Menu

Jak wybrać dobre ubezpieczenie laptopa?

Bez laptopów większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przenośne komputery wykorzystujemy zarówno do pracy, jak i do rozrywki. Jednakże bez względu na zastosowanie sprzęt ten narażony jest na wiele zagrożeń. Czy warto zatem wykupić ubezpieczenie?

 Temat ubezpieczeń laptopów jest dość trudny i skomplikowany. Od takiej polisy oczekujemy, że będzie stanowić dobre zabezpieczenie finansowe w różnych sytuacjach, jak np. kradzież lub zalanie. Tymczasem w praktyce nie jest to wcale takie oczywiste, ponieważ firmy ubezpieczeniowe nierzadko stosują klauzule ograniczające zakres ich odpowiedzialności. Przykład? Laptop uległ uszkodzeniu, gdyż wypadł nam z ręki – spore jest prawdopodobieństwo, że usłyszymy, iż dopuściliśmy się rażącego zaniedbania i nie dostaniemy odszkodowania. Jeśli doszło do zalania laptopa, duże znaczenie ma to, jaki był to płyn: woda, kawa, herbata czy alkohol? W przypadku zalania sprzętu alkoholem gadget insurance może nie zadziałać.

 Czy przedłużona gwarancja wystarczy?

Ubezpieczenie z https://www.gadget-cover.com/laptop-insurance czy przedłużona gwarancja? Przy zakupie laptopa sprzedawcy składają nam propozycję przedłużenia gwarancji. Standardowa gwarancja producenta obowiązuje przez 2 lata, można ją przedłużyć maksymalnie na okres 5 lat. Czy to się opłaca? Trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami oferty – zazwyczaj mowa jest tutaj o uszkodzeniach mechanicznych spowodowanych siłą zewnętrzną. Problem tkwi na ogół w tym, że określenie „siła zewnętrzna” bywa bardzo różnie interpretowane, w związku z czym może się zdarzyć, iż nie otrzymamy żadnej rekompensaty za zniszczony, skradziony lub zagubiony sprzęt. Polisy mają tę przewagę nad przedłużoną gwarancją, że zapewniają szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej – rzecz jasna wszystko zależy od konkretnej oferty. Koniecznie należy przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), gdzie znajdziemy m.in. definicje poszczególnych pojęć oraz katalog wykluczeń z ochrony ubezpieczeniowej.

 Ubezpieczenie laptopa – dla kogo?

 Ubezpieczenie laptopa to produkt ubezpieczeniowy dostępny dla każdego, kto takiej ochrony potrzebuje. Bez wątpienia powinny zainteresować się nim osoby, dla których przenośny komputer jest narzędziem pracy. Polisa przyda się również wtedy, gdy kupiliśmy drogi sprzęt ze średniej bądź wysokiej półki cenowej. Nad wykupieniem ubezpieczenia powinniśmy także zastanowić się wtedy, jeśli nasze możliwości są ograniczone i po prostu nie stać nas na zakup nowego laptopa, gdy poprzedni nam zaginie lub zostanie uszkodzony.

Dobra polisa – czyli jaka?

Polisa polisie nierówna. Z naszego punktu widzenia najważniejszy jest zakres ochrony ubezpieczeniowej. Nie sugerujmy się zbytnio ceną, gdyż to nie ona ma być główną przesłanką decydującą o wyborze polisy. Zasada jest taka: im niższa składka, tym węższy zakres ochrony zapewnia ubezpieczenie, a przecież nie o to nam chodzi. Musimy mieć pewność, że w określonych sytuacjach polisa zadziała, a my nie zostaniemy na lodzie, bo ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania. Solidne ubezpieczenie powinno pokryć koszty:

  • naprawy sprzętu, jeżeli do uszkodzeń doszło wskutek nieszczęśliwego wypadku, zalania/przebywania w wodzie,
  • odtworzenia akcesoriów (słuchawki, głośniki etc.), do których zniszczenia doszło wraz z uszkodzeniem komputera,
  • zakupu nowego laptopa, gdy poprzedni został skradziony,
  • naprawy ekranu.

Ponadto cechą dobrej polisy jest możliwość uzyskania odszkodowania, gdy doszło do  nieautoryzowanego użycia danych oraz gdy szkodę spowodował ktoś z członków rodziny ubezpieczonego. Zorientujmy się, czy uwzględniane są straty powstałe podczas podróży z laptopem, czy możemy ubezpieczyć urządzenie młodsze niż 6 miesięcy, czy istnieje szansa na nieodpłatne dokonanie zmian w warunkach ubezpieczenia oraz jakie są zasady rezygnacji z polisy. Do tego dochodzi jeszcze kwestia napraw w autoryzowanych serwisach.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe honorują bezszkodowe lata ubezpieczenia poprzez np. zmniejszenie udziału własnego właściciela polisy w likwidacji szkody. Nie określają również limitów dotyczących szkód – ich ilości i wysokości. Przed zakupem ubezpieczenia warto też dowiedzieć się, jak wygląda procedura zgłaszania i likwidacji szkody. Liczmy się z tym, że ubezpieczyciel zażąda od nas dokumentacji, samo zgłoszenie szkody nie wystarczy.

Ubezpiecz sprzęt i śpij spokojnie!

Prawdą jest, że znalezienie polisy spełniającej wymogi omówione w niniejszym tekście nie jest najprostsze, niemniej to nie oznacza, że takich ofert nie ma na rynku. Można zainteresować się propozycjami firmy Supercover Insurance Ltd działającej pod marką Gadget Cover, np. ubezpieczeniem laptopów firmy Apple: https://www.gadget-cover.com/macbook-insurance. Porządne ubezpieczenie zapewniające kompleksową ochronę warte jest swojej ceny – rozpiętość w zakresie stawek jest spora, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za rok. Zakres ochrony oraz cena polisy muszą być adekwatne do indywidualnych oczekiwań – przeanalizujmy sprawę na chłodno i kupmy to, czego rzeczywiście potrzebujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022