szkolenia dostępne w sieci

Jak skutecznie uczyć się przez Internet?

Opublikowano: 14 września 2021

Nie ma chyba takiego pytania, na które wujek Google nie udzieli nam odpowiedzi. Żyjemy w czasach Internetu, gdzie wszystkie informacje i źródła wiedzy, najłatwiej znaleźć właśnie tam.

Niestety, czasem ciężko trafić na rzetelne informacje a wiele treści wręcz wprowadza w błąd i przekazuje nieprawdziwe informacje. Jeśli rzeczywiście chcemy uczyć się przez Internet, jak mądrze i skutecznie szukać informacji? 

Kursy i szkolenia dostępne w sieci 

Jeżeli interesuje Cię konkretna dziedzina, w której chcesz się doszkolić, jedną z opcji jest wybranie szkolenia. W Internecie można znaleźć mnóstwo platform z kursami online, zarówno płatnymi, jak i tymi darmowymi. Jak wybrać najlepsze? 

Pierwsza zasada to: sprawdź kim jest organizator szkolenia i kim jest prowadzący. Najlepiej poszukać tych informacji, nie tylko na stronie z ofertą kursu, ale również poza nią. Czy ekspert prowadzący kurs, rzeczywiście ma wystarczająco dużo doświadczenia? Czy platforma oferująca kurs, jest bezpiecznym miejscem, gdzie możemy dokonać zakupu? Poklikaj po kilku różnych stronach i sprawdź oferty zanim podejmiesz decyzję, tym bardziej jeśli zdecydujesz się na płatny kurs. 

Druga zasada: sprawdź treści zawarte w kursie. Forma, w jakiej można przekazać wiedzę, może być niezwykle różnorodna. Upewni się, że kurs jest opracowany rzetelnie i w przystępnej formie. 

Dobrym przykładem kursu, gdzie platformy, chcą naciągnąć bardziej użytkowników niż rzeczywiście im pomóc, jest sprzedaż kilku materiałów w formie pdf. Najlepiej sprawdź curriculum kursu i jego program, zwróć też uwagę na czas trwania. Najlepsze kursy, to te dostępne na interaktywnych platformach online. 

Trzecia zasada: sprawdź opinie. Ostatnia, ale równie ważna kwestia. Kursanci, którzy ukończyli kurs są dobrym źródłem informacji, czy jest on warty polecenia. Opinii również warto szukać poza stroną docelową. Jeśli jeszcze nie znalazłeś swojego kursu, możesz zacząć właśnie od tej strony, czyli poszukać informacji na forach o polecanych stronach. 

Vlogi i ich wartość edukacyjna 

Kolejnym sposobem na zdobywanie wiedzy, jest znalezienie odpowiedniego vloga. Wielu profesjonalistów i ekspertów, jest aktywnych w Internecie, gdzie przekazuje całkowicie za darmo swoją wiedzę. 

Zwykle takie osoby to pasjonaci danego tematu, wokół których tworzy się internetowa społeczność. Takie miejsca są idealne dla osób, które poszukują informacji i chcą poszerzać swoją wiedzę. 

Na co jednak zwrócić uwagę? Podobnie jak przy wyborze kursu, zanim zaczniesz przeglądać treści na takich kanałach, upewnij się co do autentyczności danej osoby. 

Nie ma nic złego w tym, że ktoś jest amatorem, często takie osoby wbrew pozorom posiadają olbrzymią wiedzę i potrafią ją dobrze przekazać. Warto jednak również i tu zrobić dokładny research i upewnić się, że dana osoba wie o czym mówi i ma przede wszystkim odpowiednie doświadczenie. 

Jak uczyć się korzystając ze stron internetowych? 

Jeśli poszukujesz konkretnych informacji czy po prostu, chcesz się dowiedzieć czegoś ciekawego, w Internecie możesz znaleźć wiele różnorodnych treści. Zaczynając od artykułów branżowych, wpisów na blogu, forów internetowych, grup w mediach społecznościowych itp. Aby mieć pewność, że to czego się dowiadujesz, jest rzeczywiście prawdą, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.  

Sprawdzaj daną informację w kilku różnych miejscach – to jeden z najlepszych sposobów na upewnienie się, czy przypadkiem nie natrafiłeś na fake news lub na informacje wyssane z palca. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko jest w porządku, najlepiej przejrzeć jeszcze kilka różnych stron internetowych. 

Sprawdzaj źródła informacji – kto przekazuje daną wiedzę? Jeśli czytasz wpis na blogu, sprawdź kim jest jego właściciel. Jeśli natrafiłeś na ciekawy artykuł branżowy, zobacz kto go opublikował i zwróć uwagę na portal, na jakim się znajduje.

Jeśli jest to znana wszystkim strona internetowa, regularnie publikująca treści, raczej możesz być pewnie źródła, chociaż nawet największym redakcjom zdarzają się błędy. Jeśli natrafiłeś na jakieś dane statystyczne, to koniecznie upewnij się skąd one pochodzą. 

Gdzie najlepiej szukać informacji?

Dobrym miejscem, gdzie znajdziesz rzetelne wiadomości są wszelkie środowiska akademickie. Szukaj przede wszystkim publikacji naukowych, gdzie nie tylko sam autor tekstu się pod nim podpisuje, ale także dana uczelnia. Dobrym sposobem są na to specjalne wyszukiwarki np. Google Scholar. 

Nie tylko artykuły branżowe, ale również książki i encyklopedie często są dostępne online. Na wielu platformach może wykupić dostęp do bazy, gdzie znajdziesz wiele ciekawych publikacji. Jeśli szukasz darmowych źródeł, to niektóre biblioteki oferują możliwość korzystania z tzw. biblioteki cyfrowej. 

Jeśli interesuje Cię obsługa jakiegoś programu lub narzędzia do wykonywania pracy, sprawdź, czy jego twórca nie stworzył poradnika na temat danego produktu. Wiele podmiotów oferujących sprzedaż np. programów graficznych, narzędzi marketingowych i wiele innych, oferuje darmowe szkolenie z tego zakresu. 


Buduj i wzmacniaj zespół pracowników przez Internet!

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
trening mentalny w biznesie
Wszyscy chcemy jak najlepiej zarządzać czasem i dobrze organ...
Informatyka
Nie da się ukryć, że żyjemy w dobie Internetu i chyba już ni...
Folwark Badowo
Organizacja konferencji to prawdziwe wyzwanie. Przygotowania...
Akademia Wojsk Lądowych
Dynamicznie zmieniające się warunki prowadzenia dzia...
numerologia
Lubisz zdobywać nową wiedzę? Interesuje Cię szeroko pojęta t...