koncert

Jak przygotować koncert dla większej publiczności?

Opublikowano: 30 marca 2021

Koncerty to wydarzenia kulturowe, które przyciągają tłumy. Łączą w sobie nie tylko walory muzyczne, ale są także formą spektaklu z dużą ilością atrakcji dla widowni. Przygotowanie estrady nie ogranicza się więc tylko do podłączania nagłośnienia, gdyż należy również zadbać o dekoracje sceniczne. Jak więc zorganizować taką imprezę, aby była atrakcyjna dla odbiorców? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jeżeli po raz pierwszy przygotowujesz wydarzenie muzyczne.

Odpowiednia reklama

Organizacja koncertu wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Aby koszty inwestycji się zwróciły, trzeba zadbać o sprzedaż jak największej liczby biletów. Kluczową rolę odgrywa w tym skuteczna reklama, która trafi do szerokiego grona odbiorców. Działania marketingowe powinny być prowadzone na wielu płaszczyznach i nie ograniczać się jedynie do rozwieszenia plakatów. Warto więc zadbać o rozpropagowanie wydarzenia również w sieci, a także w mediach telewizyjnych i radiowych. To przyciągnie również sponsorów, którzy pomogą sfinansować koncert w zamian za promocję przed szerszą publicznością.

Budowa i aranżacja sceny

Jednym z najważniejszych etapów jest przygotowanie estrady wraz z całą oprawą techniczną. Od tego zależy jakość wydarzenia oraz to, czy będzie atrakcyjne dla publiczności. W zależności od tego, czy koncert ma się odbyć w plenerze, czy w zadaszonym obiekcie, będziesz potrzebował innego wyposażenia. Bez względu jednak na lokalizację, technika sceniczna musi uwzględniać zestaw urządzeń, których nie może zabraknąć podczas imprezy muzycznej. Musisz więc zadbać o takie elementy jak:

  • nagłośnienie,
  • oświetlenie,
  • sztankiety,
  • dekoracje sceniczne,
  • żagle akustyczne,
  • kotary i zasłony.

Niektórzy artyści dysponują własnym sprzętem nagłośnieniowym, z którego korzystają podczas koncertów. Mimo to przygotowanie mechaniki scenicznej należy do obowiązków organizatora, gdyż od tego zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Warto w tym zakresie skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w projektowaniu scen. Dodatkowo, jeżeli impreza ma się odbyć na świeżym powietrzu, konieczne będzie zorganizowanie trybun widowiskowych oraz zadaszenia.

Bezpieczeństwo uczestników wydarzenia

Zanim zajmiesz się przygotowaniem koncertu, należy zadbać o dopełnienie niezbędnych formalności. Aby zorganizować imprezę masową, musisz wcześniej uzyskać stosowne pozwolenia i spełnić określone standardy bezpieczeństwa. Uczestnicy muszą mieć zapewniony dostęp do opieki medycznej, dlatego na koncercie nie może zabraknąć zespołu ratowników. Ponadto nad bezpieczeństwem publiczności musi czuwać wykwalifikowana ochrona oraz policja. Po stronie organizatora stoi także obowiązek zabezpieczenia sprzętu, przewodów elektrycznych oraz pozostałej infrastruktury scenicznej.

Zorganizowanie koncertu nie jest proste i wymaga sporo zaangażowania. Jeżeli jednak zadbasz o najdrobniejsze szczegóły imprezy, wydarzenie z pewnością zostanie zapamiętane na długo.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Waldemar Piórek
Zadano mi kiedyś pytanie, dlaczego konkurs WIKTORIA...
oświetlenie LED
Oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu atm...
Chopin i jego Europa
To ponad 24 koncerty symfoniczne i kameralne, recitale forte...
materiały reklamowe
Ulotki, katalogi ofertowe, a nawet wielkogabarytowe banery ー...
Kinkiety zewnętrzne
Oświetlenie to bardzo istotny element w architekturze i aran...