Ból w trakcie miesiączki

Jak zapobiegać bolesnym miesiączkom?

Opublikowano: 23 września 2019

Ból w trakcie miesiączki dotyka ponad 50% kobiet. Jest on związany ze skurczami macicy, prowadzącymi do złuszczania pogrubionego endometrium (błony śluzowej), w której nie zagnieździł się zarodek, i stanowi nieodłączny element cyklu miesiączkowego. Jednak kiedy ból utrudnia wykonywanie codziennych czynności, warto skonsultować się ze specjalistą. Co zrobić, by zmniejszyć nasilenie bólu?

Skąd ten ból?

W trakcie intensywnych skurczy o wysokiej częstotliwości następuje ucisk na naczynia krwionośne, co powoduje, że mięsień macicy jest niedokrwiony. Zbyt silne albo zbyt częste skurcze macicy mogą być spowodowane przyczynami wtórnymi np. anomaliami anatomicznymi, mięśniakami macicy, stenozą szyjki. Jednak w przypadku braku patologii w obrębie układu rodnego kobieta dalej cierpi na bolesne miesiączkowanie, można podejrzewać przyczyny idiopatyczne, najprawdopodobniej spowodowane uwalnianiem zbyt dużych ilości prostaglandyn – hormonów wydzielanych miejscowo, odpowiedzialnych za pojawienie się skurczy macicy. Bolesne miesiączkowanie, czyli dysmenorrhea, uznawane jest za chorobę wtedy, gdy dolegliwości uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, są przyczyną nieobecności w szkole lub pracy i wymagają leczenia farmakologicznego.

Odpowiednia dieta

Zostało udowodnione, że niedobór witaminy B1 oraz magnezu może przyczyniać się do nasilenia skurczy macicy, która jest zbudowana z tkanki mięśniowej. Dlatego osobom, które borykają się z nasilonym bólem w trakcie miesiączki, zaleca się spożywanie produktów bogatych w magnez, takich jak: awokado, orzechy włoskie, banany, soczewica, otręby owsiane. Witamina B1 w znacznych ilościach występuje w produktach zbożowych, suchych nasionach roślin strączkowych oraz chudym mięsie wieprzowym. Jeśli odpowiednia podaż tych substancji jest niemożliwa, np. z powodu preferencji żywieniowych, warto je suplementować.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna zmniejsza nasilenie dolegliwości bólowych podczas miesiączki. Jednak w trakcie samej menstruacji należy unikać intensywnych treningów, ponieważ mogą nasilać krwawienie. Natomiast warto postawić na delikatną aktywność fizyczną, np. jogę lub pilates, która może łagodzić ból. Wiąże się to z uwalnianiem endorfin podczas ćwiczeń, które mają właściwości uśmierzające ból i łagodzące objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo podczas ćwiczeń rozluźnieniu ulegają spięte pod wpływem skurczy i bólu mięśnie.

Gdy bardzo boli…

Należy jednak pamiętać, że obecnie dysponujemy skutecznymi lekami przeciwbólowymi z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) z dobrym profilem bezpieczeństwa, które mogą uśmierzyć ból miesiączkowy. Jednym z leków na takie bóle jest Ketesse SL, który jest dostępny bez recepty i wykazuje szybki początek działania przeciwbólowego.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Organique
Twoje skórze – ciału oraz cerze – wystarczy to, co wyrasta z...
krem BB
Kremy BB to fantastyczne kosmetyki do wykonania lekkiego let...
skarpety trekkingowe
Wybierając się w góry, musimy zadbać o odpowiedni strój. O i...
marynarki damskie
Mówiąc o klasyczn...
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...