masaż

Jak zrelaksować się przed snem?

Opublikowano: 29 kwietnia 2021

Sen to wbrew pozorom bardzo złożony proces fizjologiczny. Chcąc zadbać o prawidłową jakość snu, trzeba oczywiście pomyśleć o dobrym materacu, poduszce, odpowiedniej temperaturze w sypialni. Przed snem warto się jednak także odświeżyć i zrelaksować. Jak? Oto kilka podpowiedzi.

Dlaczego relaks przed snem jest ważny?

Brak odpowiedniej ilości snu, jak i również sen złej jakości mogą przyczyniać się do złego samopoczucia, rozdrażnienia, trudności z koncentracją czy też osłabienia funkcji poznawczych. Sen jest nam niezbędny do regeneracji sił. Odpowiedniego jego ilość daje motywację do mierzenia się z codziennymi problemami. Niedobory snu niestety przyczyniają się również do spadku odporności immunologicznej organizmu, nadciśnienia tętniczego, chorób nowotworowych czy neurodegeneracyjnych. Mogą także przyczyniać się albo sprzyjać rozwojowi różnego rodzaju zaburzeń psychicznych.

Niestety coraz więcej osób ma problemy ze snem, stale rośnie liczba osób cierpiących na bezsenność, sen wielu jest przerywany, bardzo płytki, niespokojny. Przyczyn tego typu problemów może być wiele natomiast w wydatny sposób przyczynia się do nich stres, permanentne napięcie, życie w biegu. Tym bardziej więc ważne jest, aby przed snem odpowiednio się odprężyć, zrelaksować, wyciszyć. Warto na godzinę przed snem zrezygnować z korzystania z komórki, komputera, tabletu i powoli się wyciszać. Pomóc mogą tutaj także różnego rodzaju techniki relaksacji oraz inne rytuały.

Skuteczne sposoby relaksacji

Na pierwszym miejscu po całym intensywnym dniu dla wielu osób jest kąpiel. Warto jednak dodać do niej na przykład olejek z mięty pieprzowej. Aromaterapeuci polecają do szczególnie w przypadku zmęczenia fizycznego i umysłowego. Olejek ten stymuluje system nerwowy. Dodany do kąpieli pozwala się odświeżyć, a jednocześnie odprężyć, pozbyć napięcia z całego dnia i dobrze przygotować do snu.

Wielu osobom w wyciszeniu się pomaga także wieczorny spacer. Wiosna i lato szczególnie zachęcają do takiej aktywności. Powinna być ona jednak umiarkowana. Nie mówimy tutaj o biegu, który dodatkowo pobudza organizm, a o spokojnym spacerze, który ma pomóc się wyciszyć.

Ciekawą techniką poprawiających jakość snu jest tzw. technika Bensona. Polega ona na koncentracji na wybranym słowie lub dźwięku i powtarzaniu go w myśli przez 15-20 minut. Taka praktyka pozwala się oderwać od gonitwy myśli i pomaga w wywołaniu tak sprzyjającej wyciszeniu „pustki myślowej”.

Różnego rodzaju ćwiczenia to także dobry pomysł, natomiast przed snem lepiej zrezygnować z intensywnego cardio lub treningu siłowego na rzecz jogi czy szeroko rozumianej gimnastyki. Asany pozwalają uspokoić umysł i sprawiają, że sen jest głębszy i intensywniejszy.

Świetnym i bardzo przyjemnym rozwiązaniem jest masaż. Chodzi tutaj oczywiście o masaż relaksacyjny, którego celem jest uspokojenie organizmu i zredukowanie poziomu stresu. Dodatkowo taka aktywność poprawia ukrwienie ciała i metabolizm, stymuluje układ limfatyczny. Przede wszystkim pozwala w pełni się rozluźnić.

Warto spróbować także metod regulacji oddechu. Świadome wdechy i coraz to wolniejsze wydechy powietrza ułatwiają zasypianie. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu świadome napinanie i rozluźnianie mięśni, efekty mogą być jeszcze lepsze.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Cascara
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy istnieje zdrowsza al...
stomatologia
See on kuum teema paljude inimeste jaoks, kes seisavad ortod...
olejki zapachowe
Witajcie! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak...
Olej MCT
Olej MCT st...
wypadanie włosów
Problem nadmiernego wypadania włosów jest powszechny. Mimo ż...
Nowe artykuły
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
Idea edukacji domowej doskonale wpisuje się w moje p...