Ceny nowych samochodów z salonu systematycznie rosną. Dlatego wiele osób, decydując się na swoje własne „cztery koła”, woli wyszukać atrakcyjną ofertę na rynku wtórym i nabyć samochód używany. Jak zabrać się za taką transakcję, aby nie dać się oszukać?
Statystyka pokazuje, że w Polsce rocznie finalizuje się pięć razy więcej umów sprzedaży, których przedmiotem są samochody używane niż tych dotyczących zakupów w salonie.
Część osób szuka ciekawych ofert na portalach ogłoszeniowych w Internecie. Zanim zdecydujemy się na taką transakcję, warto odwiedzić sprzedawcę osobiście i obejrzeć przedmiot oferty, żeby nie kupować przysłowiowego „kota w worku”.
Alternatywą może okazać się komis. Przez wiele lat wokół takich miejsc wyrosły legendy o przekręconych licznikach czy próbie sprzedaży pojazdu pochodzącego z kradzieży. Historie mogą być przesadzone, jednak i w tym przypadku ostrożność nie zawadzi.
Kiedy zdecydowaliśmy się już na wybrany model samochodu, bez względu na zapewnienia sprzedawcy, warto udać się do stacji diagnostycznej i zlecić przegląd podstawowych podzespołów, jak układ jezdny, zawieszenie czy oświetlenie. Dzięki temu zyskujemy względną pewność, że przynajmniej najważniejsze moduły działają poprawnie. Warto również sprawdzić czy łożyska kół i skrzyni biegów nie są zużyte i nie powodują nadmiernego hałasu. Jeżeli są do wymiany to można zaopatrzyć się w nie w sklepach specjalistycznych z łożyskami. Popularnym i chyba najbardziej rozpoznawalnym sklepem internetowym z łożyskami jest RUFUS.PL – warto tam zajrzeć i porównać ceny.
Pamiętajmy również o podpisaniu pisemnej umowy (i wcześniejszym jej przeczytaniu). Taki kontrakt stanowi dowód zawartej transakcji i może okazać się najważniejszym dowodem w przypadku, kiedy sprawa trafi do sądu. W umowie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stan przenoszonej własności (zarówno ten fizyczny, jak i prawny), kwotę oraz sposób i czas jej uiszczenia, a także oświadczenia sprzedawcy w przedmiocie prawa własności do samochodu.
Kupując auto od osoby fizycznej, a nawet w komisie, nie jesteśmy w stanie wykryć wszystkich usterek lub wad (zwłaszcza wad prawnych), a późniejsze problemy nie muszą być wcale wynikiem złej woli sprzedawcy.
Aby nie martwić się w przyszłości o błędy w pamięci komputera pokładowego, przebite numery VIN czy podejrzanie różną grubość lakieru, warto postawić na salony dealerskie, które często w ramach usługi gwarantują system certyfikacji oraz system gwarancyjny samochodów używanych.
W profesjonalnym salonie sprzedażowym każdy pojazd jest poddawany szczegółowym oględzinom technicznym oraz posiada własną książkę napraw, gdzie kupujący zbada szczegółowo historię samochodu. Cała dokumentacja jest badana pod kątem zgodności formalnej.
Doskonałym pomysłem jest odwiedzenie dealera specjalizującego się w jednej marce, który zajmuje się sprzedażą samochodów używanych. Pracownicy salonu samochodów używanych Mercedes-Benz Warszawa pomogą znaleźć auto, które najlepiej spełni nasze oczekiwania. W razie potrzeby pojadą z nami na jazdę próbną, gdzie sami będziemy mogli przetestować możliwości nowego pojazdu. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na https://uzywany-mercedes.pl/ i znajdź swój wymarzony samochód.
Dodaj komentarz