Garbus

Jak przygotować się do wycieczki zabytkowym autem?

Opublikowano: 13 stycznia 2022

Doświadczeni kierowcy wiedzą, że auto, które doskonale sprawuje się na krótkich trasach, niekoniecznie będzie równie bezawaryjne podczas długiej wycieczki. Dotyczy to zarówno nowoczesnych samochodów, jak i klasyków motoryzacji. Co powinieneś sprawdzić, kiedy planujesz wyprawę swoim Old- lub Youngtimerem?

Zadbaj o sprawne zawieszenie

Sprawne zawieszenie przydaje się zwłaszcza podczas wchodzenia w zakręty. Sprawia, że auto lepiej trzyma się drogi i skraca drogę hamowania. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź amortyzatory (https://garbus.pl/pl/c/Amortyzatory/3912) i znajdź ewentualne luzy, które trzeba zlikwidować.

Diagnostyka zawieszenia może wymagać skorzystania z kanału, ponieważ warto zajrzeć pod spód samochodu. Jeżeli nie masz do niego dostępu, rozważ skorzystanie z usług mechanika.

Zbadaj stan układu hamulcowego

Sprawna jazda samochodem to także efektywne hamowanie. Przed dłuższą trasą sprawdź stan tarcz. Nie powinny być nadmiernie wytarte. Przyjmuje się, że zwężenie pierścienia trącego nawet o kilka milimetrów (2–3 mm) kwalifikuje tarcze do wymiany. Nigdy nie doprowadzaj do stanu, kiedy tarcza będzie dosłownie rozsypywała się w dłoniach.

Warto także ocenić stan klocków hamulcowych. Zwróć uwagę na grubość i równomierność zużycia okładzin ciernych. Jeżeli różnią się między sobą, może to oznaczać, że problem leży w pracy prowadnic.

Przy wymianie klocków na nowe nigdy nie kieruj się wyłącznie ceną. Jeżeli klocki są zbyt tanie, najprawdopodobniej zastosowano w nich niskiej jakości mieszankę, które nie tylko szybko się zużyje, ale będzie źle znosiła obciążenia związane z hamowaniem.

Planując wyjazd w góry, sprawdź też płyn hamulcowy. Jeżeli jest go zbyt mało, skuteczność działania hamulca nożnego znacznie spada. Podczas poruszania się po mocno pofałdowanym terenie ma to ogromne znaczenie.

Które płyny eksploatacyjne należy sprawdzić?

Przygotowania do podróży powinny objąć także ocenę stanu i poziomu płynów eksploatacyjnych. Dotyczy to zwłaszcza:

  • oleju w silniku oraz skrzyni biegów;
  • płynu hamulcowe;
  • płynu chłodniczego;
  • płynu do spryskiwaczy.

Ocena płynów eksploatacyjnych ma znaczenie zwłaszcza zimą. Spadająca temperatura sprawia, że zwykłe oleje łatwiej gęstnieją, a przez to silnik pracuje wyraźnie „ciężej”. Z kolei tradycyjny płyn do spryskiwaczy może po prostu zamarznąć. Pamiętaj, aby stan wszystkich płynów sprawdzać na zimnym silniku!

Gdzie kupić zapasowe części do klasyka?

Dostępność części do nowoczesnych samochodów na ogół nie sprawia problemu, ale o podzespoły do klasyków jest trudniej. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz wyłącznie nowe elementy, które będą idealnie pasowały do Twojego auta, giełda lub szrot nie będą dobrym pomysłem, chociaż mogą kusić niską ceną.

Zajrzyj na https://garbus.pl/ i wybieraj spośród szerokiej gamy części do legend takich jak VW Garbus, VW Bulik czy VW T14 Karmann Ghia. Sprawdzony dostawca to gwarancja dostępności części, fachowego doradztwa oraz atrakcyjnych warunków współpracy.

Przekonaj się, że wyjazd w długą trasę nie musi być źródłem stresu i obaw przed kolejną awarią. Ze sklepem Garbus przygotujesz zabytkowe auto do każdej wycieczki!

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Auta poleasingowe
Każdy kierowca szukający now...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...