Jak założyć akwarium

Jak założyć pierwsze akwarium?

Opublikowano: 21 marca 2023

Posiadanie własnego akwarium to bardzo satysfakcjonujące hobby. Wpatrywanie się w ten magiczny, podwodny świat pozwala na odrobinę relaksu i oderwania od codziennych trosk. Może właśnie dlatego tak wiele osób chce spróbować swoich sił i założyć swoje akwarium. Zobacz, co będzie Ci potrzebne, aby stworzyć własną wodną krainę!

Gdy myślisz o zwierzątku domowym, zwykle do głowy przychodzą Ci psy i koty. Jeśli jednak jesteś osobą, która nie potrzebuje fizycznego kontaktu z pupilem, to strzałem w dziesiątkę mogą być rybki. Te zwierzęta nie wymagają stałej uwagi, wystarczy, że zadbasz o regularne karmienie i zainstalujesz odmulacz do akwarium. Trzeba też zadbać o inne parametry, ale nie jest to przesadnie skomplikowane zadanie. O czym musisz pamiętać, zakładając akwarium?

Odwiedź sklep akwarystyczny i zdobądź trochę wiedzy

Na początku warto trochę poczytać i dowiedzieć się jakie potrzeby mają rybki, które chcesz hodować. Istnieje sporo gatunków, które są mało wymagające i będą idealne dla początkującego hobbysty. Miejscem, w którym możesz zdobywać wiedzę, jest również akwarystyka sklep. Eksperci z pewnością doradzą Ci, jakiego sprzętu potrzebujesz i w co warto zainwestować. Pamiętaj też, że nie wszystkie Twoje pomysły będą możliwe do zrealizowania – wygoda i bezpieczeństwo rybek jest ważniejsze od estetyki.

Kup podstawowe wyposażenie

Do budowania własnego akwarium najlepiej jest odejść stopniowo. Na początek wybierz mniejszy zbiornik, nad którym będzie łatwiej zapanować. Dzięki temu zdobędziesz doświadczenie w hodowli. W mniejszym akwarium łatwiej będzie Ci również stworzyć dekorację i zająć się roślinami. Nawet niewielkie zbiorniki dają spore możliwości aranżacji. Na początek potrzebujesz podstawowych sprzętów, które zapewnią Twoim rybkom komfortowe warunki życia. Potrzebne będzie:

  • Napowietrzanie i filtrowanie wody – odpowiednie nasycenie tlenem i usuwanie osadów zapewniają nowoczesne filtry do akwarium.
  • Ogrzewanie – dzięki specjalnym grzałkom do akwarium utrzymasz temperaturę optymalną dla hodowanych rybek.
  • Oświetlenie – ma zarówno walor praktyczny, jak i estetyczny.

Jak założyć akwarium

Jakie rybki wybrać na początek?

Trzeba pamiętać, że różne gatunki rybek mogą mieć odmienne potrzeby, których nie da się pogodzić. Dotyczy to np. preferowanej temperatury. Zwróć też uwagę na to, jakich zachowań można się spodziewać po danym gatunku. Niektóre z popularnych odmian potrafią być bardzo agresywne i szybko pozbędą się konkurentów. Do gatunków, które cieszą się największą popularnością wśród początkujących hodowców, zalicza się:

  • gupiki – to małe, niewymagające rybki z pięknymi, bogato zdobionymi, długimi ogonami. Gupiki szalenie łatwo się rozmnażają, jednak trzeba pamiętać o odizolowaniu młodych – aby nie zostały zjedzone.
  • neonki – charakterystyczne, małe rybki z czerwonym umaszczeniem i jaskrawoniebieskim paskiem przebiegającym przez całą długość ciała.
  • mieczyki – nieco większe, jaskrawo-pomarańczowe rybki z charakterystyczną, wydłużoną płetwą ogonową. Można je hodować z innymi rybkami, jednak należy zadbać o odpowiednią ilość miejsca w akwarium.

Decydując się na wprowadzenie do akwarium nowego gatunku roślin lub zwierząt najpierw sprawdź, czy będzie to bezpieczne dla obecnych mieszkańców.

 

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
olejki zapachowe
Witajcie! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak...
Paintball
18 urodziny to szczególne wydarzenie w życiu młodego człowie...
SPA dla dwojga
Szukasz ciekawego pomysłu na to, jak znów rozpalić ogień w T...
znaczki pocztowe
Zbieranie znaczków pocztowych przez kolekcjonerów wiąże się...
praca z gliną
Kursy rzemieślnicze cieszą się coraz większą popularnością....