należałoby poświęcić partnerowi bądź prowadzą do nieuczciwych działań.

Zdrada emocjonalna lub psychiczną zaczyna się w momencie, gdy dochodzi do spotkań z inną osobą bez wiedzy partnera /partnerki i jest owiana sekretem.

Tajemnicze wydatki, ukrywanie wydatków przed partnerem /partnerką może być uznane za formę zdrady.

Aktywność w mediach społecznościowych  – spędzanie czasu na korespondowaniu, flirtowaniu bądź like’owaniu postów byłego partnera/partnerki.

Gdy zdrada staje się faktem

Kiedy po raz pierwszy pojawi się w związku zdrada, całe poczucie niewinność umiera. Wiara w partnera przepada w czarną otchłań, a wiele wyznawanych przez nas wartości w sekundę rozsypuje się w pył. Jak powinniśmy zareagować w momencie, gdy dowiadujemy się, że dotknęła nas zdrada?

Przede wszystkim odpuścić akty zemsty, to  sposób na chwilową ulgę a w ostatecznym rozrachunku mogą wyjść na niekorzyść osoby zdradzonej. Należy wzmacniać swoją pewność siebie, a nie obarczać się winą. Wszystkie decyzje należy podejmować samodzielnie, by później nie mieć do siebie pretensji, iż słuchało się rad innych, które niekoniecznie były trafne.

Jak sobie pomoc w obliczu zdrady?

Nawet sakramentalne „tak”, nie zagwarantuje, iż zdrada nigdy nie będzie miała miejsca w związku. Niezależnie od tego czy związek jest sformalizowany czy też nie, istnieje ryzyko nieuczciwego zachowania drugiej osoby.

Rzekomo uszkodzone rzeczy się naprawia, a nie wyrzuca, ale czy w tym przypadku ma to sens? Jest to sprawa bardzo indywidualna. Można odejść z dumą i nadzieją na lepszy związek w przyszłości z kimś innym, lub wybaczyć zdradę. Przy tej drugiej opcji warto jest skorzystać z pomocy psychologa bądź terapii dla par. Jeżeli jednak nie ma szans na odbudowanie związku, wtedy warto jak najszybciej zająć się sobą, zrobić coś dla sobie – zapisać się na dowolny kurs, ćwiczyć, pływać, spacerować, jechać na urlop w ulubione miejsce w towarzystwie przyjaciela bądź rodziców, przeczytać książę, która została dawno odłożona na ciemną półkę, zająć się swoimi pasjami, zrobić coś na co wcześniej nie miało się odwagi lub czasu. Osoba zdradzona czuje się najzwyczajniej w świecie oszukana. Straciła zaufanie do partnera/partnerki. Za swoją lojalność otrzymała kłamstwo. To daje poczucie niesprawiedliwości i  dużej krzywdy. W tym wypadku również pomocna może okazać się wizyta u psychologa. Warto pamiętać, iż każda rana wymaga czasu, by mogła się zagoić.

Reasumując, zdrada może być końcem a zarazem początkiem czegoś nowego. Nie należy zamykać się na świat po zdradzie, gdyż można przegapić szansę na prawdziwą miłość.

Powyższy tekst nie stanowi profesjonalnej porady. Jest jedynie sugestią.

Paulina Brzezik  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021