Jak zaoszczędzić pieniądze

Jak zaoszczędzić pieniądze w domu i w firmie? Porady przydatne każdemu!

Opublikowano: 7 listopada 2022

Nie ma wątpliwości, że dotknął nas kryzys ekonomiczno-gospodarczy. Wskaźniki inflacji nie były tak wysokie od lat. Ceny produktów szybują w górę niemal z dnia na dzień. Utrzymanie gospodarstwa domowego i firmy stało się dużym wyzwaniem. Podpowiadamy zatem, jak zaoszczędzić w domu i przedsiębiorstwie.

Artykuły biurowe kupuj online

Każda firma potrzebuje dość dużych ilości różnych artykułów biurowych (skoroszyty, teczki, segregatory, notesy, taśmy, markery, papier do drukarki itp.). Zdecydowanie bardziej opłaca się zamawianie tego rodzaju produktów przez Internet. Sklepy internetowe mają korzystniejsze ceny, a jeśli zdecydujesz się na zakup towaru w ilościach hurtowych – zapłacisz jeszcze mniej. Są to artykuły, które cały czas przydają się w firmie, a zatem jednorazowy zakup większej ilości może się okazać dobrym i opłacalnym pomysłem. Nie da się ukryć, że asortyment sklepów internetowych jest również bardziej obszerny. Możesz wybrać artykuły biurowe ze sklepu online – dokładnie te, których potrzebujesz. Unikniesz natomiast kupowania niepotrzebnych rzeczy, które akurat są w promocji. 

Twórz listy zakupów i porównuj ceny

Dotyczy to zarówno gospodarstwa domowego, jak i zakupów do firmy. Stworzenie listy tylko z potrzebnymi produktami zapobiega kompulsywnemu kupowaniu. Wszechobecne reklamy i promocje (niekoniecznie korzystne cenowo) skłaniają do kupowania niepotrzebnych rzeczy, których niejednokrotnie w ogóle nie używamy. 

Warto także porównywać ceny produktów, które planujemy kupić. Nie jest to trudne, jeżeli korzystamy ze sklepów internetowych. Można jednak wybierać tylko przecenione produkty w sklepach stacjonarnych. Oczywiście oznacza to wędrówkę po różnych dyskontach, ale różnica w portfelu jest odczuwalna. Najlepiej przeznaczyć jedno popołudnie na zrobienie takich większych zakupów. 

Planuj budżet – w firmie i w domu

Gospodarstwo domowe można przyrównać do funkcjonowania firmy, a zatem warto stosować w domu podobne rozwiązania co w firmie. Tworzenie i planowanie budżetu na każdy miesiąc to obowiązkowy element rozporządzania środkami przedsiębiorstwa. Warto stworzyć także domowy budżet, dzięki czemu będziesz miał wydatki pod kontrolą. 

Naprawiaj i kupuj z drugiej ręki

Aby zaoszczędzić – warto przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu. Być może są rzeczy, które da się naprawić zamiast wymieniać na nowe. Jeżeli to możliwe – kupuj rzeczy z drugiej ręki (na przykład meble biurowe i fotele do domu czy do firmy). Trzeba też zwrócić uwagę na prozaiczne codzienne czynności – wyłączanie urządzeń z zasilania czy gaszenie światła może przynieść realne oszczędności. Żarówki powinno się również wymienić na energooszczędne.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
Suwnice
...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...
e-commerce
A gdyby tak roboty wyręczały nas w codziennych czynnościa...