Bitcoin

Jak Rządy Opodatkowują Bitcoin

Opublikowano: 22 maja 2022

Każdy, kto planuje zainwestować w Bitcoin, powinien wiedzieć, w jaki sposób jest opodatkowany, aby uniknąć problemów podatkowych. Bitcoin to jedna z wielu form zdecentralizowanych pieniędzy cyfrowych. Te cyfrowe pieniądze, znane również jako kryptowaluty, działają w oparciu o technologię blockchain, która tworzy sieć połączonych węzłów lub komputerów. Aby uzyskać więcej informacji o handlu Bitcoinami, odwiedź bitcoinsmarter.org/pl/.

Bitcoin to jednak coś więcej niż pieniądze – to aktywa cyfrowe, którymi ludzie obracają w celu osiągnięcia zysków. Inni używają go jako inwestycji. Obecnie wiele osób trzyma Bitcoiny warte tysiące lub miliony dolarów w swoich portfelach kryptowalutowych. Chodzi o to, by trzymać swoje cyfrowe monety, w oczekiwaniu na wzrost ich wartości i sprzedawać je z zyskiem..

Jednak różne kraje i rządy odmiennie postrzegają Bitcoin. Na przykład kraj taki jak Chiny zdelegalizował wydobywanie Bitcoinów. Zamiast zaakceptowania tej cyfrowej waluty, Chiny stworzyły cyfrowego juana.

Niemniej jednak Salwador przyjął Bitcoin i uczynił go legalnym środkiem płatniczym. W niektórych krajach Bitcoin jest dobrem, co oznacza, że ludzie i firmy płacą podatki przy sprzedaży Bitcoinów.

Na całym świecie władze mają różne zasady dotyczące opodatkowania Bitcoinów. Oto sposoby, za pomocą których rządy na całym świecie opodatkowują Bitcoin.

USA

Według IRS, Bitcoin jest aktywem kapitałowym. Oznacza to, że osoby fizyczne i firmy płacą podatki od zysków ze sprzedaży Bitcoin. Na przykład, fiskus oczekuje, że zapłacisz podatek od krótkoterminowych zysków kapitałowych po posiadaniu Bitcoin przez rok lub mniej. Jeśli utrzymasz swoją pozycję dłużej niż ten okres, fiskus spodziewa się, że zapłacisz długoterminowy podatek od zysków kapitałowych.

Nie płacisz jednak żadnego podatku przy zakupie Bitcoin. Teoretycznie, nie będziesz nic winien fiskusowi, jeśli będziesz trzymał Bitcoin. Jedynym momentem, w którym płacisz podatek, jest sprzedaż lub wymiana Bitcoin.

Stawka podatku od zysków kapitałowych Bitcoin waha się od 0% do 37% przy sprzedaży w ciągu roku. Stawka podatku jest jednak znacznie niższa, jeśli trzymasz kryptowalutę dłużej niż rok – wynosi ona od 0% do 15%. Może ona jednak wzrosnąć do 20%, w zależności od osoby lub w połączeniu z dochodami małżeńskimi. Posiadacze Bitcoinów mogą wykorzystać wszelkie straty do odliczenia podatku dochodowego w łącznej wysokości do 3000 USD.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii nie obowiązują szczególne przepisy dotyczące opodatkowania Bitcoinów lub kryptowalut. Zamiast tego Bitcoin podlega podatkowi dochodowemu lub podatkowi od zysków kapitałowych. Podatek, który płaci posiadacz Bitcoin, zależy od dokonywanych przez niego transakcji. Jeśli władze zauważą, że osiągnąłeś dochód, oczekują, że zapłacisz podatek dochodowy. Jeśli natomiast osiągnąłeś zysk kapitałowy, władze spodziewają się, że zapłacisz podatek od zysków kapitałowych.

Kanada

W Kanadzie fiskus nie uważa Bitcoina za walutę. Zamiast tego uważa go za towar lub aktywo kapitałowe, takie jak nieruchomość do wynajęcia lub akcje. W przypadku opodatkowania Bitcoin jako dochodu, fiskus oczekuje, że posiadacz zapłaci podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z transakcji kryptowalutowej. Jeśli fiskus opodatkowuje Bitcoin jako zysk kapitałowy, posiadacz płaci podatek od zysków kapitałowych od połowy zysków uzyskanych z transakcji kryptowalutowych.

Posiadacze Bitcoin płacą od 15% do 33% podatku dochodowego, w zależności od ich dochodu podlegającego opodatkowaniu. Warto zauważyć, że Kanadyjski Urząd Skarbowy śledzi inwestycje w kryptowaluty, współpracując z różnymi giełdami kryptowalutowymi. W ten sposób CRA może uzyskać informacje o użytkownikach Bitcoin z giełd kryptowalutowych i namierzyć inwestorów kryptowalutowych. Być może powinno to skłonić kanadyjskich inwestorów Bitcoin do zgłaszania swoich inwestycji w kryptowaluty i płacenia odpowiednich podatków.

Inne kraje

W krajach takich jak Australia, Bitcoin jest aktywem, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i podatkiem od zysków kapitałowych. W Niemczech Bitcoin jest raczej aktywem prywatnym niż majątkiem, co oznacza, że podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych. Inne kraje, w których obowiązują przepisy regulujące opodatkowanie Bitcoinów, to Szwajcaria i Holandia. Niektóre kraje mają łagodne lub pobłażliwe stanowisko wobec kryptowalut. Dlatego każdy, kto jest zainteresowany handlem lub inwestowaniem w Bitcoin, powinien znać przepisy podatkowe obowiązujące w danym kraju, aby uniknąć kłopotów z fiskusem.

materiał sponsorowany 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
inwestowanie w rynek nieruchomości
Crowder sp. z.o.o. jest polskim fin-techem, który kwestionuj...
zakładanie konta w banku
Posiadanie konta bankowego to wygodny sposób na operowani...
Zrównoważone inwestowanie
Na rynku obserwujemy aktualnie bardzo ciekawy trend...
kredyt
Konsumentów możemy podzielić na trzy grupy. W pierwszej znaj...
NADPŁATA KREDYTU HIPOTECZNEGO
Najlepszym sposobem na jak najszybsze uwolnienie się od zobo...