budowa hali stalowej

Jak wygląda budowa hali stalowej krok po kroku?

Opublikowano: 10 grudnia 2018
Budowę hali stalowej możemy podzielić na etapy, wśród których najważniejsze to projektowanie, prefabrykacja elementów konstrukcyjnych oraz montaż obiektu. Jakie działania podejmowane są na każdym z nich i o co trzeba uwzględnić planując inwestycję? Sprawdźmy to!

Przygotowanie do budowy hali stalowej

Zanim przejdziemy do etapu projektowania hali stalowej warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Jeżeli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego należy wystąpić o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu do urzędu miasta lub gminy właściwego miejscowo. Aby je uzyskać niezbędne są:

– opracowana koncepcja,

– decyzja środowiskowa,

– warunki techniczne przyłączy i promesy dostarczenia mediów.

W warunkach zabudowy, poza przeznaczeniem planowanego obiektu budowlanego, można znaleźć również informacje dotyczące ograniczeń dotyczących samej nieruchomości, np. procentowy udział zabudowy w powierzchni działki, wysokość budynków, odległość od granic działki. Na bazie takich dokumentów powstaje projekt budowlany.

Projektowanie hali stalowej

Kluczem do sukcesu na tym etapie budowy hali stalowej jest precyzja. Znając opisane wyżej warunki techniczne i posiadając niezbędne zgody można przejść do opracowania rysunków i opisów na potrzeby pełno branżowego projektu budowlanego. Umożliwia on określenie kosztów i czasu wykonania zaprojektowanego obiektu oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Na tym etapie można również wdrożyć rozwiązania prowadzące do oszczędności zużycia mediów, czy optymalizacji procesów produkcyjnych podczas planowania rozmieszczenia linii montażowej, bądź miejsc załadunku i magazynowania towarów.

Prefabrykacja konstrukcji stalowej

Na tym etapie tworzone są elementy, które później będą złożone w całość na placu budowy. Istotną rolę odgrywają tu procesy wytwórcze – prawidłowo wykonane gwarantują bezpieczeństwo, funkcjonalność i wymaganą nośność konstrukcji. Dlatego tak ważna jest ich jakość, wytrzymałość, a także estetyka.

Podczas budowy hali stalowej wykorzystywane są stale konstrukcyjne, m.in. gatunku S355 – elementy czyszczone są do stopnia Sa 2½, (wg normy PN-ISO), a następnie zabezpieczane antykorozyjnie powłokami malarskimi, odpowiednimi dla przeznaczenia obiektu i kategorii korozyjności środowiska, w której znajduje się hala przemysłowa.

Montaż hali stalowej

Ostatnim elementem jest montaż hali. System Remco, w Polsce wykorzystywany przez firmę Ocmer, tworzy lekką konstrukcję przy dużych rozpiętościach wewnętrznych. To pozwala na uniknięcie słupów pośrednich i zwiększa przestrzeń użytkową wewnątrz budynku.

Montaż konstrukcji stalowej jest stosunkowo szybkim etapem procesu budowy hali, ale jednocześnie najtrudniejszym. Poprzedza go wykonanie prac ziemnych, które pozwolą na przygotowanie terenu pod budowę fundamentów i ustawienie belek podwalinowych. Następnie można przejść do montażu prefabrykowanych elementów stalowych. Na tym etapie należy uwzględnić oczywiście także obudowę ścian i dachu hali.

Zakończenie budowy hali

Budowa hali stalowej kończy się wraz z montażem wszystkich instalacji i utwardzeniem posadzki. Prace zwieńcza zagospodarowanie otoczenia obiektu. Gdy hala zostaje dopuszczana do użytkowania budynek jest gotowy na przeprowadzkę przedsiębiorstwa do nowej siedziby.

Aby każdy z wymienionych etapów przebiegł sprawnie warto skorzystać z firm wykonawczych, które są w stanie skoordynować całość inwestycji od a do z, tak jak Ocmer obecny od niemal 25 lat na rynku, mający na swoim koncie wiele obiektów realizowanych w formule generalnego wykonawstwa.

artykuł sponsorowany

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
W 2019 roku cyberprzestępcy ukradną 2 bln dolarów, czyli kwo...
Kontener na gruz
Zastanawiasz się nad ty, czy zlecić wywóz odpadów budowlanyc...
kontener morski
Kontenery morskie to uniwersalne rozwiązania transportowe i...
Święto Bigosu
Po ośmioletniej przerwie, w malowniczym „Siedlisku Folkloru...
betoniarka używana
Bez niezawodnej i wydajnej b...