karma dla psa

Jaką karmę dla psa wybrać?

Opublikowano: 30 kwietnia 2021

Optymalnie skomponowane pod względem liczby kalorii i proporcji substancji odżywczych posiłki są kluczem do utrzymania organizmu czworonoga w dobrej kondycji. Z tego powodu prawidłowe żywienie psa powinno opierać się na stosowaniu pełnoporcjowego pokarmu dla zwierząt. Zastanawiasz się, jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza? A może lepiej zdecydować się na pożywienie mokre? Podpowiadamy, jak dokonać dobrego wyboru karmy dla psa!

Wybór karmy dla psa – jakich składników odżywczych potrzebuje Twój podopieczny?

Psy uwielbiają rutynę. Dotyczy to zarówno przewidywalnego planu dnia, jak i posiłków, które powinny być stabilne pod względem liczby kalorii i proporcji składników odżywczych. Do tych ostatnich należą:

  • białko – podstawowy budulec ciała, którego głównym źródłem jest głównie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (tzw. podroby);
  • tłuszcze – źródło energii, w prawidłowym karmieniu psa ważne są zwłaszcza nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6;
  • witaminy i minerały – odpowiadają za utrzymanie wielu funkcji organizmu; w zdrowym odżywianiu psa niezbędne są witaminy A, D, E, K, witaminy z grupy B, a także minerały: wapń, cynk, selen, fosfor, potas, sód, żelazo, mangan, jod, miedź, magnez oraz chlor;
  • węglowodany – źródło łatwostrawnej energii; warto dostarczać do organizmu czworonoga przede wszystkim tzw. włókno pokarmowe (błonnik), którego rolą jest m.in. regulowanie mikroflory bakteryjnej jelit.

Wybór karmy dla psa powinien uwzględniać takie czynniki jak: wiek zwierzęcia, jego rasa, masa ciała oraz ogólna kondycja fizyczna. Raz wybrany sposób żywienia warto konsekwentnie stosować przez cały dany etap życia czworonoga.

Sucha czy mokra karma dla psa? Którą wybrać?

Jak karmić psa? Pokarmy pełnoporcjowe dzielimy na produkty mokre i suche. Różnią się one nie tylko konsystencją, lecz także innymi właściwościami.

Pożywienie mokre zawiera około 80% wody, podczas gdy w suchych granulkach jej zawartość oscyluje w granicach 8–10%. Z tego powodu mięsiste kawałki w galaretce lub sosie ułatwiają dbanie o gospodarkę wodną organizmu czworonoga. Wpływa to pozytywnie na zdrowie jego układu moczowego. Jedzenie mokre jest też około czterokrotnie mniej kaloryczne niż pokarmy suche. Warto je stosować jako główny składnik diety w prawidłowym żywieniu psów, u których występuje nadwaga lub otyłość.

Pełnoporcjowe pokarmy suche mogą być głównym składnikiem diety psów pracujących i aktywnych fizycznie (np. psich sportowców). Dzięki wysokiej kaloryczności dostarczają dużo energii w stosunkowo niewielkiej masie produktu. Suche granulki wspomagają też zdrowie jamy ustnej czworonoga – ich chrupanie przyczynia się do usuwania osadu nazębnego, a także umożliwia psu realizowanie jego naturalnego instynktu żucia i gryzienia. Ten rodzaj jedzenia dla zwierząt jest również łatwy w przechowywaniu.

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zdrowy, dorosły pies powinien otrzymywać dietę mieszaną w proporcjach 1:1 (50% karmy mokrej i 50% karmy suchej) pod względem masy produktów. Należy również pamiętać, aby zwierzę miało stały dostęp do miski ze świeżą i czystą wodą.

Optymalna liczba posiłków dla dorosłego czworonoga to 2–3 dziennie. Naczynie z jedzeniem powinno być wystawiane na 20–30 minut, po czym zabierane, opróżniane z resztek i przygotowywane do ponownego użycia. Ponieważ psy mają tendencję do najadania się na zapas, nie zaleca się umożliwiania im stałego dostępu do pokarmu. Należy natomiast upewnić się, że miejsce spożywania posiłków jest czyste i oddalone od zatłoczonych pomieszczeń. Hałas czy obecność ludzi bądź innych zwierząt może wywołać stres, który niekorzystnie wpływa na trawienie czworonoga.

Porcjowanie poszczególnych posiłków można ustalić, posługując się tabelami żywienia, które znajdują się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych. W przypadku wątpliwości, jak prawidłowo karmić psa, warto skorzystać z porady dietetyka lub lekarza weterynarii.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Opieka nad zwierzętami
Opieka nad zwierzętami wiąże...
sucha karma dla psów
Nie ma wątpliwości, że wybór odpowiedniej karmy dla naszego...
karma dla psa małej rasy
Wybór odpowiedniej karmy dla psa małej rasy może być...
karma dla psów
Oczywiście w 2022 roku łatwo jest ...
karma mokra dla psa
Jak odpowiednio karmić swojego psiaka? – Poznaj pełn...