kolagen

Jaki wpływ na naszą skórę ma kolagen?

Opublikowano: 25 listopada 2021

Wiele osób nie docenia zbawiennego działania kolagenu na wygląd, a dokładnie na kondycję skóry. Już po dwudziestym piątym roku życia jego ilość w niej maleje, dlatego kluczowe będzie spowolnienie tego procesu i dostarczenie kolagenu z zewnątrz. Zawiera go wiele produktów spożywczych, przede wszystkim żelatyna, długo gotowane stópki cielęce/wieprzowe i kurze łapki. Nie każdy jednak lubi jeść takie specyficzne przysmaki, dlatego wygodnym sposobem będzie suplementacja. Sprawdzi się zarówno kolagen do picia, jak zawierające go kosmetyki. Warto działać zarówno od zewnątrz, jak i od środka, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Kolagen to białko niezbędne podczas wytwarzania tkanek i narządów. Jego produkcja jest drastycznie obniżona po pięćdziesiątym roku życia, a dziesięć lat później znika całkowicie. Widać to po tym, że skóra staje się mocno pomarszczona, brakuje jędrności i napięcia, traci pierwotną gęstość, słabo się regeneruje. Bez kolagenu nie ma mowy o promiennym wyglądzie. Cierpią na tym także włosy i paznokcie, które ulegają osłabieniu, stają się kruche i cienkie. Deficyt kolagenu to również prosta droga do problemów ze stawami, pojawiają się dolegliwości bólowe, wzrasta podatność na złamania kości. Do tego dochodzi jeszcze szereg innych zaburzeń i rozwijają się różne jednostki chorobowe.

Jak kolagen wpływa na skórę?

Jeśli komuś zależy na zachowaniu młodzieńczego wyglądu przez długi czas, to powinien zainteresować się kolagenem. Istotne jest to, aby nie brakowało go w diecie, trzeba go systematycznie uzupełniać. Stanowi on substancję budulcową między innymi dla skóry. Wypełnia on przestrzenie międzykomórkowe, zwiększa wytrzymałość skóry na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, odpowiada za jej sprężystość, wiąże wodę w tkankach, przyspiesza regenerację. Bez niego nie ma mowy o szybkim gojeniu ran i zanikaniu blizn. Przeciwdziała ona powstawaniu zmarszczek i wygładza już istniejące.

Obecnie kolagen można zażywać w postaci suplementów diety, aplikować na skórę w postaci kosmetyków lub nawet wstrzykiwać w tkanki. Kolagen podawany iniekcyjnie pełni funkcję naturalnego wypełniacza. Używa się go powszechnie w medycynie estetycznej do niwelowania zmarszczek, bruzd, blizn. Służy też modelowaniu kształtu twarzy i ust. Kolagen zwiększa poziom nawilżenia skory, reguluje wydzielanie sebum, poprawia jędrność skóry i ją wygładza, koi i łagodzi podrażnienia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Peeling
Peeling skóry to jeden z najpopularniejszych zabiegów stosow...
Bieg Lachów i Górali, Bi...
Ból kolana
Ból kolan to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyc...
Jak dbać o brodę
Broda i zarost są modne, co do tego nie ma żadnej wątpliwośc...
Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami? Jak chronić dzieci i...