tuning samochodu

Jak rozpocząć przygodę z tuningiem swojego samochodu?

Opublikowano: 5 listopada 2020

O tym, jak wiele satysfakcji niesie ze sobą proces dostosowywania samochodu do swoich indywidualnych potrzeb, nie trzeba przekonywać nikogo, kto kiedykolwiek tego spróbował. Ogrom dostępnych możliwości i brak wiedzy na temat wymogów prawnych w tym zakresie może niekiedy przytłoczyć jednak osoby dopiero rozważające rozpoczęcie takiego przedsięwzięcia. Poniżej wyjaśniamy zatem od czego warto zacząć, planując swoje pierwsze modyfikacje oraz wskazujemy główne źródło przepisów odnoszących się do tego zagadnienia.

Na czym polega tuning i jak jest on usankcjonowany prawnie? 

Zanim przejdziemy do zapowiedzianej, właściwej części niniejszego artykułu, wyjaśnimy sobie pokrótce, czym w ogóle jest tuning samochodów. Proces ten obejmuje wszelkie czynności polegające na zmodyfikowaniu pojazdu w celu uzyskania poprawy wyglądu lub zoptymalizowania parametrów technicznych. W trakcie jego przeprowadzania wykorzystuje się dedykowane części tuningowe, czyli akcesoria komplementarne, nieznajdujące się na standardowym, fabrycznym wyposażeniu auta.

Czynności wykonywane w ramach tuningu i wdrażane za jego pośrednictwem zmiany mogą być bardzo niejednolite, jednak efektywnie nie mogą przekładać się na stwarzanie zagrożenia dla zdrowia lub życia kierowcy, pasażerów czy pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo nie mogą prowadzić również do niszczenia nawierzchni, po której przemieszcza się pojazd oraz powodować wydzielania się do atmosfery szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji.

U podstaw konkretnych przepisów odnoszących się do tego zagadnienia, leżą te same źródła, które regulują wymogi konieczne do spełnienia przez pojazd w ogóle, tj. w szczególności art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli jednak, zamiast podejmować się wprowadzania modyfikacji samodzielnie, odszukamy w swojej okolicy profesjonalny sklep tuningowy, z którym podejmiemy współpracę, o wszelkie aspekty prawne będziemy mogli być spokojni. Wyspecjalizowane placówki tego typu doskonale orientują się zarówno w zagadnieniach stricte technicznych, jak i formalnych.

Od czego zacząć? 

Na dobry początek warto zidentyfikować swoje potrzeby i określić związane z nimi oczekiwania. Aby ułatwić sobie to zadanie, należy wcześniej zorientować się w opcjach dostępnych na rynku. Te oddają do naszej dyspozycji przede wszystkim trzy rodzaje możliwych modyfikacji. Są to:

  • tuning optyczny – realizowany w ramach zewnętrznej sekcji pojazdu, w tym w szczególności w obrębie aerodynamiki czy kół oraz wykonywany we wnętrzu kokpitu i bagażnika,
  • tuning mechaniczny – skoncentrowany wokół modyfikacji układu napędowego, hamulców, silnika, wydechu czy podwozia,
  • chip tuning – przeróbki w zakresie elektroniki sterującej pracą silnika, które w efekcie umożliwiają zoptymalizowanie jego pracy i wydobycie z maszyny maksymalnej mocy.

Po wyłonieniu kategorii, od której chcielibyśmy zacząć, następnym kluczowym krokiem będzie odnalezienie studia tuningowego, które zapewnia dostęp do dobrych jakościowo i kompatybilnych z określonym modelem auta części.

Jeśli interesuje nas np. tuning samochodów Mercedes Benz, warto odnaleźć placówkę, która specjalizuje się właśnie w tym zakresie. Wówczas zyskujemy pewność nie tylko profesjonalnie wykonanej usługi montażu podzespołów, ale również gwarancję, że instalowane w ramach pojazdu części tuningowe do Mercedesa pochodzą od rzetelnych, zweryfikowanych i oficjalnie aprobowanych przez koncern producentów.

Dalej proces przebiega już prosto. Ze wskazanych przez personel sklepu podzespołów wybieramy te, które najbardziej nam odpowiadają i umawiamy się na ich zamontowanie albo – jeśli z czasem nabierzemy odpowiedniej wprawy – samodzielnie wdrażamy modyfikacje.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
jak sprawdzić historię pojazdu
Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie oraz napięcia na światow...
alufelgi SEAT
Alufelgi stanowią jedną z najważniejszych części wyp...
przyczepy furgony
Autoline to wiodący portal ogłoszeniowy, który specjalizuje...
Pasek rozrządu
Rozrząd stanowi bardzo ważny element składowy każdego silnik...