dziecko

Jak skutecznie i bezpiecznie przyjmować suplementy diety?

Opublikowano: 3 sierpnia 2020

Suplementy diety pozwalają uzupełnić niedobory pokarmowe i wspomagają organizm w potrzebie. Jednak, aby mogły zadziałać skutecznie, a co ważniejsze – bezpiecznie, muszą być przyjmowane prawidłowo. Kluczowa jest nie tylko pora przyjmowania witamin, lecz także sposób ich brania. Na przykład witaminy rozpuszczalne w wodzie (C i B) najlepiej łykać na czczo, 30 minut przed pierwszym posiłkiem. Co jeszcze należy wiedzieć o suplementacji?

Suplementy diety w świetle prawa

Zacznijmy od początku: co to jest suplement diety? To produkty spożywcze zamknięte w małej kapsułce, w której skoncentrowano witaminy, minerały lub inne ważne dla organizmu składniki odżywcze. Ich głównym zadaniem jest uzupełnienie codziennej diety. Dlatego nie mogą być stosowane, jako alternatywny sposób żywienia. Nie powinny być traktowane również jako lekarstwa. Suplementy nimi nie są i chociaż wspomagają organizm w trudnych okresach, nie mogą uwolnić go od wszelkich chorób. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jeśli zawierają substancje o działaniu leczniczym, to ich stężenie jest małe, odpowiadające dawce fizjologicznej, nie zaś terapeutycznej. W innym wypadku suplementy diety musiałyby zostać nazwane lekami i sprostać wymogom Państwowej Izby Farmaceutycznej. Ponieważ jednak tak nie jest, podlegają zasadom Państwowej Inspekcji Sanitarnej i muszą pozostawać w zgodzie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 2006 roku.

Suplementy diety a zdrowie

Wiemy już, że suplementy diety to nie leki, a swoisty rodzaj żywności. Ale czy suplementy diety są bezpieczne w 100%? Według prawa muszą być! Każdy preparat musi zawierać takie składniki, skomponowane w takich dawkach i ilościach, aby przy prawidłowym spożyciu, nie zagrażał zdrowiu ani życiu konsumenta. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rynek suplementów jest ogromny i bardzo zróżnicowany. Dlatego, aby mieć pewność, że wybrane przez nas witaminy rozpuszczalne w tłuszczach czy tabletki na pamięć są bezpieczne, należy sięgać po produkty dobrze znanych producentów lub sprawdzać, czy zostały dopuszczone przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Suplementy sprawdzone, o wysokiej jakości nie zagrażają zdrowiu ani życiu. Jednak, aby tak było, musi zostać spełniony jeden warunek – muszą być przyjmowane zgodnie z zaleceniami i najlepiej pod okiem lekarza. Generalnie badania pokazują, że przyjmowanie suplementacji nie wpływa na umieralność, aczkolwiek z drugiej strony naukowcy zauważają pewien związek pomiędzy nadmierną ilością niektórych substancji odżywczych w organizmie a rozwojem nowotworów. Niedobór może zaszkodzić tak samo, jak nadmiar, dlatego jeśli rozpoczynać suplementację, to tylko z rzeczywiście istniejących potrzeb i zgodnie z zaleceniami opisanymi na opakowaniu. Dobrze też sprawdzić, czy dany preparat można przyjmować bezpiecznie razem z innymi lekami. Mieszanie suplementów z niektórymi lekarstwami może wywołać działania niepożądane, a w skrajnych przypadkach nawet zaszkodzić zdrowiu.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie, tłuszczach i minerały

Po suplementy sięgamy wtedy, gdy pojawiają się pewne okoliczności zdrowotne, utrudniające prawidłowe odżywianie. Suplementacja ma uzupełnić codzienną dietę, jednak aby tak się stało, musi być przyjmowana właściwie. Jak przyjmować suplementy diety? Wiele zależy od rodzaju produktu.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie, do których należy jedna z najpopularniejszych w Polsce witamin, czyli witamina C (kwas askorbinowy), powinny być przyjmowane na czczo, najlepiej 30 minut przed śniadaniem. Warto wiedzieć, że witaminy, które rozpuszczają się w wodzie (czyli także te z grupy B), nie są magazynowane w organizmie, dlatego, aby uzupełnić ich niedobór, należy przyjmować je codziennie.

A jak przyjmować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K)? W trakcie posiłku zawierającego tłuszcze, zwłaszcza korzystne dla zdrowia wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i -6, które znajdziemy w olejach naturalnych, rybach morskich czy orzechach.

Jeśli chodzi o suplementację minerałów, należy bardzo uważać. Niektóre pierwiastki przyjmowane jednocześnie mogą osłabiać swoją wchłanialność, czyniąc suplementację nieefektywną. Z drugiej strony, niektóre minerały są lepiej przyswajalne w towarzystwie innych mikroelementów – na przykład żelazo świetnie wchłania się w towarzystwie witaminy C, ale D już niekoniecznie. Suplementację minerałów dobrze rozplanować w trakcie różnych posiłków, w zależności od właściwości danego pierwiastka i powodów, dla których włącza się go do diety.

Preparaty zawierające poszczególne minerały lub witaminy rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach, tak samo jak tabletki o konkretnym przeznaczeniu (na pamięć, na odporność, na serce) mogą być bardzo pomocne w utrzymaniu zdrowia, dobrej kondycji, świetnego samopoczucia. Muszą być jednak stosowane mądrze. Jeśli suplementacja to tylko pod warunkiem, że:

  • bezwzględnie jej potrzebujemy,
  • nie stosujemy jej zamiast leczenia ani jedzenia,
  • wybieramy sprawdzone produkty, wiarygodnych producentów,
  • nie suplementujemy na zapas, lecz zgodnie z zaleceniami,
  • dokładnie czytamy ulotkę i konsultujemy się z lekarzem.

Udostępnij ten post:



  • Łucja pisze:

    Wszystko należy robić z głową. Dodatkowo oczywistym jest, że suplementy nie zastąpią nam dobrej diety i ruchu. Polecam stronkę, z której korzystam i jest sprawdzona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Peeling
Peeling skóry to jeden z najpopularniejszych zabiegów stosow...
Bieg Lachów i Górali, Bi...
Ból kolana
Ból kolan to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyc...
Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami? Jak chronić dzieci i...
Badanie krwi w Płocku
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznyc...