unieruchomienie kończyny przy złamaniu

Jak unieruchomić kończynę przy zwichnięciu lub złamaniu?

Opublikowano: 7 października 2022

Zwichnięcia stawów oraz złamania kończyn są jednymi z najczęściej występujących urazów. Dochodzi do nich w różnych sytuacjach, związanych z uprawianiem sportu, pracą zawodową czy wypadkami komunikacyjnymi. Mogą to być potencjalnie groźne dla zdrowia urazy, dlatego ważna jest wiedza o tym, jak bezpiecznie i skutecznie unieruchomić złamaną kończynę lub zwichnięty staw. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Zasady pierwszej pomocy w przypadku urazu

Gdy znajdziemy się w sytuacji, w której potrzebne będzie udzielenie pierwszej pomocy innej osobie, np. w po wypadku samochodowym, ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze i najważniejsze, należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Ratownik powinien się rozejrzeć po okolicy i pomyśleć, czy w tej sytuacji nie ma żadnego zagrożenia. Jest to o tyle ważne, że jeżeli osoba chcąca udzielić pomocy, sama dozna obrażeń, to nie będzie w stanie nic więcej zrobić. Po upewnieniu się, że nie ma żadnego zagrożenia, można podejść do poszkodowanego. Jeżeli natomiast dostrzegasz jakieś niebezpieczeństwo, to poczekaj na przyjazd służb i nie podejmuj się żadnych akcji.

Jak unieruchomić kończynę przy zwichnięciu?

Zwichnięcie jest urazem, w którym dochodzi do naruszenia struktury stawu i przemieszczenia się kości tworzących staw względem siebie. Jest to poważny uraz, gdyż może prowadzić do trwałej deformacji stawu. W przebiegu zwichnięcia mogą ulec uszkodzeniu także nerwy oraz tętnice, co powoduje zaburzenia w ukrwieniu i unerwieniu kończyny. W sytuacji zwichnięcia stawu należy unieruchomić wszystkie kości tworzące dany staw. W tym celu można użyć przedmiotów, jakie ma się pod ręką np. deski lub kija, który można owinąć bandażem elastycznym (jeżeli jest on dostępny). W przypadku zwichnięcia stawu kończyny dolnej można ostrożnie przywiązać ją do zdrowej nogi. Samą kończynę (czy to górną, czy dolną) należy ustawić w jak najwygodniejszej pozycji dla poszkodowanego (tak by odczuwał jak najmniejszy ból) i odciążyć. W międzyczasie powinno wezwać się pogotowie ratunkowe.

Jak unieruchomić kończynę przy złamaniu?

Złamanie kości jest to określenie na przerwanie jej ciągłości, co wywołuje silny ból i obrzęk. Powyższe objawy mogą być mniejsze, jeżeli poszkodowany weźmie tabletkę przeciwbólową. Wyróżnia się zamknięte i otwarte złamanie, w którym dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Złamanie kości to poważny stan, gdyż może prowadzić do deformacji kończyny czy też uszkodzenia nerwów i naczyń. W pierwszej pomocy ważne jest unieruchomienie dwóch sąsiednich w stosunku do złamanej kości stawów. Kończynę górną można umieścić na pasku zawiązanym na szyi, koszuli czy chuście. W przypadku złamania kończyny dolnej również należy unieruchomić dwa sąsiednie stawy. W tym celu można przywiązać złamaną nogę do zdrowej. Należy zapewnić jak najwygodniejszą pozycję dla poszkodowanego, tak by odczuwał jak najmniejszy ból.


Rekomendacje:

Noszczyk W., Chirurgia, PZWL, Warszawa 2020.

Garden O., J., Bradbury A., W., Forsythe J., L., R., Parks R., W.,, Chirurgia, Wrocław 2015.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Medyczna marihuana, znana również jako konopie indyjskie, je...
Problemy z potencją
Problemy z potencją najczęściej dotyczą mężczyzn w s...
nowe okulary
Wybierając salon optyczny warto wybrać miejsce, w którym nie...
E-recepta
Papierowe recepty powoli przechodzą do historii. Obe...
Cascara
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy istnieje zdrowsza al...