poduszki dekoracyjne

Jak wybrać poduszki dekoracyjne? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę!

Opublikowano: 4 listopada 2022

Poduszki dekoracyjne sprawiają, że łatwiej nam się zrelaksować. Poza tym, że powinny dobrze komponować się z wystrojem salonu, są również praktycznym dodatkiem i mogą służyć jako wartościowy element do podparcia lędźwi lub szyi. Dobrze dobrane poduszki dekoracyjne do wnętrza salonu sprawią, że salon będzie prezentował się efektywniej, a całość zyska na atrakcyjności. Jednak żeby osiągnąć te benefity, trzeba wiedzieć jakich poduszek dekoracyjnych szukać i na co zwrócić uwagę, by wybór był trafny i spełniał oczekiwania. Jak to zrobić? Podpowiedzi znajdziesz w artykule!

Poduszki dekoracyjne a rozmiar i tekstura kanapy

Na standardowej wielkości kanapach najlepiej będą prezentować się poduszki o wymiarach 40×40 lub 50×50. Większe mogą ‘’skraść show” i sprawić, że z kolei wypoczynek będzie wydawał się optycznie za mały i przytłoczony poduszkami. Jeśli posiadamy większy mebel wypoczynkowy, np. duży narożnik, to najlepiej wybierać pośród poduszek dekoracyjnych o wymiarach 70×70, w nieoczywistych kształtach lub o prostokątnych wymiarach. Zwróćmy też uwagę na kształt poduszki względem ogólnie panującego stylu w pomieszczeniu. Jeśli dominują zaokrąglenia i owalne, ‘’ciepłe’’ kształty, to ostro zakończone poduszki dekoracyjne mogą nie pasować. Wtedy być może najrozsądniej będzie zdecydować się na okrągłe i bardziej nieoczywiste kształty poduszek dekoracyjnych. Do kanap wykonanych ze skóry polecamy poduszki w kształcie wałka, które nie będą się łatwo ześlizgiwać z powierzchni oraz oczywiście takie o szorstkiej teksturze. Wówczas będą większe szanse, że materiał będzie tworzył na skórzanej powierzchni kanapy jakieś tarcie. Tak dobrane poduszki dekoracyjne pozostaną na swoim miejscu i nie będą spadać z gładkiej, skórzanej powierzchni.

Poduszki dekoracyjne — jaki kształt wybrać?

Jeśli chcemy by poduszki dekoracyjne były nie tylko ładne, ale również funkcjonalne musimy pamiętać o kilku rzeczach:

  • Poduszki owalne świetnie nadają się do podparcia lędźwi. Doskonale wypełniają przestrzeń, jaka powstaje w tym miejscu, szczególnie jeśli odpoczywamy na kanapie w pozycji półleżącej.
  • Do podparcia pleców na całej długości najlepiej sprawdza się poduszki kwadratowe o większych wymiarach lub poduszki o prostokątnych kształtach.
  • Mniejsze prostokątne poduszki świetnie nadają się do podparcia szyi.
  • Owalne lub podłużne poduszki będą znakomitym podparciem dla przedramion.

Wszystkie poduszki dekoracyjne, niezależnie od kształtu, jeśli są dobrze dobrane do kanapy i wystroju sprawiają dobre wrażenie. Ocieplają wnętrze i sprawiają, że czujemy się przyjemnie otoczeni przyjaznymi i miękkimi przedmiotami, co często wpływa na psychologiczny odbiór wrażeń jako pozytywne. W otoczeniu poduszek dekoracyjnych łatwiej nam się zrelaksować i odpocząć. Można zauważyć to, chociażby w restauracjach, czy nawet poczekalniach, gdzie poduszki dekoracyjne rzucone na kanapę wywołują przyjemne skojarzenia.

Poduszki dekoracyjne — jaki materiał i wypełnienie?

Do wnętrz w stylu nawiązującym do natury, jak np. boho świetnie sprawdza się poduszki dekoracyjne, których poszewka wykonana jest z lnu lub bawełny. Do wnętrz glamour, które lubują się w przepychu i odbijających światło tkaninach idealne będą połyskujące satynowe poszewki poduszek dekoracyjnych i różne ich wariacje. Poliester czy aksamit sprawdza się wszędzie, w stylu klasycznym, industrialnym i innych stylach nowoczesnych. Wypełnienie jest również istotne dla komfortu. Poduszki dekoracyjne nie muszą się odkształcać, czasem to nawet niepożądane. Alergikom odradzamy pierze, a radzimy, by wybrać wypełnienia z waty poliestrowej lub antyalergicznej kulki sylikonowej.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
projekty domów,
Podczas planowania budowy domu jednorodzinnego, lub...
Meble do salonu
Wybór mebli do salonu może być nie lada wyzwaniem. Mnogość r...
kominek elektryczny
Innowacyjne rozwiązania zdob...
kotły gazowe
Kotły gazowe są popularnymi urządzeniami do ogrzewania nie t...
meble
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...