Jak wydać książkę w modelu subsydiowanym

Jak wydać książkę w modelu subsydiowanym?

Opublikowano: 22 grudnia 2022

Opublikowanie książki może być trudnym zadaniem, zwłaszcza dla autorów debiutujących. Wielu z nich szuka efektywnych rozwiązań, pozwalających zacząć karierę pisarza. Jedną z dostępnych opcji jest model subsydiowany. Jak wydać książkę, korzystając z takiego rozwiązania? Najpierw należy znaleźć odpowiednią oficynę. W tym modelu autor ponosi część kosztów publikacji i dystrybucji, ale wydawca pokrywa również szereg wydatków. Ważne, by przed skorzystaniem z tej opcji poznać zalety i wady modelu subsydiowanego. Krótko je omówimy.

Jak wydać książkę w modelu subsydiowanym – najważniejsze zalety

Jedną z głównych zalet publikowania książki w modelu subsydiowanym jest to, że pozwala on autorom mieć większą kontrolę nad procesem wydawniczym. W przeciwieństwie do tradycyjnej ścieżki, gdzie wydawca bierze na siebie większość obowiązków, pisarze subsydiowani mają często możliwość większego zaangażowania w edycję, formatowanie i marketing swojej pracy.

Z drugiej strony debiutujący autorzy zyskują profesjonalne wsparcie wydawnictwa na każdym etapie przygotowania publikacji. To nieoceniona pomoc, pozwalająca podnieść jakość samej książki i tym samym zwiększyć szanse na sukces. Takie wsparcie jest szczególnie ważne w przypadku działań marketingowych – wydawcy mają już zgromadzoną odpowiednią grupę odbiorców, do których łatwiej trafić z nowościami. Ponadto w modelu subsydiowanym wydawca często pokrywa część kosztów redakcji, opracowania i marketingu publikacji, co jest dużą zaletą dla początkujących autorów.

Kolejnym plusem jest to, że autor zazwyczaj otrzymuje wyższą stawkę tantiem za każdą sprzedaną książkę, niż w przypadku tradycyjnego modelu wydawniczego. Dzieje się tak dlatego, że pisarz ponosi część kosztów publikacji, więc jest w stanie wziąć większy udział w zyskach. Obie strony – wydawnictwo i autor – chcą w modelu subsydiowanym zarobić, dlatego opracują książkę w taki sposób, by była atrakcyjna dla czytelników.

Publikowanie w modelu subsydiowanym – najważniejsze wady

Istnieją jednak również pewne wady, które należy rozważyć, zastanawiając się jak wydać książkę (www.novaeres.pl) w modelu subsydiowanym. Jednym z najważniejszych minusów jest fakt, że autor partycypuje w kosztach publikacji, które w związku z rosnącymi cenami druku i dystrybucji, mogą okazać się całkiem spore. Inną wadą jest to, że pisarz może nie mieć tak dużej kontroli nad procesem wydawniczym, jak w przypadku self-publishingu. Wydawca podejmie część decyzji, dotyczących marketingu, dystrybucji i projektu graficznego książki, które mogą nie pokrywać się z wizją autora. W większości przypadków warto jednak zaufać doświadczeniu oficyny.

Podsumowując, publikowanie poprzez model subsydiowany może być świetnym rozwiązaniem dla początkujących pisarzy. Ważne jednak, by zwrócić uwagę na zalety i wady takiej drogi oraz dobrze wybrać wydawnictwo, z którym będzie prowadzona współpraca. To właśnie od tej decyzji często zależy sukces książki.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
Integracja telefonii z CRM
Rozmowa telefoniczna to wciąż podstawowy środek komu...
Jak współpracować z markami
W dynamicznie rozwijającym się świecie marketingu influencer...