fundusze ETF

Jaka jest historia funduszy ETF?

Opublikowano: 22 marca 2022

W ostatnich latach fundusze ETF zyskują na popularności i stanowią ciekawą alternatywę dla innych instrumentów inwestycyjnych – certyfikaty ETF można obecnie znaleźć w portfelach wielu inwestorów długoterminowych. Czym są fundusze ETF i jaka jest ich historia?

Czym są fundusze ETF?

Fundusz ETF (exchange-traded fund) to rodzaj funduszu inwestycyjnego podobnego w sposobie funkcjonowania do funduszu powierniczego. Różnica między nimi polega na tym, że:

  • Fundusze ETF wiernie odzwierciedlają określone indeksy (np. S&P 500, WIG20), sektory czy rynki
  • Fundusze ETF w celu ograniczenia kosztów są zarządzane przez algorytmy
  • Jednostki funduszy ETF podlegają obrotowi w taki sam sposób, jak akcje na giełdzie

Ze względu na swoją konstrukcję, fundusze ETF są popularne wśród inwestorów, którzy dążą do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Ponieważ jednostka ETF zawiera w sobie wiele aktywów, inwestor uzyskuje ekspozycję na wybrany rynek bez potrzeby samodzielnego wykupywania poszczególnych instrumentów bazowych.

Fundusze ETF – krótka historia

Fundusze ETF pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, bo w latach 90. ubiegłego wieku. Są one kontynuacją trendu, jakim jest inwestowanie indeksowe – to strategia pasywnego inwestowania, która ma w założeniu odzwierciedlać wybrane indeksy giełdowe. Pierwszym funduszem inwestycyjnym realizującym tę koncepcję jest powstały w 1979 r. amerykański Vanguard 500 Index Fund. Nie jest to jednak fundusz ETF.

Za pierwszy ETF uznaje się S&P 500 Trust ETF, który powstał w USA w styczniu 1993 r. Niedługo po nim na rynku pojawiły się kolejne. Prawdziwy boom w tej kategorii instrumentów inwestycyjnych nastąpił jednak dopiero na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI w. Podczas gdy na koniec 2009 r. liczba ETF zamykała się w okolicach 1000, w maju 2020 r. takich funduszy na całym świecie było już ponad 7100.

Od kiedy Fundusze ETF są dostępne w Polsce

Popularność funduszy ETF nie ominęła także Polski. Pierwsze ETF pojawiły się na polskim rynku w 2010 r. Były to notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie fundusze, które naśladowały polski indeks WIG20, niemiecki DAX i amerykański S&P 500. Pierwszym w pełni polskim funduszem ETF jest powstały na początku 2019 r. Beta ETF WIG20TR. Za fundusz ten odpowiadają Agio Funds TFI i Beta Securities Poland.

Czy warto inwestować w fundusze ETF? Ten rodzaj inwestowania jest polecany początkującym inwestorom, którzy nie chcą poświęcać wiele czasu na samodzielne tworzenie portfela inwestycyjnego. Mimo swoich zalet fundusze ETF wiążą się jednak z ryzykiem, podobnie jak każda inna forma inwestowania. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o zakupie, inwestor powinien poszerzyć swoją wiedzę o tym instrumencie.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Konsolidacja kredytów
Z powodu wszechobecnych podwyżek terminowa spłata rat kredyt...
płatność za pomocą Smartwatcha
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...
Kredyt gotówkowy
O ile w przypadku kredytu hipotecznego ustanowienie...
inwestowanie na Cyprze Północnym
Dostarczenie atrakcyjnej oferty to dopiero początek...
Jak kupić Bitcoin
Czy jesteś zainteresowany handlem Bitcoin, ale nie m...