Zapalenie płuc

Jakie badania wykonać po przebyciu zapalenia płuc?

Opublikowano: 4 października 2022

Zapalenie płuc jest to choroba dolnych dróg oddechowych. Jej przebieg uzależniony jest od różnych czynników. Na przykład zależy on od etiologii i wtedy można mówić o zapaleniu płuc bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym i pasożytniczym. Jakie należy wykonać badania kontrolne po przebyciu zapalenia płuc? Dowiedz się już teraz!

Radiogram klatki piersiowej

Radiogram klatki piersiowej to podstawowe badanie, które wykonuje się przy diagnostyce zapalenia płuc, a także przy ocenie jego rozległości oraz przy występowaniu niektórych powikłań. Radiogram bardzo dobrze sprawdza się również jako badanie kontrolne. O tym, czy konieczne jest jego powtórzenie, decyduje lekarz. Zmiany radiologiczne po zapaleniu płuc mogą utrzymywać się nawet do kilku tygodni. W związku z tym nie ma konieczności wykonywania badania RTG po leczeniu zapalenia płuc i to nawet u pacjentów, którzy są hospitalizowani.

Przed rozpoczęciem badania pacjent musi rozebrać się do pasa. Ważne jest również to, aby osoba badana nie miała na sobie wiszących ozdób na szyi, które mogłyby rzutować na radiogram. Zanim zostanie wykonane zdjęcie, technik informuje pacjenta, w jaki sposób ma się ustawić. Podczas wykonywania zdjęcia w pozycji tylno-przedniej trzeba oprzeć ręce na biodrach i spróbować unieść trochę barki do góry i jednocześnie przyciskać przednią powierzchnię klatki piersiowej do kliszy. Przed zrobieniem zdjęcia na polecenie technika należy nabrać głęboko powietrza oraz wstrzymać oddech. Wykonanie takiego zdjęcia trwa ułamek sekundy. Następnie procedura ta powtarzana jest przy robieniu zdjęcia w projekcji bocznej.

Badania laboratoryjne

W celach kontrolnych można również wykonać badania laboratoryjne. Najczęściej robione są następujące badania:

  • morfologia,
  • CRP, czyli białko C-reaktywne – jest to jedno z białek, które jest wytwarzane przez organizm w związku ze stanem zapalnym. Stężenie tego białka u osób z chorobą płuc jest znacznie zwiększone,
  • stężenie mocznika i kreatyniny – dzięki nim możliwe jest dokonanie oceny czynności nerek,
  • stężenie bilirubiny, a także aktywność enzymów wątrobowych – dzięki tym badaniom można ocenić czynność wątroby.

Leczenie zapalenia płuc

Jeśli chodzi o leczenie zapalenia płuc, to może mieć ono charakter przyczynowy albo objawowy. W sytuacji, gdy przyczyną zapalenia płuc są bakterie, to wtedy pacjentowi podawane są antybiotyki. Z kolei leczenie objawowe jest inaczej określane jako leczenie wspomagające i może ono obejmować stosowanie:

  • leków przeciwgorączkowych,
  • leków przeciwkaszlowych – w pierwszej fazie będzie to suchy i męczący kaszel, więc stosuje się leki hamujące odruch kaszlowy, a w drugiej fazie kaszlu, gdy jest on mokry i produktywny, można zastosować lek na kaszel, który ma działanie rozrzedzające wydzielinę oraz ułatwiający jej odkrztuszanie,
  • tlenoterapii,
  • odpowiedniego nawadniania organizmu.

Poza tym ważne jest, aby pacjent wypoczywał oraz stosował witaminy. Jednak należy pamiętać, że nie można cały czas leżeć w łóżku, gdyż przyczynia się to do pogorszenia upośledzonej wentylacji, a do tego osłabia serce.

Referencje:

Bobik P., Siemiątkowski A., Zapalenie płuc i inne infekcje związane z wentylacją mechaniczną [w:] „Pneumonol. Alergol. Pol.”, 2014, 82.

Truba O., Czy prawidłowy radiogram klatki piersiowej wystarcza do wykluczenia nieprawidłowości związanych z przewlekłym kaszlem? [w:] „Adv Respir Med.”, 2018, 86.

 

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...