poduszki dekoracyjne

Jak wybrać poduszki dekoracyjne? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę!

Opublikowano: 4 listopada 2022

Poduszki dekoracyjne sprawiają, że łatwiej nam się zrelaksować. Poza tym, że powinny dobrze komponować się z wystrojem salonu, są również praktycznym dodatkiem i mogą służyć jako wartościowy element do podparcia lędźwi lub szyi. Dobrze dobrane poduszki dekoracyjne do wnętrza salonu sprawią, że salon będzie prezentował się efektywniej, a całość zyska na atrakcyjności. Jednak żeby osiągnąć te benefity, trzeba wiedzieć jakich poduszek dekoracyjnych szukać i na co zwrócić uwagę, by wybór był trafny i spełniał oczekiwania. Jak to zrobić? Podpowiedzi znajdziesz w artykule!

Poduszki dekoracyjne a rozmiar i tekstura kanapy

Na standardowej wielkości kanapach najlepiej będą prezentować się poduszki o wymiarach 40×40 lub 50×50. Większe mogą ‘’skraść show” i sprawić, że z kolei wypoczynek będzie wydawał się optycznie za mały i przytłoczony poduszkami. Jeśli posiadamy większy mebel wypoczynkowy, np. duży narożnik, to najlepiej wybierać pośród poduszek dekoracyjnych o wymiarach 70×70, w nieoczywistych kształtach lub o prostokątnych wymiarach. Zwróćmy też uwagę na kształt poduszki względem ogólnie panującego stylu w pomieszczeniu. Jeśli dominują zaokrąglenia i owalne, ‘’ciepłe’’ kształty, to ostro zakończone poduszki dekoracyjne mogą nie pasować. Wtedy być może najrozsądniej będzie zdecydować się na okrągłe i bardziej nieoczywiste kształty poduszek dekoracyjnych. Do kanap wykonanych ze skóry polecamy poduszki w kształcie wałka, które nie będą się łatwo ześlizgiwać z powierzchni oraz oczywiście takie o szorstkiej teksturze. Wówczas będą większe szanse, że materiał będzie tworzył na skórzanej powierzchni kanapy jakieś tarcie. Tak dobrane poduszki dekoracyjne pozostaną na swoim miejscu i nie będą spadać z gładkiej, skórzanej powierzchni.

Poduszki dekoracyjne — jaki kształt wybrać?

Jeśli chcemy by poduszki dekoracyjne były nie tylko ładne, ale również funkcjonalne musimy pamiętać o kilku rzeczach:

  • Poduszki owalne świetnie nadają się do podparcia lędźwi. Doskonale wypełniają przestrzeń, jaka powstaje w tym miejscu, szczególnie jeśli odpoczywamy na kanapie w pozycji półleżącej.
  • Do podparcia pleców na całej długości najlepiej sprawdza się poduszki kwadratowe o większych wymiarach lub poduszki o prostokątnych kształtach.
  • Mniejsze prostokątne poduszki świetnie nadają się do podparcia szyi.
  • Owalne lub podłużne poduszki będą znakomitym podparciem dla przedramion.

Wszystkie poduszki dekoracyjne, niezależnie od kształtu, jeśli są dobrze dobrane do kanapy i wystroju sprawiają dobre wrażenie. Ocieplają wnętrze i sprawiają, że czujemy się przyjemnie otoczeni przyjaznymi i miękkimi przedmiotami, co często wpływa na psychologiczny odbiór wrażeń jako pozytywne. W otoczeniu poduszek dekoracyjnych łatwiej nam się zrelaksować i odpocząć. Można zauważyć to, chociażby w restauracjach, czy nawet poczekalniach, gdzie poduszki dekoracyjne rzucone na kanapę wywołują przyjemne skojarzenia.

Poduszki dekoracyjne — jaki materiał i wypełnienie?

Do wnętrz w stylu nawiązującym do natury, jak np. boho świetnie sprawdza się poduszki dekoracyjne, których poszewka wykonana jest z lnu lub bawełny. Do wnętrz glamour, które lubują się w przepychu i odbijających światło tkaninach idealne będą połyskujące satynowe poszewki poduszek dekoracyjnych i różne ich wariacje. Poliester czy aksamit sprawdza się wszędzie, w stylu klasycznym, industrialnym i innych stylach nowoczesnych. Wypełnienie jest również istotne dla komfortu. Poduszki dekoracyjne nie muszą się odkształcać, czasem to nawet niepożądane. Alergikom odradzamy pierze, a radzimy, by wybrać wypełnienia z waty poliestrowej lub antyalergicznej kulki sylikonowej.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Kinkiety zewnętrzne
Oświetlenie to bardzo istotny element w architekturze i aran...
panele ścienne 3D
Lamele to najmodniejszy dodatek aranżacyjny, z pomocą któreg...
meble ogrodowe
Ogród to miejsce, w którym można wypocząć i zrelaksować s...
Ogrzewanie promiennikami podczerwieni
Grzejnik zewnętrzny na podczerwień należy do rodziny grzejni...
fototapety dla dzieci
Gdy na świat przychodzi dziecko, maluch wyrasta z ni...