poślizg

Jak zmniejszyć ryzyko poślizgu prowadząc auto?

Opublikowano: 2 marca 2021

Deszcz, śnieg, lód – to czynniki atmosferyczne, którą są najczęstszą przyczyną poślizgów. Nie ulega wątpliwości, że sezon jesienno – zimowy sprzyja częstym wypadkom, ale na drodze należy być uważnym przez cały rok. Jak zmniejszyć ryzyko spowodowania wypadku? Jak odpowiednio zabezpieczyć się przed ponoszeniem kosztów za wyrządzone szkody? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Jak dochodzi do poślizgu?

Poślizg ma miejsce wtedy, kiedy siły działające na koła są większe niż ich przyczepność do jezdni. Wiąże się to z utratą panowania nad pojazdem na skutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Wyróżnić można dwa rodzaje poślizgów:

  • Podsterowny – jest wtedy, gdy przednie koła auta (przednia oś) tracą przyczepność.
  • Nadsterowny – występuje, kiedy tylne koła samochodu (tylna oś) traci przyczepność

Pierwszy rodzaj ma zazwyczaj miejsce, kiedy próbuje pokonać się zakręt ze zbyt dużą prędkością.

Drugi z kolei występuje przy skręcaniu, ale też na przykład przy zmianie pasa – poczuć można wtedy tak zwane „zarzucenie” tyłem samochodu.

Jak uniknąć poślizgu?

Chcąc uniknąć poślizgu można oczywiście wybrać się na specjalny kurs jazdy, w czasie którego testuje się swoje umiejętności kierowania pojazdem w warunkach kontrolowanych. Choć nawierzchnia, opony i ogólna charakterystyka pojazdu mają wpływ na ryzyko wystąpienia poślizgu, to i tak najważniejszy jest kierowca. To właśnie od szybkości jego reakcji zależeć będzie finał niebezpiecznej sytuacji na drodze. O czym warto pamiętać, aby uniknąć poślizgu?

  • Sprawdzać głębokość bieżnika i ciśnienie w oponach
  • Pamiętać o zmianie opon na zimowe
  • Dostosować prędkość jazdy do swoich umiejętności i warunków panujących na drodze
  • Utrzymywać większy odstęp od innych pojazdów, aby zapewnić sobie odpowiednią długość drogi hamowania
  • Zmniejszając prędkość samochodu, redukować biegi i hamować silnikiem
  • Unikać gwałtownych ruchów
  • Zachować spokój

Zdarza się, że pomimo stosowania powyższych zasad, wpadnie się w poślizg i auto ulegnie uszkodzeniu. Czy w tej sytuacji można liczyć na odszkodowanie? Zależne jest to przede wszystkim od rodzaju posiadanego ubezpieczenia. Jak wybrać odpowiednią polisę? Z pomocą może przyjść porównywarka OC/AC, która porówna oferty kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych i przedstawi szczegółowy zakres ubezpieczenia.

Poślizg a odszkodowanie

Sądząc, że ubezpieczenie OC jest wystarczającym zabezpieczeniem finansowym w przypadku poślizgu, można się rozczarować. Niestety polisa ta, nie pokryje kosztów związanych z uszkodzeniem auta w wyniku niedostosowania prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze, chyba że szkoda wyrządzona została przez innego kierowcę, którego samochód wpadł w poślizg. Wtedy można ubiegać się o odszkodowanie z jego ubezpieczenia OC. Jednak sam sprawca szkody, nie otrzyma odszkodowania z polisy. Warto zatem wcześniej pomyśleć o ryzyku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze i znaleźć odpowiednie ubezpieczenie AC na przykład na https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/, które pokryje koszty związane ze szkodami spowodowanymi poślizgiem.

materiał sponsorowany 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
Jak zgłosić kolizję do ubezpieczyciela
W sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych, zarówno w po...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Auta poleasingowe
Każdy kierowca szukający now...