Auta poleasingowe

Jak sfinansować służbowy samochód krok po kroku?

Opublikowano: 25 maja 2021

Prowadzisz nieduży biznes, a do jego rozwoju potrzebujesz samochodu służbowego? Wcale nie musisz korzystać ze wszystkich firmowych środków – możesz zdecydować się na kredyt samochodowy dla firm. Sprawdź, na jakich zasadach jest przyznawany i gdzie warto go zaciągnąć.

Wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności jest przekonanych, że finansowanie oferowane przez banki dostępne jest wyłącznie dla dużych firm oraz korporacji. Tymczasem każdy ma szansę na uzyskanie kredytu – szczególnie, jeśli chodzi o zakup pojazdu.

Finansowanie samochodu służbowego kredytem – kryteria

Każdy bank może działać w oparciu o stworzone wewnętrznie procedury związane z przyznawaniem kredytu samochodowego. Można jednak wskazać kilka elementów, które są identyczne – niezależnie od instytucji.

O kredyt samochodowy dla firm mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, które:

  • wykazują odpowiednio wysoką zdolność finansową,
  • nie mają na swoim koncie przeterminowanych zobowiązań finansowych,
  • mogą pochwalić się dość długą obecnością w branży.

W nieco gorszej pozycji są przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Tutaj wiele zależy od wewnętrznej polityki danego banku, a także od innych aspektów, np. wysokości wkładu własnego, rodzaju finansowania itp.

Ważne porównanie ofert kredytowych

Kredyt samochodowy dla firm może być korzystnym finansowo rozwiązaniem. Aby jednak wybrać opłacalną ofertę, trzeba do niej dotrzeć. Dlatego koniecznością jest porównanie dostępnych możliwości i poddanie ich analizie pod kątem potrzeb i oczekiwań konkretnego przedsiębiorstwa. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Wysokość wkładu własnego

Wkład własny to część procentowej wartości pojazdu, która pozwala na uruchomienie kredytu. Dzięki temu wystarczy wpłacić zaledwie kilka tysięcy złotych, aby móc użytkować samochód.

Chociaż dla przedsiębiorcy często niski wkład własny jest wybawieniem, warto dokładnie to przekalkulować. Niektóre banki mniej restrykcyjnie podchodzą do firm, które decydują się na wpłatę wyższego wkładu własnego, np. nie wymagają przedstawiania szczegółowych dokumentów finansowych.

  • Wysokość miesięcznej raty

To, ile wyniesie miesięczne zobowiązanie, ma ogromne znaczenie. Okazuje się, że kredyt samochodowy dla firm wcale nie musi stanowić nadmiernego obciążenia finansów. Za przykład niech posłuży Kredyt niższych rat na nowe samochody dostępny w Toyota Banku (RRSO 7,86%) – w tym przypadku rata wyliczana jest w oparciu o wartość fakturową auta pomniejszoną o wysokość wkładu własnego i ostatniej raty balonowej.

Warto także zwrócić uwagę na koszty finansowania – nie tylko odsetki, ale i dodatkowe opłaty pobierane przez bank. Mowa m.in. o prowizji, ubezpieczeniu.

Kredyt samochodowy dla firm – formalności

Już wiesz, gdzie chcesz zaciągnąć kredyt samochodowy dla firm, więc czas na formalności. Cała procedura ma charakter uproszczony – sprowadza się do zaledwie kilku kroków:

  • składasz wniosek kredytowy np. za pośrednictwem dealera samochodowego,
  • przedstawiasz dokumenty finansowe oraz dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności,
  • oczekujesz na decyzję kredytową – często pojawia się ona jeszcze tego samego dnia.

Jeśli twoja firma jest dla banku wiarygodna, otrzymasz kredyt na samochód służbowy. Dzięki temu już po kilku dniach będzie można wyjechać z salonu nowym pojazdem, który pomoże rozwinąć biznesowe skrzydła.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...