W Polsce paski skórzane cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej rzetelnych firm, które oferują swoim klientom tego typu produkty. Aby wybrać wysokiej jakości paski, które służyć będą latami, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich produkcji.
Jak łatwo się domyślić, każdy producent pasków skórzanych korzysta z nieco innych metod i technologii, dlatego też oferowana przez nich galanteria skórzana może znacząco się różnić. Drastycznie inaczej wygląda oczywiście produkcja pasków ze skóry naturalnej i skóry ekologicznej. Nie można porównać również pasków produkowanych taśmowo, z paskami, które produkowane są ręcznie przez niewielkie firmy rzemieślnicze.
Jeżeli chodzi o paski wykonane w całości z naturalnej skóry, to w pierwszej kolejności wybiera się najlepsze jakościowo płaty skóry i wykrawa z nich listwy o stosownej długości. Wykrawane listwy są nieco szersze od rzeczywistych wymiarów pasa. Wynika to oczywiście z tego, że tylko poprzez obkrojenie dwóch sklejonych ze sobą elementów, można uzyskać idealnie gładkie brzegi. Drugim zadaniem krojczego jest wycięcie specjalnego materiału chemoutwardzalnego, którego głównym zadaniem jest usztywnienie i wzmocnienie struktury paska.
Producent pasków skórzanych bardzo często korzysta z grubego papieru. Niestety nie jest to najlepszy wybór, ponieważ nawet najlepszy jakościowo papier zbiegiem czasu ulegnie odkształceniu i załamaniu. W dziale montażu skleja się ze sobą trzy warstwy za pomocą niezawodnego kleju kaletniczego. Po dokładnym sklejeniu pas zostaje przepuszczony przez specjalną maszynę, która równo docina go do odpowiedniej szerokości. W tym samym czasie przygotowuje się szlufki. Ostatnim etapem jest dziurkowanie i zakładanie dodatkowych okuć. Nie można zapominać również o zamontowaniu klamry i zabiciu bolcami metalowej końcówki pasa.
Produkcja pasków skórzanych w dużej mierze zależy również od wybranego materiału. Producenci korzystają nie tylko ze skóry licowej, ale również ze skóry zamszowej, nubuku i wytrzymałej skóry anilinowej. Jeżeli chodzi o walory estetyczne i wytrzymałość, to najlepszymi parametrami może pochwalić się skóra licowa. Jej największym atutem jest duża wytrzymałość na zabrudzenia i wilgoć. Skóra licowa może pochwalić się także przepiękną głębią kolorów. Wielu producentów korzysta z dwoiny, czyli z części skóry, która stanowi tak naprawdę odpad po wymienionej wcześniej skórze licowej.
Więcej szczegółów na stronie producenta pasków: https://arucce.pl/
Dodaj komentarz