Zimą spada wilgotność powietrza. Przebywanie w ogrzewanych problemach jeszcze bardziej pogłębia ten problem. Jeśli często myjesz ręce, by uniknąć przeziębienia lub grypy, możesz zmyć wszelkie naturalne oleje znajdujące się w skórze. Odwodnione dłonie pękają, łuszczą się i krwawią. Zobacz, jak zadbać o dłonie i paznokcie.
Twoje ciało zasługuje na szczególną uwagę podczas zmian pór roku, a ręce wymagają specjalnego traktowania. Są przecież wystawione na zimno i wiatr. W przeciwnym razie będą suche i spierzchnięte.
Oto kilka wskazówek, które warto zastosować, by zadbać o dłonie zimą:
Jeśli masz suche dłonie, weź 2 łyżki oleju słonecznikowego, 2 łyżki soku z cytryny i 3 łyżki gruboziarnistego soku. Mieszaj razem, dopóki nie otrzymasz pasty. Przygotowaną mieszankę wcieraj w dłonie. Zmyj po 15 minutach. Taki zabieg możesz powtarzać 3 razy w tygodniu.
Jeżeli masz problem z suchą skórą, dodaj jedną łyżeczkę czystej gliceryny do 50 ml wody różanej. Nakładaj na dłonie i pozostaw na pół godziny. Następnie umyj je zwykłą wodą. Dodając odrobinę soku z cytryny, rozjaśnisz skórę.
Jeśli chcesz wzmocnić paznokcie i zmiękczyć skórę, wypróbuj jeszcze jeden przepis. Wlej filiżankę ciepłego mleka do miski. Mocz w niej ręce przez pięć minut.
W przypadku bardzo suchych dłoni i paznokci wymieszaj 1 łyżkę olejku migdałowego, 1 łyżkę oleju sezamowego, 1 łyżeczkę oleju z kiełków pszenicy. Stosuj codziennie i wmasuj w dłonie oraz okolice paznokci, by zmiękczyć skórki.
Pamiętaj, by po prysznicu lub kąpieli, smarować kremem nawilżającym nie tylko dłonie, ale też paznokcie, skórki i opuszki. Poszukaj produktu z mocznikiem, fosfolipidami lub kwasem mlekowym. Wybierz wersję bezzapachową. Substancje zapachowe mogą bowiem mieć właściwości wysuszające.
Raz w tygodniu mocz paznokcie w ciepłej (nie gorącej) wodzie przez maksymalnie 10 minut. Następnie nałóż na paznokcie i skórki specjalny olejek, wazelinę lub oliwę z oliwek. Później załóż bawełniane rękawiczki (na około godzinę). Możesz też wykonać ten zabieg przed snem. Pamiętaj o rękawiczkach. Wtedy dasz czas paznokciom na wchłonięcie oleju.
Poszukaj zmywacza do paznokci, który nie będzie ich wysuszał. Sprawdź, czy nie zawiera acetonu. Postaraj się go używać maksymalnie raz w tygodniu.
Pozwól paznokciom oddychać. Substancje chemiczne w lakierze mogą osłabiać płytkę. Dlatego zrób sobie kilkutygodniową przerwę. Zastanów się też nad krótkimi paznokciami. Nawet jeśli lubisz, gdy są długie, zwiększasz ryzyko ich złamania. Zawsze piłuj paznokcie w jednym kierunku. W przeciwnym razie mogą się łamać i pękać.
Pamiętaj również o tym, by pić codziennie przynajmniej osiem szklanek wody. W ten sposób nawadniasz ciało od wewnątrz. Co ważne, dieta może także wpływać na zdrowie paznokci. Dlatego upewnij się, że dostarczasz odpowiednią ilość białka (mięso, soczewica, fasola, jajka) i witaminy B-biotyna (żółtka, łosoś, awokado, wieprzowina).
Zima może być trudna dla skóry i paznokci. Dlatego warto zastosować kilka prostych środków zapobiegawczych.
Autor: Justyna Dereń
Dodaj komentarz